Michał Graś, uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku, wyjątkowo skromny, pracowity, grzeczny, kulturalny i bardzo zdolny, jest finalistą zawodów II stopnia w XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów. Choć swoją przygodę programistyczną w języku C++ rozpoczął dopiero w poprzednim roku, to wynik, który osiągnął jest godny podziwu. W poprzednim roku został finalistą zawodów I stopnia, znalazł się w grupie najlepszych uczniów w województwie. Choć w zawodach II stopnia nie osiągnął wyniku, by zostać finalistą na szczeblu ogólnopolskim, to jego początki programistyczne są znakomite i godne podziwu.
24 października 2024 roku troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Drezdenku: Michał Graś, Mateusz Mądrawski i Wiktor Banaszek wystartowali w XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zawody I stopnia XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów podzielone były na dwie tury: turę testową i programistyczną. Tura testowa odbyła się od 24 października i polegała na rozwiązywaniu zadań w czasie 90 minut. Kolejna, część programistyczna, trwała od 30 września do 8 stycznia 2025 roku i polegała na rozwiązywaniu sześciu zadań poprzez specjalny System Informatyczny Olimpiady (SIO2). Uczniowie rozwiązywali zadania programistyczne i przedstawiali rozwiązanie w postaci kodu źródłowego w języku programowania C++ lub Pythonie.
W wyniku klasyfikacji zawodów I stopnia XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 400 uczniów, którzy zdobyli co najmniej 450 pkt. Michał Graś znalazł się w grupie uczniów, który zakwalifikował się do półfinału, zdobył 596 pkt. znalazł się na 259 pozycji. Zawody II stopnia odbyły się 1 marca 2025 roku w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Michał zdobył 138 punktów, a do zawodów trzeciego stopnia zostali zakwalifikowani zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 152 punkty.
Mimo, iż Michałowi nie udało się zakwalifikować do finału, to jego sukces jest bardzo duży, gdyż zadania, z którymi zmierzył w Poznaniu były na bardzo wysokim poziomie. Wynik Michała jest niebywałym sukcesem, co świadczy o jego dużej wiedzy i umiejętnościach programistycznych, znacznie wykraczających poza podstawę programową z informatyki.
Gratulujemy Michałowi kolejnego sukcesu i życzymy, aby rozwijał swą pasję programistyczną w kolejnych etapach edukacji, gdyż przed nim kolejne konkursy.