• Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 1 maja - Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.

          • 20 lat Polski w UE

          • 20 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

            Źródło grafiki: https://www.gov.pl/web/nauka/20-lat-polski-w-unii-europejskiej

        • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI W STARYM KUROWIE
          • POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI W STARYM KUROWIE

          • 24 kwietnia w GOK w Starym Kurowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski. W zmaganiach udział wzięło ponad 50 uczniów. Wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, co zgodnie podkreślili członkowie komisji konkursowej. Naszą szkołę reprezentowali: Emma Suchowera, Wiktor Nechita, Milena Piechota, Martyna Pietrzkiewicz, Maja Rys, Maja Piotrowska, Laura Golla.

            W kategorii kl. I-III   Wiktor Nechita otrzymał wyróżnienie,

            w kategorii kl. IV-VI Martyna Pietrzkiewicz – III miejsce,

            w kategorii kl. VII – VIII Maja Piotrowska – II miejsce i nominację do finału wojewódzkiego, a Laura Golla - wyróżnienie.      

             Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom.

             

          • Konkurs „Zdrowie? Ogarniam TO!” - PRZYPOMINAJKA!!! Termin do 30 kwietnia

          • Celem Konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży w współtworzenie kampanii społecznych na rzecz szkolnej i lokalnej społeczności, w tym swoich rówieśników z wykorzystaniem ich pasji, zainteresowań i umiejętności, a przez to rozpowszechnianie wiedzy wśród uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych na temat zdrowego stylu życia i jego wpływu na rozwój chorób nowotworowych.  Tematem Konkursu jest promocja zdrowego stylu życia i jego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu i stan zdrowia. „Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek to klucze do długiego życia! Pokażcie co należy zrobić, aby właściwie dbać o zdrowie od najmłodszych lat.

            Regulaminy i szczegółowe informacje: https://planujedlugiezycie.pl/zdrowie-ogarniam-to-regulaminy/

          • Ogólnopolski Konkurs Programistyczny Gigathon

          • Aby wziąć udział wystarczy zapisać się na stronie: www.gigathon.pl i w terminie od 6 do 26 maja.

            Ogłaszamy start II edycji Gigathonu czyli Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji. Gigathon to nie tylko największy konkurs informatyczny w Polsce, ale również niezwykła szansa dla uczniów na wykazanie się swoimi technologicznymi umiejętnościami i wygranie nagród takich jak konsola Xbox, smartfony, tablety i wiele innych. Zależy nam na tym, aby szansę wzięcia udziału w konkursie miało jak największe grono uczniów, dlatego prosimy:

            🔸 Zachęcić uczniów do rejestracji

            🔸 Udostępnić informacje o konkursie na stronie internetowej szkoły, dzienniku elektronicznym oraz Facebooku.

            Link do treści do udostępnieniaLink do plakatu do wydrukowania

            Aby wziąć udział wystarczy zapisać się na stronie: www.gigathon.pl i w terminie od 6 do 26 maja rozwiązać krótki quiz online, na podstawie którego zapraszamy uczniów do kolejnego etapu.

            Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-18 lat i odbywa się w czterech kategoriach.W tym roku mamy również specjalną konkurencję dla szkół.

            W ramach akcji Gigathon School Challenge szkoły rywalizują o wspaniałe nagrody w specjalnie przygotowanym rankingu.

            Placówki, z których najwięcej uczniów weźmie udział w Gigathonie zdobywają:- bony o łącznej wartości 9000 zł na sprzęt technologiczny i edukacyjny- stypendia dla uczniów na semestralne kursy z programowania- zestawy książek od wydawnictw Helion i HarperCollins- webinar o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji w edukacji.

            Zapraszamy i życzymy powodzenia

          • Światowy Dzień Liczby Pi i zmagania z Sudoku

          • Szczególny czas dla matematyki miał miejsce i w naszej szkole. Uczniowie chętnie odpowiedzieli na udział w konkursie przedmiotowym, w którym na szczeblu rejonowym zaprezentowały się uczennice klasy ósmej Joanna Czupryńska, Wiktoria Kniaziewicz i Lena Lesiak. Dziewczęta wykazały swoje umiejętności, a przede wszystkim wykonały potężną pracę i zaliczyły kolejne doświadczenie. Gratuluję bardzo zapału, organizacji pracy i rozwijania zainteresowań. Tym bardziej, że każda z nich realizuje się również w wielu innych zadaniach. Bardzo ważnym wydarzeniem, które zapisało się w kalendarz imprez było Święto Liczby Pi. To międzynarodowe święto zostało przybliżone podczas lekcji matematyki począwszy od klas czwartych do klasy ósmej. Chętni uczniowie zaprezentowali swoje talenty plastyczne inspirując się tajemniczą liczbą zwaną Ludolfiną, a jury w skład którego weszli członkowie SU wyłonili wyróżniające się prace: w grupie kl. 6-7 pracę autorstwa Kimberly Bada, wśród prac kl. 4-5 pracę Dominika Dokurno. Wszystkie prace cieszyły nasze oko w galerii na szkolnym holu i były bardzo barwnym akcentem naszego świętowania. Wszystkim uczestnikom konkursu plastycznego jeszcze raz bardzo gratuluję pomysłów, wyczucia estetyki i znajomości tematu. Matematyczne świętowanie uświetnił konkurs, zainspirowany podejrzaną przeze mnie pasją kilku moich uczniów. Jak się okazało była to całkiem spora grupa fanek i fanów logicznej łamigłówki Sudoku. Rozwiązywanie łamigłówek rozwija wyobraźnię, kształtuje umiejętności logicznego myślenia, co warto docenić i jak najbardziej rozwijać. Z wielką przyjemnością mogliśmy więc dziś zakomunikować, że doskonale rozwiązali 2 łamigłówki Sudoku: Weronika Niemyt, Kacper Bedla, Wojciech Suchecki, którzy dokonali tego najszybciej, a tuż za nimi byli: Mateusz Mądrawski, Michał Graś, Karol Kuliński, Emil de Jong, Kryspin Niezborała oraz Mikołaj Orczykowski. Brawo za Waszą aktywność! Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w te matematyczne aktywności osobom za możliwość ich organizacji, budującą atmosferę i przestrzeń do rozwoju uczniowskich pasji.

            Elżbieta Bogusławska.

        • Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku im Henryka Sienkiewicza ma dwóch finalistów na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klasy 4 i 6 szkoły podstawowej
          • Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku im Henryka Sienkiewicza ma dwóch finalistów na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klasy 4 i 6 szkoły podstawowej

          • 21 marca 2024r. odbyło się podsumowanie 3 – etapowego Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno - Informatycznego InstaLogik. W konkursie brało udział dziewięciu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku. Mateusz Mądrawski z klasy 6a otrzymał tytuł  finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 6 szkoły podstawowej i Patryk Migas z klasy 4a otrzymał tytuł finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4  szkoły podstawowej, natomiast Lena Lesiak uzyskała w II etapie najlepszy wynik w powiecie strzelecko-drezdeneckim na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas  ósmych.

            W konkursie wzięło udział 12628 uczniów z 1665 szkół podstawowych całej Polski. I etap konkursu odbył się w październiku. Do II etapu zostało zaproszonych 6759 uczniów, natomiast do III etapu 3765, którzy osiągnęli najwyższy wynik. Po każdym etapie był prowadzony ranking w podziale na województwa, powiaty i szkoły – osobny dla każdej grupy wiekowej. Z naszej szkoły do pierwszego etapu przystąpiło dziewięcioro uczniów: Patryk Migas z 4a, Wiktor Banaszek i Mateusz Mądrawski z 6a, Michał Graś z 7a, Maja Piotrowska z 7b, Lena Lesiak, Elżbieta Borensztein, Amelia Raczyńska i Nikodem Sikora  z 8a. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięcioro uczniów: Patryk Migas, Mateusz Mądrawski, Lena Lesiak, Wiktor Banaszek i Michał Graś, natomiast do finału dwóch uczestników. Najwyższy wynik uzyskał Mateusz Mądrawski z klasy 6a i Patryk Migas z 4a, którzy otrzymali tytuł finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klasy 4 i 6 szkoły podstawowej.

            Ogólnopolski Konkurs Matematyczno - Informatyczny InstaLogik odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Wydziału Matematyki, Informatyki
            i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w partnerstwie z Olimpiadą Informatyczną Juniorów. Organizatorem konkursu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Realizowany jest w całości online. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu).

            Ideą konkursu InstaLogik było zgłębienie tajników, pogłębianie i rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi i programistycznymi, które wprowadziły uczniów w świat algorytmiki i programowania. Dla uczniów, udział w konkursie InstaLogik był świetną okazją, aby rozwijać swoje umiejętności i pasje logicznego, algorytmicznego i kreatywnego myślenia.

            Gratulujemy Mateuszowi tytułu finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klasy 6 i Patrykowi w kategorii klasy 4 szkoły podstawowej. Dla Patryka był to pierwszy konkurs z  bardzo dużym sukcesem, natomiast Mateuszowi zabrakło tylko kilka punktów do tytułu laureata na szczeblu ogólnopolskim. Uczniowie wykazali się wytrwałość i ogromną wiedzą w rozwiązywaniu zadań algorytmicznych i rozwijaniu pasji programistycznych nauk ścisłych.

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • W dniu 9 kwietnia 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczniowie występowali w 3 kategoriach wiekowych. Do artystycznych zmagań przystąpiło 17 osób. Wszyscy pięknie deklamowali wiersze. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Piątek, p. Justyna Kokot i p. Donata Wilento wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Starym Kurowie 24 kwietnia 2024r.

            Laureaci:

            Kategoria I – III

            Nikodem Kurek kl.1

            Emma Suchowera kl.2

            Wiktor Nechita kl.3

             

            Kategoria IV – VI

            Milena Piechota kl.4

            Matryna Pietrzkiewicz kl.4

            Maja Rys kl.5

             

            Kategoria kl. VII – VIII

            Maja Piotrowska kl. 7

            Laura Golla kl.8

        • WIERSZOWANE PASOWANIE NA CZYTELNIKA
          • WIERSZOWANE PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • Każdego roku w bibliotece odbywa się uroczyste pasowanie uczniów z klasy pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

            Uzyskanie tytułu "Czytelnika" przez pierwszoklasistę jest pierwszym krokiem w dorosłość i skłania do odpowiedzialności i rozwagi. Dzieci ślubują książce szacunek oraz troskę o to ,by zawsze wyglądała jak nowa, a także to, że zawsze będą jej przyjaciółmi.

            Z okazji pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, dzieci mogły poznać mistrzowski warsztat literacki popularnych poetów literatury dziecięcej, między innymi J. Brzechwy, J. Tuwima, T. Kubiaka. Inscenizacja wierszy została przygotowana przez uczniów z kl. Vb pod opieką pani bibliotekarki - Anny Piątek. Pani Aldona Kołwzan, intendentka szkolna, przedstawiła inscenizację słowno–ruchową wiersza ,,Rzepka”. Nie zabrakło wspólnych zabaw integracyjnych przy muzyce oraz konkursu dotyczącego zaprezentowanych utworów.

            Dziękujemy wszystkim za rozsmakowanie się w  poezji  i wspólną zabawę.

            W ramach kampanii prowadzonej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  „Mała książka – wielki człowiek” na pamiątkę tej doniosłej uroczystości dzieci otrzymały  książki autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Życzymy całym rodzinom przyjemnej lektury.

          • Nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty - UJ (wydarzenie online)

          • Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej UJ, działające przy Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas ósmych na nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, które odbędą się w dniach: 08-10.05.2024 w godzinach  20:00-22:00.

            Podczas tego wydarzenia wszyscy uczestnicy będą mieli okazję:-omówić zasady tworzenia różnych form pisemnych,  -powtórzyć kluczowe informacje z lektur obowiązkowych,-omówić ważne zagadnienia językowe,-rozwiązywać zadania egzaminacyjne.

            To doskonała okazja, by solidnie przygotować się i powtórzyć wiadomości do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

            TERMINARZ:08.05.2024- Formy pisemne: ZAPROSZENIE, OGŁOSZENIE- Gramatyka i zagadnienia językowe: FLEKSJA (imiesłowy!), SKŁADNIA- Lektury: „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, „Mały Książę” Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego

            09.05.2024- Formy pisemne: ROZPRAWKA, OPOWIADANIE- Gramatyka i zagadnienia językowe: SŁOWOTWÓRSTWO, FONETYKA- Lektury: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Latarnik” Henryka Sienkiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

            10.05.2024- Lektury: „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza, utwory Jana Kochanowskiego- Wspólne rozwiązywanie arkusza egzaminacyjnego.

            Nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego odbędą się zgodnie z powyższym terminarzem w godzinach 20:00-22:00 na platformie Microsoft Teams. Ponadto w wydarzeniu (na Facebooku) prowadzona będzie transmisja na żywo.

            LINK DO WYDARZENIA: https://fb.me/e/4mhnRi2N7

            LINK DO SPOTKANIA NA MICROSOFT TEAMS: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3a56555ae9e1854b13b0718c06ce3926e0%40thread.tacv2/1712230180442?context=%7b%22Tid%22%3a%22eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb%22%2c%22Oid%22%3a%22c3c71d93-c36f-49d0-acd5-852ab113107b%22%7d

        • Michał Graś laureatem w Konkursie Województwa Lubuskiego "PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE"
          • Michał Graś laureatem w Konkursie Województwa Lubuskiego "PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE"

          • 27 marca 2024 roku na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbył się VIII finał konkursu informatycznego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubuskiego. Michał Graś, uczeń klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Drezdenku uzyskał tytuł laureata  III miejsca w VIII edycji konkursu „Programować każdy może”.

            Tegoroczny konkurs przeprowadzony był stacjonarnie w dwóch etapach. W etapie pierwszym uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi z zakresu algorytmiki i programowania. Natomiast drugi etap VIII edycji konkursu „Programować każdy może” polegał na rozwiązaniu zadań praktycznych z zakresu jednego z języków programowania C++ lub Pythonie.

            Konkurs zorganizowany został przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Celem konkursu było rozwijanie i kształtowanie myślenia algorytmicznego, weryfikacja własnych umiejętności programistycznych w języku C++ lub Pythonie, rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia, zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu programowania. Ideą konkursu było zwiększenie świadomości znaczenia informatyki w życiu zawodowym i społecznym wśród młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa lubuskiego. Programowanie jest dzisiaj istotnym elementem, które uczy myślenia algorytmicznego i umożliwia rozwiązywać różnego rodzaju problemy, dzięki którym rozwijamy i podnosimy swoje kompetencje.

            Gratulujemy Michałowi tytułu finalisty, laureata  III miejsca w VIII edycji konkursu województwa lubuskiego „Programować każdy może”, wytrwałości w rozwijaniu pasji programistycznych. Niech osiągnięty wynik będzie dla niego powodem do dumy, ale również niech przypomina o nieustannej nauce w tym kierunku, rozwijaniu swej pasji i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia wyższych wyników.

        • Michał Graś jest finalistą zawodów I stopnia XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów
          • Michał Graś jest finalistą zawodów I stopnia XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów

          • Michał Graś, uczeń klasy siódmej Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku programuje strony internetowe w języku html. W tym roku szkolnym, w ramach kółka informatycznego, swoją przygodę programistyczną rozpoczął w języku C++. W XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów Michał został finalistą zawodów I stopnia, znalazł się w grupie najlepszych uczniów w województwie. Choć w zawodach II stopnia nie osiągnął tak wysokiego wyniku, by zostać finalistą, to jego początki programistyczne są znakomite i godne podziwu. Michał jest uczniem wyjątkowo skromnym, pracowitym, grzecznym, kulturalnym i bardzo zdolnym, a wynik który osiągnął podczas  półfinału zawodów II stopnia w Poznaniu, jest bardzo wysoki.

            26 października 2023 roku czworo uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Drezdenku: Michał Graś, Mateusz Mądrawski, Wiktor Banaszek i Nikodem Sikora wystartowało w XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

            Zawody I stopnia XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów polegały na rozwiązywaniu sześciu zadań poprzez specjalny System Informatyczny Olimpiady (SIO2) i podzielone były na dwie tury: turę testową i programistyczną. Tura testowa odbyła się od 26 października i polegała na rozwiązywaniu zadań programistycznych w czasie 90 minut. Kolejna, część programistyczna, trwała od 25 września do 8 stycznia 2024 roku i polegała na rozwiązywaniu sześciu zadań. Uczniowie rozwiązywali zadania programistyczne i przedstawiali rozwiązanie w postaci kodu źródłowego w języku programowania C++ lub Pythonie.

            W wyniku klasyfikacji zawodów I stopnia XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów  do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 315 uczniów, którzy zdobyli co najmniej 400 pkt. Michał Graś znalazł się w tej grupie uczniów, którzy zakwalifikowali się do półfinału. Zawody II stopnia odbyły się 2 marca 2024 roku w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

            Mimo, iż Michałowi nie udało się zakwalifikować do finału, to jego sukces jest bardzo duży, gdyż jest to uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku, i jest to dla niego początek przygody z programowaniem. Wynik Michała jest niebywałym sukcesem, co świadczy o jego dużej wiedzy i umiejętnościach, znacznie wykraczających poza podstawę programową z informatyki oraz wysokiej kulturze matematycznej.

            Gratulujemy Michałowi kolejnego sukcesu i życzymy, aby rozwijał swą pasję programistyczną w kolejnych etapach edukacji, gdyż przed nim kolejne konkursy.

          • Co po 8 klasie? - z wizytą w Gorzowie na Targach Edukacyjnych

          • Uczniowie kl.8 w dniu 19 marca r. mieli okazję wspomóc się w wyborze ścieżki dalszej edukacji - uczestniczyli w Gorzowskich Targach Edukacyjnych Szkoły i Pracodawcy. Po targach był czas na edukacyjny seans filmowy w kinie Helios oraz prelekcję na temat uczuć i relacji.

          • Niezwykłe lekcje w 4a

          • Czasami oprócz zwykłych przedmiotów szkolnych mamy też zajęcia niezwykłe - dziś były to lekcje kleksografii i przędzenia liter. Uczniowie klasy 4a wcielili się w uczniów Akademii pana Ambrożego Kleksa, a efekty ich pracy prezentujemy poniżej. 

        • Rekrutacja do oddziału 0
          • Rekrutacja do oddziału 0

          • W dniu 18 marca 2024 r. o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie rekrutacyjne do oddziału 0 w gab.18. Zapraszamy rodziców dzieci z rocznika 2018 z obwodu szkoły.

            Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

        • Magiczne narzędzia w Canvie
          • Magiczne narzędzia w Canvie

          • W ramach projektu #BurzaMózgów uczniowie klasy siódmej wykorzystali ChatGPT na propozycje spędzenia ferii zimowych i narysowanie fotografii w programie Canva.

            Zajęcia rozpoczęły się krótkim filmem edukacyjnym wklasie.uniwersytetdzieci.pl gdzie uczniowie zapoznali się z pojęciem inteligencji i sztucznej inteligencji, sposobem uczenia się człowieka i porównywanie go z możliwościami, jakie w tym zakresie może posiadać maszyna.

            Podczas propozycji ChatGPT chat.openai.com uczniowie mogli zapoznać się z ciekawymi miejscami w swej miejscowości i propozycjami spędzenia tegorocznych ferii zimowych. Niektórzy z nich optymistycznie przyjęli wskazane przez ChatGPT propozycje. Natomiast w przypadku miasta Drezdenko, uczniowie byli zafascynowani wiedzą, która potwierdziła miejsca znane i te, które były już przez nich zapomniane. Po dużym zastrzyku wiedzy teoretycznej, uczniowie poznali możliwości magicznych narzędzi w Canvie www.canva.com. Na początku zabawy z grafiką generowali realistyczne obrazy, a były to ptaki, ciekawe widoki oraz ulubione pupile. Następnie zamieniali swoje szkice na obrazy. Była to  imponująca i bardzo ciekawa zabawa. Prześcigali się w swych szkicach i pomysłach, a im dłużej pracowali, tym szkice oddawały im imponujące i wyszukane obrazy graficzne. Ostatnia część z jaką zapoznali się uczniowie było zamienianie dowolnego obrazu w rysunek w formie wideo.

            Oglądając efekty pracy uczniów, trudno oprzeć się wnioskom, iż nadchodzi moment, w którym rozwoju sztucznej inteligencji należy się zacząć obawiać i jest wszechobecna w naszym życiu.

            Link do strony projektu: www.burzamozgow.com