KOMPETENCJE SZKOLNEGO RZECZNIKA PRAW UCZNIA
SZKOLNY RZECZNIK PRAW UCZNIA to wybrany przez społeczność szkolną (poprzez tajne głosowanie) nauczyciel, którego rola polega na przestrzeganiu praw i obowiązków ucznia, rozwiązywaniu konfliktów na płaszczyźnie uczeń-nauczyciel, uczeń – pracownik administracji/obsługi szkoły oraz nauczyciel-uczeń, pracownik administracji/obsługi szkoły - uczeń. Jest osobą ułatwiającą podmiotowe traktowanie uczniów w procesie dydaktyczno-wychowawczym. To nauczyciel obdarzony zaufaniem; osoba, do której możesz się zwrócić w każdej problematycznej sprawie i poprosić o pomoc. Udostępni Ci regulaminy szkolne, pomoże je zinterpretować. Jest mediatorem w sytuacjach spornych, trudnych i nietypowych. Zachowuje dyskrecję! Szkolny Rzecznik Praw Ucznia nie może wyręczać w obowiązkach wychowawców. Ma prawo do swobodnego działania w ramach obowiązujących regulaminów. Działa według ustalonego trybu postępowania. Podejmuje działania na wniosek stron tzn. uczniów, nauczycieli lub pracowników administracji szkoły. Jego zadaniem jest pomoc całej społeczności uczniowskiej w zrozumieniu tego, jak korzystać z praw i szanować prawa innych; pomoc w rozwiązywaniu problemów i wyjaśnianiu wszelkich niejasności dotyczących np. Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania, Programu Profilaktyczno - Wychowawczego Szkoły. Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia w naszej szkole wybrano p. Kamilę Steblecką - pedagoga szkolnego.
Prawa i obowiązki Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia:
• Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących uczniów.
• Proponowanie nowych przepisów dotyczących uczniów.
• Uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw ucznia.
• Obowiązek znajomości Statutu Szkoły, Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania oraz Konwencji Praw Dziecka.
• Informowanie uczniów o ich obowiązkach oraz przysługujących im prawach i sposobie ich dochodzenia.
• Interwencja w razie naruszenia podstawowych praw ucznia i rozwiązywanie spraw spornych.
• Udzielanie pomocy uczniom zgodnie z ustalonym trybem postępowania.
• Informowanie stron konfliktu o podjętych przez siebie działaniach.
• Składanie sprawozdania ze swojej działalności przed Radą Pedagogiczną.
Szkolny Rzecznik Praw Ucznia może:
• Rozmawiać z uczniem, nauczycielem oraz pracownikiem administracji/obsługi szkoły uczestniczącym w problemie.
• Organizować konfrontacje wyjaśniające.
• Uczestniczyć w konfrontacjach dyrekcji z rodzicami i danym nauczycielem, pracownikiem administracji/obsługi szkoły za zgodą ucznia.
• Inicjować działania w szkole na rzecz upowszechniania praw dziecka i ucznia.
Środki działania Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia:
- załatwianie indywidualnych skarg;
- sporządzanie raportów dotyczących wykrytych naruszeń prawa w szkole;
- udzielanie porad dotyczących sposobów ochrony praw (uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji/obsługi szkoły);
- współpraca z fachowcami (np. pedagogiem lub psychologiem).
Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń - uczeń:
Ø zapoznanie się z opinią stron konfliktu;
Ø podjęcie mediacji ze stronami we współpracy z wychowawcą klasy;
Ø skierowanie sprawy do pedagoga lub psychologa w razie kłopotów z rozstrzygnięciem sporu;
Ø w dalszym trybie postępowania - zasięgnięcie opinii Rady Pedagogicznej,
Ø ostateczną decyzję o sposobie rozwiązania konfliktu podejmuje Dyrektor.
Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń – nauczyciel, pracownik administracji/obsługi szkoły:
ü zapoznanie się z opinią stron konfliktu;
ü podjęcie mediacji ze stronami;
ü zasięgnięcie opinii pedagoga szkolnego;
ü wystąpienie do Dyrektora Szkoły o podjęcie decyzji w sprawie w przypadku trudności z rozstrzygnięciem sporu.
O czym uczeń wiedzieć powinien:
§ Rzecznik wysłuchuje ucznia.
§ Rzecznik może być mediatorem między stronami.
§ Pytania i wnioski uczniowie mogą kierować do Rzecznika osobiście lub za pośrednictwem skrzynki pytań i wniosków. Każde pytanie lub wniosek muszą być podpisane przez ucznia.
§ Rzecznik podejmuje działania na wniosek stron, tzn. uczniów, nauczycieli lub pracowników administracji/obsługi szkoły.
§ Szkolny Rzecznik Praw Ucznia ma prawo odstąpienia od podjęcia interwencji.
§ Wszelkie informacje uzyskane przez Rzecznika w toku postępowania mediacyjnego stanowią tajemnicę służbową.
§ Zadaniem Rzecznika jest sprawowanie nadzoru nad tym, aby w procesie dydaktyczno-wychowawczym każdy uczeń traktowany był podmiotowo.
§ Szkolny Rzecznik Praw Ucznia ma prawo i możliwość aktywnie ingerować w każdym przypadku, gdy naruszane zostaną prawa ucznia lub prawa dziecka.
§ Do zadań Rzecznika należy też inicjowanie działań, których celem jest informowanie uczniów o ich obowiązkach oraz prawach.
§ Podstawą działania Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia jest Statut Szkoły, Wewnątrzszkolny System Oceniania, a w uzasadnionych przypadkach Konwencja Praw Dziecka.
JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ ZE SZKOLNYM RZECZNIKIEM PRAW UCZNIA?
Najlepiej spotkać się z nim osobiście, bo w bezpośredniej rozmowie najłatwiej jest wszystko wyjaśnić. Można to zrobić nawet na przerwie i wtedy umówić się na spokojną rozmowę w dogodnym dla obu stron czasie. Można też zgłosić swój problem poprzez opisanie go na kartce, podanie swojego imienia, nazwiska i klasy, a następnie umieszczenie jej w skrzynce kontaktu, która wisi przy głównych drzwiach wejściowych w szkole. Jest ona sprawdzana każdego dnia przez Rzecznika.
W jakich sytuacjach należy zwrócić się do Rzecznika Praw Ucznia?
Działania Rzecznika zmierzają do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Uczeń może zwrócić się do niego w celu uzyskania porady bądź wyjaśnienia, a także z prośbą o pomoc w prawach problematycznych, spornych i nietypowych. Rzecznik może interweniować nie tylko w przypadku indywidualnego dziecka, ale także całego zespołu — grupy uczniów, nawet całej klasy.
Jeśli w szkole zostało naruszone prawo ucznia, jeśli uczeń otrzymał np. karę niewspółmierną do zachowania, jeśli jest traktowany gorzej niż inni, niesprawiedliwie lub w sposób poniżający czy lekceważący, jeśli czuje się zagrożony ze strony swoich kolegów - może zgłosić się do Rzecznika.
Jaki jest tryb postępowania w sytuacjach problemowych?
Jeżeli wychowawca klasy nie interweniuje w zgłoszonej sprawie lub jego starania nie są skuteczne, uczeń może poprosić o pomoc Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia, który po dokładnym zapoznaniu się z problemem i opiniami zainteresowanych stron, będzie dążył do rozwiązania problemowej sytuacji. Rzecznik będzie pełnił funkcję mediacyjną między stronami w konflikcie, a spory będą rozwiązywane na zasadzie negocjacji, porozumienia i wzajemnego poszanowania. W przypadku braku rozstrzygnięcia kwestii spornej decyzję w przedmiotowej sprawie podejmie Dyrektor Szkoły.
Pamiętaj! Wszystkie informacje uzyskane przez Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia stanowią tajemnicę służbową.