1 sierpnia - 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
W piątkowy poranek zakończyliśmy oficjalnie mijający rok szkolny. Na uroczystym apelu nagrodzono uczniów osiągających największe sukcesy, pożegnaliśmy także odchodzącą na emeryturę p. Wiolettę Mielewczyk. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
141
Bezpieczne wakacje
Wakacje to czas odpoczynku. By był bezpieczny, warto pamiętać o kilku zasadach.
Rozważnie korzystaj ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje. Na zabawy wybieraj jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów.
"Dobre łącza" sposobem na oswojenie Internetu
Uczniowie naszej szkoły oraz ich opiekunowie/rodzice w drugim semestrze tego roku szkolnego wzięli udział w realizacji programu z Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. "Dobre łącza". Dzięki temu mogli uświadomić sobie, że sieć oferuje nam - odbiorcom, wiele pożytecznych rzeczy, np. naukę, rozrywkę, zakupy, ale stwarza też wiele zagrożeń, np. stalking, hejt, cyberprzemoc. Zajęcia projektowe pozwoliły osobom biorącym w nich udział na zwrócenie uwagi na dobre i złe strony korzystania z Internetu, poszukiwanie najlepszych rozwiązań służących temu, by odbiorcy Internetu czuli się bezpiecznie, nic im nie zagrażało.
Poniżej krótki filmik na podsumowanie zajęć.
POŻEGNANIE KLAS 8
Koniec roku szkolnego za tydzień, ale już dziś pożegnaliśmy klasy 8. Był uroczysty apel, na którym wyróżniono najlepszych, był tradycyjny polonez, a następnie huczna zabawa, czyli Bal Ósmoklasisty. Fotorelacja poniżej.
120
Klub Dobrej Rozmowy – realizacja programu z Centrum Edukacji Obywatelskiej
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku po raz kolejny rozwijali swe umiejętności edukacyjne poprzez realizację programu edukacyjnego z CEO pn. „Klub Dobrej Rozmowy”. Pod tą nazwa kryły się działania zmierzające do zdobycia przez młodzież naszej szkoły kompetencji obywatelskich oraz rozwoju umiejętności myślenia krytycznego.
W programie korzystano z dialogu jako narzędzia edukacyjnego, by wspólnie z uczniami budować społeczność, w której każdy może poczuć się bezpiecznie. „Klub Dobrej Rozmowy” uczył otwartości na innych ludzi i ich kultury, uczył poszanowania dla różnorodności; był miejscem dla rozwoju takich wartości jak: szacunek, empatia, współdziałanie, odpowiedzialność, samodzielność i otwartość. Był okazją do zintegrowania z lokalną społecznością, zwłaszcza z tą o doświadczeniu migracyjnym.
Uczniowie odbyli szereg spotkań, podczas których poznali przyczyny migracji, zagłębili się w historie osób, które z własnej woli puściły swój kraj lub zostały do tego zmuszone w wyniku np. działań wojennych czy prześladowań o różnym podłożu. Dzięki temu mogli zagłębić się w temat uchodźctwa i tego, co ono niesie dla osób, które niekiedy z dnia na dzień stały się migrantami. Poznali wartość szczerej komunikacji i otwartości na kulturę innych osób, uczyli się wielokulturowości.
Konkretnym działaniem opartym o bliskie im doświadczenia i emocje, były zajęcia poświęcone poznaniu kultury ukraińskich uchodźców, którzy zadomowili się w naszej szkole i społeczności. Wzmocniło to proces uczenia się, pozwoliło uczniom z innej perspektywy spojrzeć na ich nowe koleżanki i kolegów z Ukrainy, bardziej wczuć się w ich sytuację, lepiej zrozumieć osoby z doświadczeniem migracyjnym.
Efektem końcowym było nakręcenie krótkiego filmiku przez uczestników programu – relacji Danilo Yevpaka, jednego z ukraińskich uczniów uczęszczających do naszej szkoły, który przedstawił historię swojej migracji.
Na sportowych arenach
Zmagania naszych uczniów na Lekkoatletycznym Memoriale Józefa Nojiego - fotorelacja:
34
DZIEŃ MAMY W ZERÓWCE
Zapraszamy do obejrzenia galerii:
50
PIKNIK RODZINNY
Sobotnie przedpołudnie upłynęło nam pod znakiem dobrej zabawy - w naszej szkole odbywał sie bowiem Piknik Rodzinny. Na wszystkich - starszych i młodszych - czekało wiele atrakcji: loteria fantowa, integracyjne zabawy rodzinne, gry sportowe, dmuchańce, malowanie twarzy & warkoczyki, punkt zdrowia i pierwszej pomocy, kiełbaski z grilla, stoiska z ciastem i potrawami z krajów Europy, pyszna zupa, pokaz motocykli, przejażdżki na kucyku, wyprzedaż garażowa. Wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
107
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka
W dniu Waszego święta życzymy Wam zdrówka, spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy, wiary w siebie oraz życzliwych osób wokół Was. Radosnego Dnia Dziecka!
NASZE SUKCESY
W XVII Powiatowym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku reprezentowały nas: Wiktoria Kniaziewicz i Lena Lesiak. Wiktoria zajęła 3 miejsce, a dziewczyny zespołowo - 4. Sukces tym cenniejszy, że były najmłodszą drużyną, obydwie są bowiem uczennicami klasy 7. Serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze lepszej lokaty za rok!
DZIEŃ PATRONA
Dziś w ramach obchodów Dnia Patrona podsumowaliśmy naszą pracę z ostatnich tygodni. W tym roku skupiliśmy się na historii naszej szkoły, bowiem właśnie minęło 45 lat od momentu, gdy nadano jej - jako pierwszej szkole podstawowej w gminie - imię. Oprócz patrona nasza szkoła otrzymała wówczas sztandar, który służy nam do dziś.
Maj to także inny jubileusz - w 1965 r. oddano do użytku obecny gmach szkolny, wybudowany w ramach akcji "Tysiąc szkół na 1000-lecie państwa polskiego". Przez ostatnie tygodnie poznawaliśmy historię szkoły, tropiliśmy ślady Patrona w budynku i w jego okolicach - klasy młodsze wykonały plakaty, a starsze prezentacje multimedialne. Dziś mogliśmy zapoznać się z efektami tych działań, obejrzeć archiwalne zdjęcia i sprawdzić się w quizie dotyczącym historii placówki. Oto kilka zdjęć:
9
"Dobre łącza" sposobem na oswojenie z internetem
Nasza szkoła bierze udział w realizacji programu z Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. "Dobre łącza". Ma on na celu pracę z dziećmi i młodzieżą z klas I-VIII nad rozwojem kompetencji społeczno-emocjonalnych i wspieranie w ten sposób ich bezpieczeństwa w internecie. W ramach tego programu uczniowie odbyli lekcje wychowawcze poświęcone szerzeniu wiedzy na temat zalet i wad internetu, szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci. Odbyli też nocowisko, podczas którego poszerzali swoje umiejętności związane z wirtualnym światem i zagrożeniami, które niesie, biorąc udział w grze korytarzowej w formie escape roomu. W projekcie wzięli również udział rodzice, którzy w formie warsztatów mogli poszerzyć swoje kompetencje w zakresie zagrożeń wynikających z nadużywania cyberprzestrzeni.
35
Informacje przed egzaminem dla uczniów kl. 8
Ważne informacje na temat egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty - informacje ogólne
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 1.)
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 2.)
Egzamin ósmoklasisty z matematyki
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego
Drodzy ósmoklasiści, zachęcamy do skorzystania z zasobów portalu eduelo.pl.
Powtórki z j. angielskiego - zadania, pliki dźwiękowe do odsłuchania, odpowiedzi: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - powtórz z nami (oke.poznan.pl)
Sportowe sukcesy
W Powiatowym Trójboju Lekkoatletycznym, który odbył się 12 maja, chłopcy z klasy 4b wywalczyli wicemistrzostwo powiatu. Skład zespołu: Wojtek Grzegorek, Antek Powroźnik, Kacper Pierściński-Piechciński, Kuba Kościelniak, Adrian Giszterowicz, Bartek Rychlewski, Szymon Miłaszewski.W kategorii dziewcząt startowały: Nadia Biniaś, Natasza Graba, Kornelia Depa, Lena Łukasiewicz, Wiktoria Kopala. Dziewczynki zajęły V miejsce.
3
Bezinteresowne poświęcenie i tolerancja - rodzina Ulmów
Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.
Franciszek (papież), Misericordiae vultus
Ratując życie innych, złożyli własne w ofierze. Niech ich ofiara będzie wyzwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.
Od końca 1942 roku Niemcy regularnie przeprowadzali łapanki na Żydów. Z powiatu jarosławskiego wywożono ich do obozu zagłady w Bełżcu lub zabijano na miejscu. Spora część osób pochodzenia żydowskiego zdołała się jednak ukryć. Największa obława na ukrywających się Żydów miała miejsce 13 grudnia 1942 roku. Następnego dnia Niemcy wywieźli ich do Łańcuta i tam zabili.
Część Polaków, mieszkańców Markowej i okolic (dzisiaj woj. podkarpackie), od początku II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom. Ludzie pomagali Żydom pomimo, że w przypadku dekonspiracji groziła za to natychmiastowa śmierć. Wśród osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach Żydów, było małżeństwo: Wiktoria i Józef Ulmowie.
Zgodnie z prawem, które wprowadzili Niemcy na okupowanych przez siebie polskich terenach, każdy Polak, który pomagał Żydom był skazywany na śmierć. Tak okrutne prawo w stosunku do osób, które chciały pomagać ludziom pochodzenia żydowskiego, obowiązywało wyłącznie w Polsce.
Rodzina Ulmów nie była bogata. Wiktoria i Józef prowadzili niewielkie gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Choć im samym nie było łatwo, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim.
Pod koniec 1942 roku Ulmowie ukryli na terenie swojego gospodarstwa ośmiu Żydów. Był to Saul Goldman z czterema synami oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córeczką. Ponadto Józef Ulma pomógł jeszcze kilku innym Żydom wybudować schronienie w pobliskim jarze. Ukrywały się tam cztery kobiety, którym Wiktoria Ulma dostarczała żywność. Niestety, 13 grudnia 1942 roku w czasie obławy, kobiety te zostały znalezione i zamordowane przez Niemców.
W swoim gospodarstwie Ulmowie ukrywali Żydów do wiosny 1944 roku. Wspierał ich w tym przyjaciel rodziny, Antoni Szpytma. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy są Polacy, który pomagają Żydom. Na trop Ulmów wpadli na początku 1944 r. W pierwszej kolejności zabili Żydów, następnie, na oczach dzieci, zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulmów, a potem ich 6 dzieci.
Najstarsze z dzieci Ulmów miało 8 lat. Najmłodsze półtora roku. Zginęło również nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów – Wiktora była bowiem w zaawansowanej ciąży.
Zwykła rodzina dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności. Pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu nie dbało o ludzką godność i swoje człowieczeństwo.
13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Prezydent Lech Kaczyński, 25 stycznia 2010 roku, nadał im pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się msza, w czasie którego rodzina zostanie beatyfikowana.
Podróże kształcą
Ostatnie miesiące roku szkolnego to czas, gdy uczniowie pod opieką swych nauczycieli wyruszają na różne wycieczki. Każdy taki wyjazd pozwala nie tylko poznać wiele ciekawych miejsc na mapie naszego kraju, uczy też dzieci różnych umiejętności, np. samodzielności, kultury zachowania w miejscach publicznych, radzenia sobie w nowych sytuacjach.
Trzydniowa wycieczka nad morze z pewnością była dla uczniów ciekawym przeżyciem, dostarczyła im mnóstwa radości i wielu wrażeń. Ostatniego dnia odbyli oni wizytę w Muzeum Trzęsacza, gdzie wysłuchali historii związanych z tą miejscowością oraz Rewalem, odbyli długi spacer plażą, posilili się i wyruszyli w podróż powrotną do domu.14
Drugi dzień wycieczki
Dziś drugi dzień wycieczki. Za nami bardzo ciekawe zajęcia w Muzeum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Dzieci wykonywały zadania i zbierały za nie runy, by ułożyć hasło i wygrać rywalizację między grupami.
45W katedrze w Kamieniu Pomorskim wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego. W Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie poznaliśmy historie związane z wieloma latarniami morskimi, przejechaliśmy się mini kolejką.
9
Wycieczka nad morze
W dniu 8 maja br. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli 3-dniową wycieczkę nad morze.
Pierwszego dnia zwiedzili Fort Gerharda i wspięli się na latarnię morską w Świnoujściu, odbyli wizytę w oceanarium oraz spacer po molo i plaży w Międzyzdrojach.
49
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
Nasi przedstawiciele, jak co roku, wzięli udział w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Oto zdjęcia:
5
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie