Szczególne rozwiązania w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19:Zarządzenie nr 4/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 25 marca 2020r.
w sprawie sposobu dokumentowania zadań oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
§1.
1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 na odległość nauczyciele dokumentują realizację zadań w następujący sposób:
- tematykę zajęć edukacyjnych realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia nauczyciel dokumentuje w dzienniku elektronicznym,
- w przypadku realizacji zajęć w innym terminie niż wskazany w planie lekcji, należy po temacie zajęć wpisać rzeczywisty termin ich realizacji,
- wpisy w module „zadania domowe” oraz załączone przy tym pliki i zwrotnie otrzymane pliki od uczniów,
- wpisy w modułach „wiadomości” i „ogłoszenia” oraz załączone przy tym pliki i zwrotnie otrzymane pliki,
- korespondencja prowadzona przy użyciu poczty elektronicznej oraz załączone przy tym pliki wysłane przez nauczyciela do uczniów i zwrotnie otrzymane od uczniów,
- wystawione przez nauczycieli oceny wpisane do dziennika elektronicznego,
- inne wpisy w dzienniku elektronicznym,
- raportowanie o przebiegu zdalnego nauczania przez nauczycieli,
- informacje dla uczniów i rodziców przekazywane przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym, w poczcie elektronicznej, na platformach edukacyjnych,
- pozostałe zajęcia opiekuńcze i wychowawcze prowadzone na odległość dokumentuje się w dzienniku elektronicznym wg dotychczasowych zasad.
2. Przez zajęcia, o których mowa w ust.1 pkt 1 rozumie się:
- zajęcia prowadzone w czasie rzeczywistym,
- zajęcia prowadzone drogą korespondencyjną,
3) przygotowanie i przekazywanie treści nauczania na odpowiednich stronach i platformach, przy użyciu różnych form komunikacji elektronicznej, w tym komunikatorów Skype, Messenger, WhatsApp,
4) informowanie rodziców klas I-III o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.
§2.
1. Do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzeczy, a w przypadku godzin zajęć zrealizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych- do wymiaru godzin ponadwymiarowych zalicza się:
- zajęcia zrealizowane z uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wymienionych w § 1 ust.2,
- konsultacje z uczniami i rodzicami,
- monitorowanie postępów uczniów,
- weryfikacja wiedzy i umiejętności uczniów,
- udzielanie porad i wskazówek uczniom i rodzicom.
2. Do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych- do wymiaru godzin ponadwymiarowych zalicza się zajęcia wymienione w ust. 1 jeżeli:
- zajęcia zostały udokumentowane na zasadach i udokumentowane na zasadach określonych w §1 ust. 1,
- nauczyciel zapewnił uczniom lub ich rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej,
- każdy uczeń lub rodzic posiada możliwość konsultacji z nauczycielem,
- nauczyciel dokonuje weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów przez bieżącą kontrolę postępów w nauce, w tym również dokonuje informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach.
3. Informowanie o postępach w nauce, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 może następować z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji, dziennika elektronicznego, poczty
elektronicznej, komunikatorów, telefonu.
§3.
1. Za okres świadczenia pracy zdalnej nauczyciele otrzymują pełne wynagrodzenie z wyłączeniem dodatku za warunki pracy.
2. Godziny ponadwymiarowe od 25.03.2020r. zrealizowane w ramach zajęć z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia na czas zawieszania zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będą wypłacane w wymiarze nie większym niż przewiduje arkusz organizacyjny na bieżący rok szkolny i zatwierdzone aneksy do arkusza.
&4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 marca 2020r.
Zarządzenie nr 5/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 24 kwietnia 2020 roku
w sprawie: realizowania w okresie od dnia 27 kwietnia 2020 r. zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, 530, 564 i 657 z późn. zm.)
zarządzam, co następuje:
§ 1.
1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do realizowania kształcenia na odległość z uwzględnieniem zasad bezpiecznego i higienicznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną, możliwości psychofizycznych ucznia, jego wieku i etapu edukacyjnego.
§ 2.
1. W szkole zajęcia dydaktyczno-wychowawcze realizowane są wg harmonogramu stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 3.
1.Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość powinny być realizowane wg następujących zasad:
1) komunikacja uczniowie – rodzice – nauczyciele odbywa się poprzez e-dziennik Librus,
2) nauczyciele przesyłają materiały dla uczniów wg harmonogramu od godz. 9.00 do 10.00 z wykorzystaniem modułu „Dziennik à zadania domowe”,
3) odebranie informacji przez ucznia oznacza obecność na zajęciach,
4) odpowiedź uczeń przesyła w terminie ustalonym przez nauczyciela,
5) nauczyciel ma za zadanie udzielić informacji zwrotnej,
6) nie każda praca odesłana będzie oceniona,
7) zajęcia zdalnego nauczania w naszej szkole to zajęcia, które:
a) są realizowane z wykorzystaniem materiałów w postaci elektronicznej, np. dostępnych na stronach MEN, w tym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (epodreczniki.pl),
b) są realizowane z wykorzystaniem stron CKE (cke.gov.pl) oraz stron OKE,
c) wykorzystują materiały prezentowane w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i radiofonii,
d) wykorzystują podręczniki zawarte w Szkolnym Zestawie Podręczników,
e) wykorzystują inne materiałów wskazane przez nauczyciela;
8) nauczyciel biblioteki, świetlicy przygotowuje raz w tygodniu materiały i umieszcza je na stronie internetowej szkoły,
9) nauczyciele codziennie pełnią zdalnie konsultacje od godz. 10.00 do 12.00. W tym czasie udzielają uczniom odpowiedzi poprzez e-dziennik Librus na pytania dotyczące materiałów ćwiczeniowych.
§ 4.
1. Ocenianie odbywa się na podstawie Zarządzenia nr 5/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku z dnia 24 kwietnia 2020 roku.
§ 5.
1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 27 kwietnia 2020 roku.
2. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku do zapoznania się z treścią niniejszego zarządzenia i przyjęcia go do realizacji.
Zarządzenie nr 6/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 24 kwietnia 2020 r.
w sprawie: ustalenia sposobów monitorowania postępów uczniów, sposobu weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, informowanie uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19( Dz. U. poz.493, 530, 564 i 657) zarządza się, co następuje:
& 1
- W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły nauczyciele monitorują postępy ucznia za pośrednictwem dziennika elektronicznego:
- Monitorowanie odbywa się za poprzez:
- Obserwację pracy ucznia, w tym aktywność ucznia w dzienniku elektronicznym oraz na innych platformach, z których korzystają nauczyciele;
- Zaangażowanie ucznia w kontakt z nauczycielem;
- Rozwiązywanie zadań i wykonanie prac wskazanych przez nauczyciela;
- Terminowe wykonywanie zadań;
- Wykazywanie własnej inicjatywy przez ucznia;
- Wykorzystywanie prze ucznia wiedzy i umiejętności wcześniej nabytych do wykonania kolejnych zadań
& 2
- Sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów zależą od specyfiki przedmiotu, należą do nich między innymi:
- Zadania praktyczne wykonywane przez ucznia,
- Odpowiedzi ustne udzielane w czasie rzeczywistym za pomocą komunikatorów elektronicznych;
- Odpowiedzi pisemne;
- Obserwacja pracy ucznia;
- Ocena sposobu realizacji i wyniku wykonywania zadania;
- Rozmowa podsumowująca, informacja zwrotna ( słowna, opisowa, ocena wyrażona w skali stopniowej)
&3
- Sposoby weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych zajęć stanowią załącznik nr 1 do zarządzenia.
& 4
- Uczeń jest informowany przez nauczyciela o swoich postępach za pomocą elektronicznego dziennika.
- Wychowawca klasy oraz nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia przekazują uczniowi informację o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych za pomocą e-dziennika w terminie na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
& 5
- Rodzice są informowani o postępach w nauce swoich dzieci za pomocą e-dziennika.
& 6
- Dopuszcza się możliwość wprowadzenia zmian do określonych w załączniku nr 1 sposobów weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych zajęć, jeżeli takie zmiany będą konieczne ze względu na specyfikę pracy szkoły w obecnych warunkach. Rodzice i uczniowie zostaną poinformowani o zmianach w ciągu 3 dni od ich wprowadzenia za pomocą e-dziennika.
& 7
- Zarządzenie wchodzi w życia z dniem podpisania.
Zarządzenie nr 8 /2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 5 maja 2020 roku
w sprawie: określenia zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia w związku z dalszym zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, 530 i 564)
zarządzam, co następuje:
§ 1.
1.Zarządzenie określa zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych przez nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia na czas zawieszenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
§ 2.
1.Do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 6 i 7 ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215) zalicza się zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, 530 i 564).
§ 3.
1. Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze realizowane z wykorzystaniem metod i technik, o których mowa w § 2 zarządzenia, są zaliczone do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, jeżeli:
1) zajęcia zostały udokumentowane,
2) nauczyciel zapewnił uczniom, a w przypadku uczniów klas I-III ich rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej,
3) każdy uczeń, a w przypadku uczniów klas I-III – każdy rodzic posiada możliwość konsultacji z nauczycielem,
4) nauczyciel przekazał każdemu uczniowi lub rodzicom informację o formie i terminach konsultacji, o których mowa w pkt 3,
5) nauczyciel dokonuje weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów przez bieżącą kontrolę postępów w nauce, w tym również dokonuje informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach,
6) w przypadku nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym – nauczyciel współpracuje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
7) nauczyciel udziela wsparcia dzieciom objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną, w szczególności w drodze telefonicznej – w przypadku nauczycieli, którzy prowadzą tego typu zajęcia.
2. Informowanie o postępach w nauce, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 może następować z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji, w tym w szczególności dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, komunikatorów, telefonu.
3. Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas zatwierdza dyrektor we współpracy z nauczycielami, uwzględniając stopień obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.
§ 4.
Wykonanie zarządzenia powierza się nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku.
§ 5.
1. Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku.
2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 maja 2020 r.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 5/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H.Sienkiewicza
w Drezdenku z dnia 24 kwietnia 2020 roku
Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania – nauczanie zdalne
1. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym mają charakter przejściowy.
2. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym/na odległość wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do kontynuowania.
3. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności na czas nauki zdalnej ujęte są w aneksach do kryteriów oceniania z poszczególnych przedmiotów.
4. Klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych w Statucie Szkoły.
5. O zagrożeniach oceną niedostateczną nauczyciele informują rodziców/prawnych opiekunów w terminie wynikającym z harmonogramu pracy szkoły poprzez dziennik elektroniczny. Oceny przewidywane podawane są w dzienniku elektronicznym.
6. Zmiany w wagach ocen ustala nauczyciel przedmiotu.
ZASADY OCENIANIA PRACY ZDALNEJ UCZNIÓW KLAS I-III
Zdalnemu ocenianiu podlegają:
1) prace pisemne przesyłane w formie elektronicznej (zdjęcia wykonanych kart pracy, notatek w zeszycie, zadań domowych),
2) prace plastyczne i techniczne (przesyłane jako zdjęcia lub skany),
3) technika czytania, recytacja, śpiew (o ile uczeń ma dostęp do stosownych komunikatorów),
4) inne według pomysłów i preferencji nauczyciela i uczniów (na przykład zadania dodatkowe, nadobowiązkowe). Nauczanie zdalne jest doskonałą okazją, by uczeń częściej otrzymywał ocenę kształtującą, aby uświadomić sobie, co zrobił dobrze, co źle i jak może poprawić swoją ocenę. Nauczyciele klas I-III oceniając pracę zwracają szczególną uwagę na zaangażowanie ucznia w wypełnianie obowiązków lekcyjnych, terminowe przesyłanie zadanych prac oraz samodzielną i systematyczną pracę. Nieodesłanie pracy domowej w określonym terminie skutkuje wystawieniem przez nauczyciela braku zadania lub minusa.
Język angielski (klasy I-III)
Uczniowie podczas nauki zdalnej w szkole będą oceniani za: zadania domowe, ćwiczenia, aktywność zdalną.
1. Ocena z aktywności jest przyznawana okresowo o wadze 3.
2. Poprawa ocen – uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane w czasie e-nauczania w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela, po uprzednim uzgodnieniu.
3. Wagi ocen – na czas nauczania zdalnego wagi ocen są następujące:
a) aktywność – 3,
b) zadanie domowe – 2,
c) ćwiczenia – 1 lub 2 w zależności od poziomu trudności.
ZASADY OCENIANIA PRACY ZDALNEJ UCZNIÓW KLAS V-VIII
Język polski
1. Na czas nauczania zdalnego wagi ocen pozostają bez zmian.
2. Podczas zdalnego nauczania uczeń ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach. Będzie oceniany za aktywność, zadanie domowe/zadanie dodatkowe/prace pisemne/prezentacje.
3. Uczeń ma obowiązek przesłać we wskazany sposób oraz w terminie wyznaczonym przez nauczyciela prace pisemne, które zostaną ocenione zgodnie z kryteriami.
4. Nauczyciel może przygotować test na platformie e-nauczanie i będzie on wtedy na ocenę.
5. Poprawa ocen – uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane w czasie e-nauczania w sposób ustalony przez nauczyciela przedmiotu.
Matematyka
1. Za trzecie i każde następne nieodesłane w terminie zlecone zadanie, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
2. Uczniowie podczas zdalnego nauczania będą oceniani za: zadania domowe, ćwiczenia online, karty pracy, aktywność zdalną, zadania dodatkowe, pracę na platformie e-podreczniki.pl, quizy, uczestnictwo w zajęciach – praca na lekcji.
3. Kartkówki i sprawdziany realizowane są za pośrednictwem platformy edukacyjnej Quizizz lub inny sposób wskazany przez nauczyciela.
4. Nie każda praca odesłana musi być oceniona.
Biologia/chemia/fizyka/geografia
1. Wysyłane zadania domowe – ocena wagi 1.
2. Nie wszystkie zadania podlegają ocenie.
3. Przy wystawianiu oceny rocznej brane są pod uwagę oceny będące już w e-dzienniku oraz praca podczas zdalnego nauczania, systematyczność odbierania wiadomości oraz wykonywania zadań. Historia
1. Aktywność na zajęciach, terminowość i sumienność wykonywania zadań (oceny wagi 1 i 2).
2. Prace klasowe i sprawdziany pisane w programie Quizizz (ocena wagi 3).
3. Zadania domowe dla wszystkich (oceny wagi 1 i 2).
4. Zadania dodatkowe dla chętnych (oceny wagi 1 i 2).
Język angielski/język niemiecki
Uczniowie podczas nauki zdalnego w szkole będą oceniani za: zadania domowe, prace pisemne, ćwiczenia online, karty pracy, skany, nagrania, aktywność zdalną.
1. Ocena z aktywności jest przyznawana okresowo o wadze 3.
2. Praca zdalna o wadze 1 jest to przyznanie – lub + za informację zwrotną potwierdzającą wykonanie zadania.
3. Nieprzygotowanie – czyli nieodesłanie w terminie zadania zleconego przez nauczyciela. Nieprzesłanie do nauczyciela zleconego zadania we wskazanym terminie, traktowane jest każdorazowo jako nieprzygotowanie do zajęć. Uczniowi przysługują 2 nieprzygotowania w semestrze, trzecie nieprzygotowanie oznacza ocenę niedostateczną o wadze 1. Zdobyte dotychczas nieprzygotowania pozostają ważne.
4. Poprawa ocen – uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane w czasie e-nauczania w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela, po uprzednim uzgodnieniu.
5. Wagi ocen – na czas nauczania zdalnego wagi ocen są następujące:
a) sprawdzian, praca klasowa – 3,
b) kartkówka – 2,
c) odpowiedź ustna/speech/nagranie – 2,
d) zadanie dodatkowe – 2,
e) zadanie domowe – 2,
f) ćwiczenia online – 1 lub 2 w zależności od poziomu trudności.
Edukacja dla bezpieczeństwa
1. Uczniowie zobowiązani są do odczytywania wiadomości od nauczyciela i odsyłania wiadomości zwrotnych w dniu, kiedy zadanie zostało zadane lub w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
2. Poprawa ocen odbywa się po ustaleniu z nauczycielem sposobu, zakresu oraz terminu poprawy (odesłanie zadania).
3. Przewiduje się następującą wagę ocen:
a) praca zdalna 1 (waga 1) – notatki z lekcji, zadanie wymagające krótkiej odpowiedzi,
b) praca zdalna 2 (waga 2) – zadania wymagające dłuższej odpowiedzi,
c) test (waga 2) – test obejmujący więcej niż 1 lekcję,
d) zadanie dodatkowe (waga 3) – samodzielne wykonanie zadania praktycznego (film instruktażowy, prezentacja) na wyznaczony/wybrany temat,
e) symbolami +/- zaznacza się zadania odesłane (+)/nieodesłane (-) przez ucznia nie ocenione przez nauczyciela, sprawdzające systematyczność pracy (waga 1).
Informatyka
Lekcje informatyki w nauczaniu zdalnym realizowane są w oparciu o: podręcznik (dostępny również w wersji online), platformę Strefa ucznia przygotowaną przez wydawnictwo Migra.pl, programy TVP, oraz materiały i programy darmowo dostępne w zasobach internetowych. Ocenianiu głównie podlegają ćwiczenia przesłane drogą mailową.
1. Wysyłane zadania domowe – ocena wagi 1 i 2, w zależności od stopnia trudności zadania.
2. Nie wszystkie zadania podlegają ocenie.
3. Przy wystawianiu oceny rocznej brane są pod uwagę oceny będące już w e-dzienniku oraz praca podczas zdalnego nauczania, systematyczność odbierania wiadomości oraz wykonywania zadań.
Plastyka/Muzyka
1. Uczniowie podczas zdalnego nauczania będą oceniani za: zadania domowe, ćwiczenia online, karty pracy, zadania dodatkowe, pracę na platformie, e-podreczniki.pl, quizy.
2. Z plastyki oceniane będą prace plastyczne na podstawie odesłanych skanów lub zdjęć prac wykonanych przez uczniów według Przedmiotowych Zasad Oceniania.
3. Jeżeli uczeń nie odeśle zadania w wyznaczonym terminie i powiadomi o tym nauczyciela, to na odesłanie zaległego zadania ma jeszcze tydzień. Po upływie tego terminu otrzymuje ocenę niedostateczną.
Religia
1. Zadania (w rozsądnej ilości) będą określone i ocenianie w kategoriach: obowiązkowe i dla chętnych. 2. Oceny zachowują swoją pierwotną wagę.
3. Zadania mogą być przez uczniów przesyłane w formie skanów, zdjęć, plików tekstowych w określonym przez nauczyciela terminie i na wyznaczony adres, komunikator.
4. Nauczyciel podaje temat i wyznacza termin oddania/wysłania tej pracy.
Wychowanie fizyczne
Ocena celująca:
1. Uczeń odpowie na zadane przez nauczyciela pytania/pytanie.
2. Uczeń przedstawi swoją odpowiedź na pytanie dotyczące tematu zawartego w artykule, prezentacji czy też filmie.
3. Uczeń prześle link o podobnej tematyce (artykuł, film, prezentacja).
Ocena bardzo dobra: 1
. Uczeń odpowie na zadane przez nauczyciela pytania/pytanie.
2. Uczeń przedstawi swoją odpowiedź na pytanie dotyczące tematu zawartego w artykule, prezentacji czy też filmie.
Ocena dobra:
- Uczeń odpowie na zadane przez nauczyciela pytania/pytanie.
Ocena dostateczna:
- Uczeń odpowie na zadane przez nauczyciela pytania/pytanie niewyczerpująco.
Ocena dopuszczająca:
- Uczeń potwierdzi mailem, że przeczytał artykuł lub obejrzał film.
Ocena niedostateczna:
1. Uczeń nie podejmie się wykonania zadnia. (Jeżeli uczeń nie odpowie 3 razy wówczas otrzymuje ocenę za zaangażowanie).
Zarządzenie nr 10/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 9 czerwca 2020 roku
w sprawie: wprowadzenia w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku Procedury przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny
Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, 530, 564, 657 i 781)
zarządzam, co następuje:
§ 1.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzam do stosowania w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku Procedurę przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 10/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
z dnia 9 czerwca 2020 roku
Procedura przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny
§ 1.
Egzamin klasyfikacyjny
1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na wniosek rodzica/prawnego opiekuna ucznia. Wniosek powinien być przesłany do dyrektora szkoły przez e-dziennik ewentualnie drogą e-mailową na adres: sp3drezdenko@wp.pl, a w przypadku braku takiej możliwości należy przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć do szkoły w wersji papierowej.
2. Dyrektor informuje przez e-dziennik o ustalonym terminie egzaminu klasyfikacyjnego.
3. Nauczyciel opracowuje i przesyła zagadnienia na egzamin z zakresu obowiązującej podstawy programowej danego przedmiotu. Treści dostarcza e-mailem lub przez e-dziennik rodzicom/prawnym opiekunom oraz uczniowi.
4. Egzamin klasyfikacyjny ma formę pisemną i ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez nauczyciela i używanych dotychczas przez ucznia.
5. W przypadku uczniów nieposiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych, egzamin przeprowadzony może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszystkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
6. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie w ustalonym wcześniej terminie, ze względu na stan zdrowia, rodzic/prawny opiekun informuje o tym dyrektora szkoły telefonicznie, a następnie przesyła skan zaświadczenia lekarskiego na adres e-mailowy szkoły. Dyrektor w porozumieniu z rodzicami/prawnymi opiekunami ustala nowy termin egzaminu.
7. Z egzaminu klasyfikacyjnego przewodniczący komisji sporządza protokół i wraz z pracą ucznia dołącza do arkusza ocen ucznia.
§ 2.
Sprawdzian wiadomości i umiejętności
1. W sytuacji zastrzeżeń rodziców/opiekunów prawnych, co do zgodności z prawem i procedurą wystawiania oceny klasyfikacyjnej z przedmiotu lub oceny klasyfikacyjnej zachowania rodzic/prawny opiekun ma prawo zgłosić swoje zastrzeżenia dyrektorowi szkoły w formie elektronicznej lub papierowej w ciągu trzech dni od otrzymania oceny.
2. Dyrektor weryfikuje, czy ocena została wystawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w przypadku uchybień, powołuje komisję do przeprowadzenia egzaminu drogą elektroniczną, by ustalić właściwą ocenę z przedmiotu.
3. Egzamin sprawdzający ma formę pisemną, i o ile to możliwe ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez dyrektora.
4. W przypadku uczniów nieposiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych, egzamin przeprowadzony może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszystkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
5. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie w ustalonym wcześniej terminie, ze względu na stan zdrowia, rodzic/prawny opiekun informuje o tym dyrektora szkoły telefonicznie, a następnie przesyła skan zaświadczenia lekarskiego na adres mailowy szkoły. Dyrektor w porozumieniu z rodzicami/prawnymi opiekunami ustala nowy termin egzaminu.
6. Z egzaminu przewodniczący komisji sporządza protokół i wraz z pracą ucznia dołącza do arkusza ocen ucznia.
7. W sytuacji zgłoszenia uwag dotyczących oceny zachowania dyrektor powołuje komisję, która poprzez głosowanie, na podstawie dostępnych informacji ustala ostateczną ocenę zachowania. Spotkanie komisji odbywa się w szkole zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa.
§ 3.
Egzamin poprawkowy
1. Egzamin poprawkowy przeprowadza się na wniosek rodzica/opiekuna prawnego ucznia. Wniosek powinien być przesłany do dyrektora szkoły przez e-dziennik ewentualnie drogą e-mailową na adres szkoły: sp3drezdenko@wp.pl, a w przypadku braku takiej możliwości należy przesłać pocztą lub dostarczyć do szkoły w wersji papierowej.
2. Dyrektor informuje przez e-dziennik o uzgodnionym terminie egzaminu poprawkowego.
3. Nauczyciel opracowuje i przesyła zagadnienia na egzamin z zakresu obowiązującej podstawy programowej danego przedmiotu. Treści dostarcza mailem lub przez e-dziennik rodzicom/opiekunom prawnym oraz uczniowi.
4. Egzamin poprawkowy ma formę pisemną i o ile to możliwe ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez nauczyciela i używanych dotychczas przez ucznia.
5. W przypadku uczniów nieposiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych, egzamin może odbyć się na terenie szkoły, po wcześniejszym ustaleniu środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
6. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie w ustalonym wcześniej terminie, ze względu na stan zdrowia, rodzic/prawny opiekun informuje o tym dyrektora szkoły telefonicznie, a następnie przesyła skan zaświadczenia lekarskiego na adres mailowy szkoły. Dyrektor w porozumieniu z rodzicami/prawnymi opiekunami ustala nowy termin egzaminu.
7. Z egzaminu poprawkowego przewodniczący komisji sporządza protokół i wraz z pracą ucznia dołącza do arkusza ocen ucznia.