• Procedury odbioru dzieci z Oddziału Przedszkolnego

• PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z ODZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 IM. H. SIENKIEWICZA W DREZDENKU

1.       Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie, na nich spoczywa tez obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.

2.       Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi grupy lub nauczycielowi pełniącemu dyżur.

3.       Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali, w związku z czym rodzic/opiekun zobowiązany jest przyprowadzić do grupy i odebrać po zajęciach dziecko z grupy.

4.       Dziecka chorego nie należy przyprowadzać do przedszkola.

5.       Rodzice/opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.

6.       Dziecko należy przyprowadzać do przedszkola w godz. 7.45-8.00.

7.       Dziecko należy odebrać o godzinie 13.00 lub w godz. 13.00 - 15.00 ze świetlicy. po wcześniejszym powiadomieniu.

8.       Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/opiekunów. Wypełnione oświadczenie o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka rodzice/opiekunowie osobiście przekazują wychowawcom grup.

9.       W szczególnym przypadku dzieci mogą być odebrane przez osoby nie ujęte w oświadczeniu po uprzednim telefonicznym powiadomieniu dyrektora lub nauczyciela.

10.   Rodzice/opiekunowie ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.

11.   Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić  dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie). Personel szkoły ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica/opiekuna lub inną osobę upoważnioną do odbioru. Jeżeli jest to niemożliwe personel ma prawo wezwać Policję.

12.   Sprawy uregulowania odbioru dzieci w przypadku rodziny rozbitej, adopcyjnej, zastępczej musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

13.   Obowiązkiem nauczycieli jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.

14.   W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.

15.   Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z oddziału przedszkolnego odpowiedzialni są rodzice/opiekunowie oraz nauczyciel oddziału przedszkolnego.

Procedura obowiązuje od 01.09.2010 r.