• Marzysz o pracy w agencji kosmicznej?

          • Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik zaprasza uczennice z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej na spotkanie online z trzema dziewczynami, które skończyły studia w zakresie nauk ścisłych i pracują w branży kosmicznej w Polsce i Europie.

            Chcemy, by zainspirowały te uczennice, które jeszcze nie mają planów na przyszłość, jak i wszystkie inne, które marzą by studiować psychologię, socjologię, architekturę albo inżynierię lub inne nauki ścisłe.

            KIEDY: 1 grudnia 2022 r., godz. 18.00;

            GDZIE: online na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik (link wkrótce);

            LINK do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/36jC6rs7O

          • Wyniki konkursu plastyczno-fotograficznego "Mój las"

          • W tegorocznej edycji konkursu „Mój Las” wzięło udział 227 młodych artystów plastyków i fotografów. Przygotowali oni prace w siedmiu kategoriach wiekowo-tematycznych. Tradycyjnie najliczniej uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolne. Listę laureatów i wyróżnionych można pobrać pod artykułem, w galerii na stronie Nadleśnictwa Smolarz można obejrzeć nagrodzone prace.

            Dzieci z młodszych grup przedszkolnych przedstawiły uroki jesiennego lasu, a ze starszych narysowały, namalowały i wykleiły bogactwo gatunków leśnych zwierząt. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z zadaniem przedstawienia dwóch poważnych zagrożeń dla lasów ze strony człowieka – zaśmiecania i pożarów. Najstarsi uczniowie szkół podstawowych pokazali niezwykłość kształtów i barw grzybów, oraz ich ogromne bogactwo. Najmniej prac dotyczyło zimowego dokarmiania ptaków. Po raz pierwszy przygotowana została także kategoria fotograficzna dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak nie wzięli oni udziału w konkursie.

            Na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród serdecznie zapraszamy wszystkich laureatów i wyróżnionych wraz z opiekunami 7 grudnia 2022 r. na godzinę 15:00 do Nadleśnictwa Smolarz. Zdobywcom nagród i wyróżnień gratulujemy pomysłowości i talentu, a wszystkie dzieci i młodzież już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu*.

            (Materiał zaczerpnięty ze strony Nadleśnictwa Smolarz: Wyniki konkursu „Mój Las” - Aktualności - Nadleśnictwo Smolarz - Lasy Państwowe)

            Wyniki w załączniku:

            Lista_laureatow_i_wyroznionych_w_konkursie_MOJ_LAS.pdf

            Nasi uczniowie również zostali docenieni i nagrodzeni. W kategorii 1B (przedszkola i „zerówki” przy szkołach podstawowych, 5-6-latki; praca plastyczna „Mieszkańcy lasu”) uczeń kl. 0 - Filip Della-Valle zajął II miejsce. W kategorii 4A (szkoły podstawowe, klasy VII-VIII; fotografia „Piękno i różnorodność grzybów”) Antoni Kapiczak z kl. 8c zajął I miejsce, na miejscu III uplasowała się Maja De Jong z tej samej klasy. Maja De Jong zajęła też II miejsce w kategorii 4B (szkoły podstawowe, klasy VII-VIII; praca plastyczna „Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc a nie zaszkodzić”). 

            Poniżej prace uczniów naszej szkoły.

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Klasy 4-8 prezentowały wybrane bajki iście z disneyowską precyzją. Klasa 4a zaprezentowała Alladyna, 4b My little Pony, 5a Alvina i Wiewiórki, 5b Klub Przyjaciół Myszki Miki, 6a Zakochanego Kundla, 6b Vaiana. Starsze klasy rozpoczęły swoją prezentację od wprowadzenia publiczności w Krainę Lodu zaprezentowaną przez klasę 7a, następnie 8a pokazała się w scence z Pięknej i Bestii, a 8b popląsała z Zaplątaną.

            Dodatkowymi konkurencjami w których zmierzyły się klasy były: Quiz wiedzy o bajkach, matematyczne labirynty z Kubusiem Puchatkiem, tworzenie drugiej połówki postaci z bajki, takiej, aby była jak najwierniejsza pierwowzorowi, Zatrute jabłko, oddzielanie fasoli od grochu, pomoc Jasiowi i Małgosi w powrocie do domu.

            Zwycięzcami dzisiejszych zmagań w kategorii 4- 6 została klasa 6b pod opieką p. Alicji Graś, w kategorii klas 7- 8 w dogrywce zwyciężyła klasa 8b pod opieką p. Justyny Kokot.

          • Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości przypada jutro, ale już dziś uczciliśmy ten dzień w naszej szkole, oglądając montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów kl. 8c pod opieką p. K. Swaryczewskiej. Zdjęcia poniżej.

          • Z wizytą w CPK

          • W miniony wtorek, 8.11 uczniowie klas ósmych odwiedzili Centrum Promocji Kultury, gdzie obejrzeli spektakl przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Przedstawienie poruszało jakże istotne problemy związane z  tolerancją, brakiem akceptacji, hejtem. Młodzi widzowie uświadomili sobie, jak ważny jest w życiu wzajemny szacunek i empatia wobec innych.

          • Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach plastycznych!

          • Szczegóły na stronie:

            http://fsd.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=136&dzialy=136&artykul=1411&akcja=artykul&fbclid=IwAR2gDDte_gq7Zrv8sO5FBFbFuVi86aCQxJsJmR0NSK4Ssek3pRpJAoBATOk

            Sczegółowy regulamin: https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1051/8446/Konkurs_plastyczny_dla_uczniow_Szkol_Podstawowych_pt___Recepta_na_zdrowie/?fbclid=IwAR13eQg3XKJlXYz7QL7Zl7e8c7_FdCavew4NRPqaDWzaIsAzTChlr0u4-U8

        • SPOTKANIE  Z LOKALNĄ AUTORKĄ ALINĄ MICHALAK
          • SPOTKANIE Z LOKALNĄ AUTORKĄ ALINĄ MICHALAK

          • W bibliotece szkolnej odbyła się promocja bajki ,,Basia Myszka z Żurawinowego Uroczyska” napisanej przez lokalną autorkę p. Alinę Michalak, która jest pedagogiem, animatorem kultury, pieśniarką, autorką wierszy, bajek i piosenek dla dzieci. Od 40 lat związana jest z edukacją i wychowaniem. Od 2009 r. mieszka w Gościmiu  - malowniczej wsi lubuskiej. To właśnie nad gościmskimi jeziorami powstała bajka o Basi Myszce, która mieszkała blisko autorki, na Żurawim Uroczysku. Basia wiedzie spokojne życie w otoczeniu przyrody oraz przyjaciół. Ma braci i siostry, więc jest im wesoło.

            Na spotkanie z p. Aliną Michalak zostały zaproszone klasy 0 i 1. Autorka prowadziła wspaniałe zajęcia, podczas których dzieci nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły. Było dużo zabawy, śpiewu i zagadek. Oczywiście nie zabrakło czytania bajki o Myszce Basi przez samą autorkę i pana Tomasza Walczaka.

            Na zakończenie dzieci miały możliwość zakupienia książeczek oraz otrzymania wpisu z dedykacją i autografem.

            Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy jeszcze raz p. Alinie Michalak.

        • Ogólnopolska Olimpiada Informatyczna OLIMPUS
          • Ogólnopolska Olimpiada Informatyczna OLIMPUS

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas I-IV liceum ogólnokształcącego do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej OLIMPUS. Celem olimpiady jest sprawdzenie wiedzy, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych u uczniów oraz stymulowanie ich aktywności poznawczej.

            Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.olimpus.edu.pl/informatyka/regulamin

          • Konkurs plastyczno-fotograficzny "Mój las"

          • Nadleśnictwo Smolarz i Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 3 w Drezdenku zapraszają dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego i fotograficznego „Mój Las”.

            W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Smolarz oraz z Drezdenka i Dobiegniewa. Dla każdej grupy wiekowej została przygotowana osobna kategoria tematyczna:

            1A. Przedszkola – grupy 3- i 4-latków – praca plastyczna na temat „Jesień w lesie”

            1B. Przedszkola – grupy 5- i 6-latków oraz oddziały zerówkowe przy szkołach podstawowych - praca plastyczna na temat „Mieszkańcy lasu”

            2. Szkoły podstawowe – klasy I-III – praca plastyczna na temat „Piękny las to las bez śmieci”

            3. Szkoły podstawowe – klasy IV-VI – praca plastyczna na temat „Ogień zagrożeniem dla lasu”

            4A. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII – fotografia pt. „Piękno i różnorodność grzybów”

            4B. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII  praca plastyczna na temat „Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc a nie zaszkodzić”

            5. Szkoły ponadpodstawowe  fotografia na temat „Piękno leśnych szlaków”.

            Na prace konkursowe czekamy do 10 listopada. Szczegółowe zasady konkursu, w tym wymagania techniczne dotyczące prac, znajdują się w załączonym regulaminie.

        • ZBIÓRKA  NA  RZECZ  ZWIERZĄT
          • ZBIÓRKA NA RZECZ ZWIERZĄT

          • Organizacja pozarządowa ARKA DLA ZWIERZĄT ratująca i przygarniająca porzucone, chore zwierzęta zwraca się z prośbą o pomoc w zbiórce karmy oraz akcesoriów dla bezdomnych zwierząt, aby mogły godnie przetrwać okres zimowy. Mile widziane:
             - karma sucha, w puszkach,
             - ręczniki, koce,
             - szczotki, grzebienie,
             - zabawki.
            Dary można składać w gabinecie nr 30.
            Liczymy na Waszą pomoc i zaangażowanie!
             

        • Czytanie globalne w bibliotece dla przedszkolaków „Tosia odkrywa czekoladę”
          • Czytanie globalne w bibliotece dla przedszkolaków „Tosia odkrywa czekoladę”

          • Bajka została wydana przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności w ramach projektów „Zrozum świat przedszkola ” współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz „Bliżej świata” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r.

            Poznanie przez przedszkolaków historii Tosi było punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o sprawiedliwości, jakości żywności, którą spożywamy – jej pochodzeniu, przetwarzaniu oraz zapoznaniu z życiem codziennym ich rówieśników z Ameryki Środkowej. Dzieci  dowiedziały się również, skąd pochodzi czekolada. Zostały im  przedstawione produkty sprzedawane w Polsce pochodzące ze sprawiedliwego handlu i ich oznaczenie znaczkiem FAIRTRANDE.

            Anna Piątek

        • BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA NA LITERACKIE WYZWANIA  LEGO
          • BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA NA LITERACKIE WYZWANIA LEGO

          • Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania – ta zabawa jest dla Ciebie!

            To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od listopada do stycznia 2023 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

            Zabawa skierowana jest do wszystkich uczniów klas 0 - 8. Wystarczą chęci i pomysł!

            Zbudowane prace należy sfotografować z książką, która Ciebie zainspirowała. Zdjęcie prześlij na adres pocztowy apiatek1234@wp.pl , w temacie napisz ,,Literackie wyzwania lego”

            Nie zapomnij: zatytułować swojej pracy, podać swoje imię nazwisko, wiek i miejscowość;

            Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na jego Publikację.

            Uczniowie, którzy wezmą udział w trzech wyzwaniach zostaną nagrodzeni.

            Dodatkowe informację udziela p. A. Piątek

            Wyzwanie POJAZD

            Wyzwanie 1  na miesiąc listopad koncentruje się wokół różnego rodzaju pojazdów i maszyn, m. in. powietrznych, lądowych, wodnych.

            Kolejne wyzwania będą w ogłoszeniach w Librusie.

        • III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolska akcja bicia rekordu  w liczbie osób czytających na przerwie  pt. ,,Przerwa na czytanie”
          • III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. ,,Przerwa na czytanie”

          •  

            20 października nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie". Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz VII zorganizowała ogólnopolską kampanię czytelniczą. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Mogą w niej wziąć udział wszystkie typy szkół i palcówek oświatowych, ale do współpracy mogą zaprosić też szkoły partnerskie z zagranicy. Wśród celów akcji wymienić należy następujące: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

            Co roku w naszej szkole  miłośników czytania przybywa i starają się pobić dotychczasowy rekord ogólnopolski. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem, do czego również dołożyliśmy cegiełkę. Dowiemy się o tym 12 grudnia

            W tym dniu na przerwie lekcyjnej skupiła się całkiem pokaźna grupa pasjonatów słowa pisanego: uczniowie,  przedstawiciele grona pedagogicznego oraz pracownicy obsługi przyjęło zaproszenie i podjęło się wspólnego czytania. Trzeba przyznać, że była to przerwa niezwykła, zupełnie odmienna od wszystkich dotychczasowych. Na pewno mniej gwarna, pełna skupienia i zaczytania. Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej książnicy oraz kącik utworzony na potrzeby akcji ,,Podziel się książką” Na kolejnej przerwie, w nieco bardziej kameralnym gronie, nauczyciele grupy przedszkolnej i kl. 1 czytali fragmenty lektury ,,Sposób na Elfa” oraz ,,Żabi król”.

            W efekcie akcja skupiła 283 uczestników, wynik jest wielce zadowalający. Bardzo miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękuję. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.

             

            Anna Piątek

             

             

          • Sportowy sukces Mikołaja Chyby

          • Miło nam poinformować, iż uczeń kl. 5b naszej szkoły - Mikołaj Chyba, otrzymał powołanie do Reprezentacji U12 (rocznik 2011) Polish Soccer Skills. Powołanie do reprezentacji otrzymują wyłącznie osoby, które w trakcie obozów w 2022 roku wykazały się ogromnym potencjałem piłkarskim oraz motorycznym. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Mikołaja!