• NASZE SUKCESY

          • W XVII Powiatowym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku reprezentowały nas: Wiktoria Kniaziewicz i Lena Lesiak. Wiktoria zajęła 3 miejsce, a dziewczyny zespołowo - 4. Sukces tym cenniejszy, że były najmłodszą drużyną, obydwie są bowiem uczennicami klasy 7. Serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze lepszej lokaty za rok!


          • DZIEŃ PATRONA

          •        Dziś w ramach obchodów Dnia Patrona podsumowaliśmy naszą pracę z ostatnich tygodni. W tym roku skupiliśmy się na historii naszej szkoły, bowiem właśnie minęło 45 lat od momentu, gdy nadano jej - jako pierwszej szkole podstawowej w gminie - imię. Oprócz patrona nasza szkoła otrzymała wówczas sztandar, który służy nam do dziś.

                   Maj to także inny jubileusz - w 1965 r. oddano do użytku obecny gmach szkolny, wybudowany w ramach akcji "Tysiąc szkół na 1000-lecie państwa polskiego". Przez ostatnie tygodnie poznawaliśmy historię szkoły, tropiliśmy ślady Patrona w budynku i w jego okolicach - klasy młodsze wykonały plakaty, a starsze prezentacje multimedialne. Dziś mogliśmy zapoznać się z efektami tych działań, obejrzeć archiwalne zdjęcia i sprawdzić się w quizie dotyczącym historii placówki. Oto kilka zdjęć:

          • "Dobre łącza" sposobem na oswojenie z internetem

          • Nasza szkoła bierze udział w realizacji programu z Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. "Dobre łącza". Ma on na celu pracę z dziećmi i młodzieżą z klas I-VIII nad rozwojem kompetencji społeczno-emocjonalnych i wspieranie w ten sposób ich bezpieczeństwa w internecie. W ramach tego programu uczniowie odbyli lekcje wychowawcze poświęcone szerzeniu wiedzy na temat zalet i wad internetu, szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci. Odbyli też nocowisko, podczas którego poszerzali swoje umiejętności związane z wirtualnym światem i zagrożeniami, które niesie, biorąc udział w grze korytarzowej w formie escape roomu. W projekcie wzięli również udział rodzice, którzy w formie warsztatów mogli poszerzyć swoje kompetencje w zakresie zagrożeń wynikających z nadużywania cyberprzestrzeni.

          • Sportowe sukcesy

          • W Powiatowym Trójboju Lekkoatletycznym, który odbył się 12 maja, chłopcy z klasy 4b wywalczyli wicemistrzostwo powiatu. Skład zespołu: Wojtek Grzegorek, Antek Powroźnik, Kacper Pierściński-Piechciński, Kuba Kościelniak, Adrian Giszterowicz, Bartek Rychlewski, Szymon Miłaszewski.W kategorii dziewcząt startowały: Nadia Biniaś, Natasza Graba, Kornelia Depa, Lena Łukasiewicz, Wiktoria Kopala. Dziewczynki zajęły V miejsce.

          • Bezinteresowne poświęcenie i tolerancja - rodzina Ulmów

          • Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.

                                                                                 Franciszek (papież), Misericordiae vultus

            Ratując życie innych, złożyli własne w ofierze. Niech ich ofiara będzie wyzwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.

            Od końca 1942 roku Niemcy regularnie przeprowadzali łapanki na Żydów. Z powiatu jarosławskiego wywożono ich do obozu zagłady w Bełżcu lub zabijano na miejscu. Spora część osób pochodzenia żydowskiego zdołała się jednak ukryć. Największa obława na ukrywających się Żydów miała miejsce 13 grudnia 1942 roku. Następnego dnia Niemcy wywieźli ich do Łańcuta i tam zabili.

            Część Polaków, mieszkańców Markowej i okolic (dzisiaj woj. podkarpackie), od początku II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom. Ludzie pomagali Żydom pomimo, że w przypadku dekonspiracji groziła za to natychmiastowa śmierć. Wśród osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach Żydów, było małżeństwo: Wiktoria i Józef Ulmowie.

            Zgodnie z prawem, które wprowadzili Niemcy na okupowanych przez siebie polskich terenach, każdy Polak, który pomagał Żydom był skazywany na śmierć. Tak okrutne prawo w stosunku do osób, które chciały pomagać ludziom pochodzenia żydowskiego, obowiązywało wyłącznie w Polsce.

            Rodzina Ulmów nie była bogata. Wiktoria i Józef prowadzili niewielkie gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Choć im samym nie było łatwo, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim.

            Pod koniec 1942 roku Ulmowie ukryli na terenie swojego gospodarstwa ośmiu Żydów. Był to Saul Goldman z czterema synami oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córeczką. Ponadto Józef Ulma pomógł jeszcze kilku innym Żydom wybudować schronienie w pobliskim jarze. Ukrywały się tam cztery kobiety, którym Wiktoria Ulma dostarczała żywność. Niestety, 13 grudnia 1942 roku w czasie obławy, kobiety te zostały znalezione i zamordowane przez Niemców.

            W swoim gospodarstwie Ulmowie ukrywali Żydów do wiosny 1944 roku. Wspierał ich w tym przyjaciel rodziny, Antoni Szpytma. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy są Polacy, który pomagają Żydom. Na trop Ulmów wpadli na początku 1944 r. W pierwszej kolejności zabili Żydów, następnie, na oczach dzieci, zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulmów, a potem ich 6 dzieci.

            Najstarsze z dzieci Ulmów miało 8 lat. Najmłodsze półtora roku. Zginęło również nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów – Wiktora była bowiem w zaawansowanej ciąży.

            Zwykła rodzina dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności. Pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu nie dbało o ludzką godność i swoje człowieczeństwo.

            13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Prezydent Lech Kaczyński, 25 stycznia 2010 roku, nadał im pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

            10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się msza, w czasie którego rodzina zostanie beatyfikowana.

          • Podróże kształcą

          • Ostatnie miesiące roku szkolnego to czas, gdy uczniowie pod opieką swych nauczycieli wyruszają na różne wycieczki. Każdy taki wyjazd pozwala nie tylko poznać wiele ciekawych miejsc na mapie naszego kraju, uczy też dzieci różnych umiejętności, np. samodzielności, kultury zachowania w miejscach publicznych, radzenia sobie w nowych sytuacjach.
            Trzydniowa wycieczka nad morze z pewnością była dla uczniów ciekawym przeżyciem, dostarczyła im mnóstwa radości i wielu wrażeń. Ostatniego dnia odbyli oni wizytę w Muzeum Trzęsacza, gdzie wysłuchali historii związanych z tą miejscowością oraz Rewalem, odbyli długi spacer plażą, posilili się i wyruszyli w podróż powrotną do domu.

          • Drugi dzień wycieczki

          • Dziś drugi dzień wycieczki. Za nami bardzo ciekawe  zajęcia w Muzeum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Dzieci wykonywały zadania i zbierały za nie runy, by ułożyć hasło i wygrać rywalizację między grupami.

            W katedrze w Kamieniu Pomorskim wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego. W Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie poznaliśmy historie związane z wieloma latarniami morskimi, przejechaliśmy się mini kolejką.

             

          • Wycieczka nad morze

          • W dniu 8 maja br. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli  3-dniową wycieczkę nad morze.

            Pierwszego dnia zwiedzili Fort Gerharda i wspięli się na latarnię morską w Świnoujściu, odbyli wizytę w oceanarium oraz spacer po molo  i plaży w Międzyzdrojach.

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

          • Nasi przedstawiciele, jak co roku, wzięli udział w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Oto zdjęcia:

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASIE PIERWSZEJ
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASIE PIERWSZEJ

          • Niezwykle ważnym wydarzeniem dla Biblioteki SP 3 w Drezdenku jest pasowanie na czytelnika.

            Podczas zajęć pierwszoklasiści, podzieleni na cztery zespoły, uczestniczyli
            w  konkursach, zabawach, rozwiązywali zagadki dotyczące znajomości bajek i postaci bajkowych. Ponadto odczytali prośby książki dotyczące jej dobrego traktowania. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z regulaminem biblioteki oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Najważniejszym momentem w trakcie lekcji było ślubowanie. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, iż będą wzorowymi czytelnikami, szanującymi książki.

            Miłą pamiątką tego czytelniczego wydarzenia jest Wyprawka Czytelnicza, którą pierwszoklasiści otrzymali z Instytutu Książki. W jej skład wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

            To jednak nie wszystko, pełnoprawni już czytelnicy biblioteki szkolnej tego samego dnia wypożyczyli swoje pierwsze książki. Oby czytanie było dla nich przygodą towarzyszącą przez całe życie.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

             

          • Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 1 maja - Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.

          • 19 rocznica Polski w UE

          • 19 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.