W roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Drezdenku realizowany był projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w ramach którego uczniowie brali udział w 48 godzinnych zajęciach informatycznych z zakresu algorytmiki i programowania w języku Scratch i języku C++. Zespół Jakuba Sieka, ucznia klasy 7b, został Finalistą II Ogólnopolskich Zawodów Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów w Polsce w zakresie wiedzy programistycznej.
Należy podkreślić, że uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku rywalizowali nie tylko z zespołami z klasy ósmej, ale również z klasami pierwszymi szkół ponadpodstawowych, co potwierdza ich ogromną wiedzę programistyczną.
Za nami bardzo pracowity rok szkolny. Pomimo czasu pandemii i nauczania zdalnego udało się uczniowi naszej szkoły zostać finalistą w II Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
27 października 2020 trzynaścioro uczniów szkoły rozpoczęło zajęcia informatyczne w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie zajęcia koła informatycznego były prowadzone on-line, na platformie Teams. Uczniowie w 3-godzinnych blokach tematycznych rozwiązywali zadania w języku programowania Scratch i w języku C++. Na potrzeby udziału w konkursach utworzyli dwa zespoły, A – Skrzaty rozwiązywały zadania w języku Scratch i B – Gnomy zadania w języku C++ lub Python-ie, w których uczniowie brali udział w Ogólnopolskiej Lidze i Zawodach Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Pierwsze zawody rozpoczęły się 7 grudnia 2020 roku a była to Ogólnopolska Liga Centrum Mistrzostwa Informatycznego, która polegała na rozwiązywaniu zadań przez uczestników koła informatycznego w dwóch poziomach, języku Scratch i w języku C++. Liga odbywała się w ośmiu rundach w trybie on-line, co stanowiło dodatkowy bagaż obowiązków, który spływał na utworzone dwa zespoły. Co dwa tygodnie każdy zespół rozwiązywał zadania w ramach Ligi algorytmicznej, mierząc siły z zawodnikami z innych kółek informatycznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w tym również uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Wykonane zadania przez zespoły sprawdzane były tzw. sprawdzarką kodu, a ich poziom wykraczał poza podstawę programową z informatyki ze szkoły podstawowej i szkoły średniej. Liga była doskonałym, praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Olimpiady Informatycznej oraz innych konkursów algorytmicznych i informatycznych. Liderem zespołu A – Skrzaty był Piotr Dąbek, natomiast B – Gnomów Jakub Siek. W Lidze Gnomów brały udział 52 zespoły, gdzie zespół Jakuba Sieka w kwalifikacji końcowej znalazł się na dziesiątej pozycji pośród innych zespołów z Polski.
Kolejny konkurs, w którym brali udział członkowie koła informatycznego, to Ogólnopolskie Zawody Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Składał się z trzech etapów: etapu lokalnego, regionalnego i finału. Liderem Zawodów A – Skrzaty był Piotr Dąbek, natomiast B – Gnomów Jakub Siek. W każdym etapie uczniowie rozwiązywali po pięć zadań z zakresu algorytmiki i programowania, które przesyłali do sprawdzenia z wykorzystaniem platformy Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zawody lokalne rozpoczęły się 23 lutego 2021 roku. Na każdy etap zawodów był określony czas na wykonanie zadań i przesłanie ich z wykorzystaniem platformy on-line. Zadania sprawdzane były tzw. sprawdzarką kodu. Zawody polegały na rywalizacji z innymi zespołami z Polski, w których byli również uczniowie ze szkół ponadpodstawowych. Również tutaj poziom wykonywanych zadań wykraczał poza podstawę programową z informatyki ze szkoły podstawowej i szkoły średniej. Do rozwiązania zadań niezbędna była również wysoka kultura matematyczna, którą posiadaŁ zespół Gnomy rozwiązujący zadania w języku C++. Zespoły biorące udział w zawodach uczyły się nie tylko logicznego myślenia, rozwiązywania zadań algorytmicznych, programowania w języku Scratch i języku C++, ale również systematyczności i odpowiedzialności za pracę całego zespołu. Za każde wykonane zadanie zespół otrzymywał punkty, które były zliczane i dawały kwalifikację do kolejnego etapu.
Zespół Jakuba Sieka został finalistą i tym samym znalazł się wśród dziesięciu najlepszych zespołów w Polsce z zakresu algorytmiki i programowania, zlokalizował się na ósmym miejscu. Choć nie udało się zostać laureatem, to wiedza, którą osiągnął, jest godna podziwu, a uzyskany wynik to niebywały sukces i osiągnięcie.
Ciężka praca zespołu koła informatycznego zwieńczona została otrzymanym pakietem materiałów dydaktycznych – trzema zestawami robotów mBotów wraz z zestawem serwo, sześcioma modułami i nagrodą za finalistę w II Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych, które w praktyczny sposób pomogą nauczyć młodych ludzi programować oraz wzbogacą warsztat pracy nauczyciela informatyki w szkole.
Gratulujemy zespołowi Jakuba za jego zapał do programowania, za osiągnięte sukcesy, za pasję do rozwijania wiedzy algorytmicznej, a przede wszystkim za to, że jego zespół jest Finalistą II Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Niech programowanie będzie dla Jakuba drogowskazem w osiągnięciu celu w życiu, a jednocześnie stanie się on cennym i unikalnym kapitałem, który umożliwi mu budowanie przewagi konkurencyjnej w świecie. Swój zapał do programowania, niech wszczepi w społeczność szkolną, gdyż funkcjonowanie współczesnego świata oparte jest na wykorzystaniu technologii teleinformatycznych.
Dziękujemy Jakubowi i Piotrkowi oraz całemu zespołowi koła informatycznego za rok ciężkiej pracy, za potęgowanie wiedzy informatycznej. Czekamy z niecierpliwością na kolejne sukcesy w następnym roku szkolnym 2021/2022.