• Sukcesy naszych uczennic
          • Sukcesy naszych uczennic

          • W sobotę 12 maja 2024 r. w Toruniu odbył się Ogólnopolski Turnieju Akrobatyki Powietrznej. Miło nam poinformować, że nasze uczennice zajęły wysokie miejsca:  Martyna Pietrzkiewicz z kl. 4a zajęła I miejsce w   kategorii duet oraz X miejsce w kategorii solistka, natomiast Alicja Horodyska  z kl. 4a zajęła V miejsce w kategorii solistka. 

            Serdecznie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za dalszy rozwój artystyczny!!!

          • Wyprzedaż garażowa

          • Szanowni PRZYJACIELE SZKOŁY!

            W trosce o naszą planetę dajmy drugie życie zalegającym w domach rzeczom. Zapraszamy do włączenia się w naszą WYPRZEDAŻ GARAŻOWĄ. Zachęcamy do przyniesienia do szkoły zbędnych Państwu rzeczy, które być może przydadzą się innym. Środki pozyskane przy okazji tej wyprzedaży, która połączona będzie ze słodką kawiarenką prowadzoną przez uczniów kl. 7b, przeznaczone zostaną na cele szkoły. Za wszelkie fanty z góry dziękujemy. Prosimy o przynoszenie i pozostawienie ich w sekretariacie szkoły. Co to może być? Np. przeczytana książka, niepasujący do reszty zastawy kuchennej kubek, bibeloty itp. WYPRZEDAŻ GARAŻOWA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3 CZERWCA 2024 r. przy okazji festynu z okazji Dnia Dziecka, na który wszystkich gorąco zapraszamy!

          • Czechy Dzień 3 - Jańskie Łaźnie

          • Trzeciego dnia tuż po śniadaniu pożegnaliśmy Pragę, by udać się do Jańskich Łaźni. Tam spacerowaliśmy Ścieżką w Koronach Drzew, wchodząc na 45-metrową wieżę widokową. Mogliśmy też podziwiać system korzeniowy drzew, znajdujący się w centrum edukacyjnym w podziemiach wieży. Kolejnym punktem programu był wjazd kolejką gondolową na Cerną Horę, z której szczytu (1299m n.p.m.) rozciąga się piękny widok na panoramę Karkonoszy. Zwieńczeniem naszej wycieczki był wyczekiwany posiłek w restauracji McDonald's. A co...raz na kiedyś można 😃

          • Czechy Dzień 2 - Praga

          • Drugi dzień był poświęcony urokliwej stolicy. Spacerowaliśmy przez królewską dzielnicę Hradczany, podziwiając zamek oraz wspaniałą katedrę Św. Wita. Przeszliśmy przez Malą Stranę do najpiękniejszego mostu Europy, jakim jest Most Karola, a swą wędrówkę zakończyliśmy zwiedzaniem Starego Miasta z ratuszem i zegarem astronomicznym. Podczas spaceru mogliśmy też podziwiać dzieła współczesnego rzeźbiarza, jakim jest David Černý, którego prace, choć trochę kontrowersyjne, stały się znakiem rozpoznawczym Pragi.

          • Czechy Dzień 1 - Adrspach

          • 8 maja 2024r. uczniowie klas 6a, 6b, 7a i 7b rozpoczęli swoją trzydniową praską przygodę. Głównym celem programu pierwszego dnia był pobyt w Adrszpaskim Skalnym Mieście, gdzie mogliśmy podziwiać rzeźby z piaskowca oraz przepłynąć łódką po polodowcowym jeziorku. Pogoda nam dopisała i zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do praskiego hostelu. Poniżej fotorelacja

          • Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 1 maja - Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.

          • 20 lat Polski w UE

          • 20 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

            Źródło grafiki: https://www.gov.pl/web/nauka/20-lat-polski-w-unii-europejskiej