• 01.10.2020 11:34
        • 29 września 2020 roku  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001. Jego patronką obrano Joannę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 dzień września to właśnie dzień jej urodzin.

Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

W naszej szkole święto obchodzono w bibliotece szkolnej, zorganizowane przez p. bibliotekarką A. Piątek, gdzie zaproszeni goście, pracownicy szkoły oraz wychowawcy klas przeczytali uczniom klas 0 – 3 opowiadanie pt. ,,Gadatliwy ptak Narina”. Opowiadanie zostało  przedstawione w postaci teatrzyku Kamishibali.

W związku z tym, że tematem czytanego opowiadania byli biedni mieszkańcy afrykańskiego miasta Kampala, bibliotekarka przedstawiła ich życie za pomocą prezentacji multimedialnej. Opowiedziała również krótką historię powstania teatru Kamishibali.

Dzieci słuchały czytanego opowiadania z wielkim zainteresowaniem, nie tylko ze względu na treść, ale też na nową formę przekazu, jaką był teatr Kamishibali  oraz zaproszeni goście.

A. Piątek

• Akcja "PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ"

• 20.01.2020 20:39
        • W ramach TEG inicjujemy akcję "PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ". Polega ona na tym, że można przynieść do szkoły książki, które się już przeczytało, zostawić je w bibliotece na specjalnym regale i zabrać sobie z tego regału interesującą nas pozycję, którą ktoś inny zostawił do poczytania nowemu odbiorcy. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję!

Akcja „Podziel się książką” adresowana jest do wszystkich uczniów, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Ideą przyświecającą tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Stojący w bibliotece szkolnej regał jest ogólnodostępną biblioteką tworzoną przez uczniów szkoły i otwartą dla każdego. Jedynym warunkiem korzystania ze stojących tam książek jest przestrzeganie poniższego regulaminu.

Regulamin akcji „Podziel się książką”:

1. Udział jest dobrowolny.

2. Poinformuj rodziców o akcji „Podziel się książką”.

3. Na półkę przynosimy książki za zgodą rodziców.

4. Przynosimy książki, które przeczytaliśmy i już są nam niepotrzebne albo chcemy podzielić się ciekawą książką z kolegą lub koleżanką, którzy jeszcze jej nie czytali.

5. Pożyczamy tylko jedną książkę.

6. Biorąc książkę z półki, wpisujemy do „Zeszytu wypożyczeń” jej tytuł, autora, datę wypożyczenia, a także swoje imię, nazwisko i klasę.

7. Zwracając książkę, wpisujemy w zeszycie datę odstawienia jej na półkę.

8. Dbamy o porządek na regale. Książki ułożone są alfabetycznie, według nazwiska autora. Odkładając książkę należy postawić ją we właściwym miejscu.

9. Książek nie można zabierać na własność, są one dla wszystkich, zabierając ją pozbawiamy swoich kolegów i koleżanki możliwości przeżycia czytelniczej przygody.

10. O wypożyczoną książkę dbamy jak o własną.

11. Jeśli spodobała Ci się wypożyczona książka, możesz napisać o niej oraz o swoich wrażeniach z lektury parę słów . Recenzję należy napisać na arkuszu recenzyjnym, który jest do pobrania z teczki „Arkusze recenzyjne”, znajdującej się na regale z książkami, a potem wrzucić do skrzynki „Recenzje”.

12. Recenzje ze Skrzynki wyjmowane są ostatniego dnia każdego miesiąca.

13. Co miesiąc najlepsza recenzja zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły. Na zakończenie roku szkolnego spośród najlepszych wybrana zostanie recenzja roku, a jej autor otrzyma nagrodę książkową i inną nagrodę rzeczową.

14. Co miesiąc wywieszana będzie lista bestsellerów.

15. Na podstawie informacji z „Zeszytu wypożyczeń” pod koniec roku szkolnego wyłoniony zostanie najlepszy czytelnik i nagrodzony książką oraz inną nagrodą rzeczową.