„Jakie rozkosze, jakie rozkosze! Umieć wypisać słowo po słowie. Co marzę w myślach, co w sercu noszę, karta zrozumie, pióro wypowie!” – pisał Władysław Syrokomla. To prawda, poprawna pisownia nie jest dziedziną łatwą, tym bardziej należy docenić uczestników XVIII Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Naszą szkołę reprezentowały w tych zmaganiach: Wiktoria Kniaziewicz i Lena Lesiak. Indywidualnie Wiktoria zajęła II miejsce, a dziewczyny zespołowo - II. Serdecznie gratulujemy!
ORTOGRAFICZNE POTYCZKI
Informacja dot. przebiegu programu „Edukacja z wojskiem”
Dnia 21 maja 2024r. uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku wzięli udział w rekomendowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej programie EDUKACJA Z WOJSKIEM. Zajęcia z uczniami prowadziła pani st. szer. spec. Anna Miszczak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza. Celem zajęć było podniesienie świadomości młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca w wojsku, zapoznali się z zagadnieniami związanymi z tematyką obronności. Poznali zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, w tym utrwalili zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową. Poznali wyposażenie indywidualne żołnierza, mieli okazję zobaczyć, jak bezpiecznie składać i rozkładać broń. Przeprowadzone zajęcia spełniły nasze oczekiwania, wpisały się w realizację zagadnień wychowania patriotycznego i zdrowotnego.
Beata Machelska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3
im. H. Sienkiewicza w Drezdenku
3
Sukcesy naszych lekkoatletów
21 maja reprezentacje uczniów naszej szkoły brały udział w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju i Trójboju Lekkoatletycznym, który odbył się w Dobiegniewie.
W kategorii trójboju chłopcy wywalczyli I miejsce. Skład zespołu: Piotr Rzanny, Dominik Dokurno, Bartek Łukasik Błażej Olszak, Kacper Rojeski.
W kategorii dziewcząt uczennice zajęły III miejsce: Liliana Pater-Sipka, Magda Steblecka, Pola Orczykowska, Jagoda Woźnica, Martyna Pietrzkiewicz, Amelia Stokłosa.
I miejsce w kategorii czwórboju chłopców wywalczyli: Adam Rojeski, Wojciech Grzegorek, Dawid Okupski, Mikołaj Chyba, Adrian Giszterowicz, Antoni Powroźnik, Maciej Jędryczko, Wiktor Banaszek.
W czwórboju dziewcząt V miejsce zajęły:
Marta Kurek, Nadia Biniaś, Patrycja Kurniewicz, Marysia Krawczak, Michalina Szurkawska, Kornelia Depa, Wiktoria Kopala.
Drużyny, które zajęły I miejsce, będą reprezentowały nasz powiat na zawodach wojewódzkich.
Wyróżnić należy dziewczynki młodsze: Jagoda Woźnica, Lila Pater-Sipka, Pola Orczykowska, Magda Steblecka, które zasiliły drużynę czwartoklasistek.
Dla Wszystkich ogromne brawa za tak wysokie wyniki!!!
14
ZWROT PODRĘCZNIKÓW I KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Zbliża się zakończenie roku szkolnego 2023/2024, dlatego informuję o konieczności zwrócenia do biblioteki szkolnej wypożyczonych podręczników oraz książek.
Drodzy uczniowie, przypominamy, że ćwiczenia są własnością ucznia i nie podlegają zwrotowi.
Każdy uczeń ma obowiązek zwrócenia kompletu podręczników w wyznaczonym terminie.
Zgodnie z regulaminem podręczniki zniszczone lub zagubione należy odkupić i dostarczyć do biblioteki
w określonym terminie.Poniżej znajduje się harmonogram zwrotu podręczników i książek
Uczniowie klas 1 – 3
Wychowawcy klas zbierają podręczniki od uczniów, a następnie przekazują do biblioteki szkolnej 12 czerwca.
Uczniowie klas 4 – 8
Uczniowie przynoszą komplety podręczników oraz wszystkie książki wypożyczane z biblioteki szkolnej
w wyznaczonym terminie zdawania podręczników. Wychowawca klasy nie musi być obecny przy zdawaniu podręczników tylko nauczyciel z którym mają zajęcia, ale bardzo proszę wychowawców o zdyscyplinowanie wychowanków.Uczniowie którzy jadą na wycieczkę zdają podręczniki i książki przed wyjazdem.
Poniedziałek 10.06
- Klasa 4a godz. 8.00 - 8.45
- Klasa 4b godz. 9.00 – 9.40
- Klasa 5a godz. 9.50 – 10.35
- Klasa 5b godz. 10.45 – 11.30
Wtorek 11.06
- Klasa 6a godz. 8.00 - 8.45
- Klasa 6b godz. 9.00 – 9.40
- Klasa 7a godz. 9.50 – 10.35
- Klasa 7b godz. 10.54 – 11.30
- Klasa 8 godz. 11.50 – 12.35
Sukcesy naszych uczennic
W sobotę 12 maja 2024 r. w Toruniu odbył się Ogólnopolski Turnieju Akrobatyki Powietrznej. Miło nam poinformować, że nasze uczennice zajęły wysokie miejsca: Martyna Pietrzkiewicz z kl. 4a zajęła I miejsce w kategorii duet oraz X miejsce w kategorii solistka, natomiast Alicja Horodyska z kl. 4a zajęła V miejsce w kategorii solistka.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za dalszy rozwój artystyczny!!!
Wyprzedaż garażowa
Szanowni PRZYJACIELE SZKOŁY!
W trosce o naszą planetę dajmy drugie życie zalegającym w domach rzeczom. Zapraszamy do włączenia się w naszą WYPRZEDAŻ GARAŻOWĄ. Zachęcamy do przyniesienia do szkoły zbędnych Państwu rzeczy, które być może przydadzą się innym. Środki pozyskane przy okazji tej wyprzedaży, która połączona będzie ze słodką kawiarenką prowadzoną przez uczniów kl. 7b, przeznaczone zostaną na cele szkoły. Za wszelkie fanty z góry dziękujemy. Prosimy o przynoszenie i pozostawienie ich w sekretariacie szkoły. Co to może być? Np. przeczytana książka, niepasujący do reszty zastawy kuchennej kubek, bibeloty itp. WYPRZEDAŻ GARAŻOWA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3 CZERWCA 2024 r. przy okazji festynu z okazji Dnia Dziecka, na który wszystkich gorąco zapraszamy!
Egzaminy ósmoklasisty - POWODZENIA!!!
Czechy Dzień 3 - Jańskie Łaźnie
Trzeciego dnia tuż po śniadaniu pożegnaliśmy Pragę, by udać się do Jańskich Łaźni. Tam spacerowaliśmy Ścieżką w Koronach Drzew, wchodząc na 45-metrową wieżę widokową. Mogliśmy też podziwiać system korzeniowy drzew, znajdujący się w centrum edukacyjnym w podziemiach wieży. Kolejnym punktem programu był wjazd kolejką gondolową na Cerną Horę, z której szczytu (1299m n.p.m.) rozciąga się piękny widok na panoramę Karkonoszy. Zwieńczeniem naszej wycieczki był wyczekiwany posiłek w restauracji McDonald's. A co...raz na kiedyś można 😃
55
Czechy Dzień 2 - Praga
Drugi dzień był poświęcony urokliwej stolicy. Spacerowaliśmy przez królewską dzielnicę Hradczany, podziwiając zamek oraz wspaniałą katedrę Św. Wita. Przeszliśmy przez Malą Stranę do najpiękniejszego mostu Europy, jakim jest Most Karola, a swą wędrówkę zakończyliśmy zwiedzaniem Starego Miasta z ratuszem i zegarem astronomicznym. Podczas spaceru mogliśmy też podziwiać dzieła współczesnego rzeźbiarza, jakim jest David Černý, którego prace, choć trochę kontrowersyjne, stały się znakiem rozpoznawczym Pragi.
114
Czechy Dzień 1 - Adrspach
8 maja 2024r. uczniowie klas 6a, 6b, 7a i 7b rozpoczęli swoją trzydniową praską przygodę. Głównym celem programu pierwszego dnia był pobyt w Adrszpaskim Skalnym Mieście, gdzie mogliśmy podziwiać rzeźby z piaskowca oraz przepłynąć łódką po polodowcowym jeziorku. Pogoda nam dopisała i zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do praskiego hostelu. Poniżej fotorelacja
66
Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.
Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/
2 maja - Dzień Flagi RP
2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.
Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5
1 maja - Święto Pracy
1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika.
Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.
20 lat Polski w UE
20 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.
Źródło grafiki: https://www.gov.pl/web/nauka/20-lat-polski-w-unii-europejskiej
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie