• Sportowe sukcesy

          • W Powiatowym Trójboju Lekkoatletycznym, który odbył się 12 maja, chłopcy z klasy 4b wywalczyli wicemistrzostwo powiatu. Skład zespołu: Wojtek Grzegorek, Antek Powroźnik, Kacper Pierściński-Piechciński, Kuba Kościelniak, Adrian Giszterowicz, Bartek Rychlewski, Szymon Miłaszewski.W kategorii dziewcząt startowały: Nadia Biniaś, Natasza Graba, Kornelia Depa, Lena Łukasiewicz, Wiktoria Kopala. Dziewczynki zajęły V miejsce.

          • Bezinteresowne poświęcenie i tolerancja - rodzina Ulmów

          • Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.

                                                                                 Franciszek (papież), Misericordiae vultus

            Ratując życie innych, złożyli własne w ofierze. Niech ich ofiara będzie wyzwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.

            Od końca 1942 roku Niemcy regularnie przeprowadzali łapanki na Żydów. Z powiatu jarosławskiego wywożono ich do obozu zagłady w Bełżcu lub zabijano na miejscu. Spora część osób pochodzenia żydowskiego zdołała się jednak ukryć. Największa obława na ukrywających się Żydów miała miejsce 13 grudnia 1942 roku. Następnego dnia Niemcy wywieźli ich do Łańcuta i tam zabili.

            Część Polaków, mieszkańców Markowej i okolic (dzisiaj woj. podkarpackie), od początku II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom. Ludzie pomagali Żydom pomimo, że w przypadku dekonspiracji groziła za to natychmiastowa śmierć. Wśród osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach Żydów, było małżeństwo: Wiktoria i Józef Ulmowie.

            Zgodnie z prawem, które wprowadzili Niemcy na okupowanych przez siebie polskich terenach, każdy Polak, który pomagał Żydom był skazywany na śmierć. Tak okrutne prawo w stosunku do osób, które chciały pomagać ludziom pochodzenia żydowskiego, obowiązywało wyłącznie w Polsce.

            Rodzina Ulmów nie była bogata. Wiktoria i Józef prowadzili niewielkie gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Choć im samym nie było łatwo, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim.

            Pod koniec 1942 roku Ulmowie ukryli na terenie swojego gospodarstwa ośmiu Żydów. Był to Saul Goldman z czterema synami oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córeczką. Ponadto Józef Ulma pomógł jeszcze kilku innym Żydom wybudować schronienie w pobliskim jarze. Ukrywały się tam cztery kobiety, którym Wiktoria Ulma dostarczała żywność. Niestety, 13 grudnia 1942 roku w czasie obławy, kobiety te zostały znalezione i zamordowane przez Niemców.

            W swoim gospodarstwie Ulmowie ukrywali Żydów do wiosny 1944 roku. Wspierał ich w tym przyjaciel rodziny, Antoni Szpytma. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy są Polacy, który pomagają Żydom. Na trop Ulmów wpadli na początku 1944 r. W pierwszej kolejności zabili Żydów, następnie, na oczach dzieci, zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulmów, a potem ich 6 dzieci.

            Najstarsze z dzieci Ulmów miało 8 lat. Najmłodsze półtora roku. Zginęło również nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów – Wiktora była bowiem w zaawansowanej ciąży.

            Zwykła rodzina dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności. Pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu nie dbało o ludzką godność i swoje człowieczeństwo.

            13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Prezydent Lech Kaczyński, 25 stycznia 2010 roku, nadał im pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

            10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się msza, w czasie którego rodzina zostanie beatyfikowana.

          • Podróże kształcą

          • Ostatnie miesiące roku szkolnego to czas, gdy uczniowie pod opieką swych nauczycieli wyruszają na różne wycieczki. Każdy taki wyjazd pozwala nie tylko poznać wiele ciekawych miejsc na mapie naszego kraju, uczy też dzieci różnych umiejętności, np. samodzielności, kultury zachowania w miejscach publicznych, radzenia sobie w nowych sytuacjach.
            Trzydniowa wycieczka nad morze z pewnością była dla uczniów ciekawym przeżyciem, dostarczyła im mnóstwa radości i wielu wrażeń. Ostatniego dnia odbyli oni wizytę w Muzeum Trzęsacza, gdzie wysłuchali historii związanych z tą miejscowością oraz Rewalem, odbyli długi spacer plażą, posilili się i wyruszyli w podróż powrotną do domu.

          • Drugi dzień wycieczki

          • Dziś drugi dzień wycieczki. Za nami bardzo ciekawe  zajęcia w Muzeum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Dzieci wykonywały zadania i zbierały za nie runy, by ułożyć hasło i wygrać rywalizację między grupami.

            W katedrze w Kamieniu Pomorskim wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego. W Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie poznaliśmy historie związane z wieloma latarniami morskimi, przejechaliśmy się mini kolejką.

             

          • Wycieczka nad morze

          • W dniu 8 maja br. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli  3-dniową wycieczkę nad morze.

            Pierwszego dnia zwiedzili Fort Gerharda i wspięli się na latarnię morską w Świnoujściu, odbyli wizytę w oceanarium oraz spacer po molo  i plaży w Międzyzdrojach.

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

          • Nasi przedstawiciele, jak co roku, wzięli udział w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Oto zdjęcia:

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASIE PIERWSZEJ
          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASIE PIERWSZEJ

          • Niezwykle ważnym wydarzeniem dla Biblioteki SP 3 w Drezdenku jest pasowanie na czytelnika.

            Podczas zajęć pierwszoklasiści, podzieleni na cztery zespoły, uczestniczyli
            w  konkursach, zabawach, rozwiązywali zagadki dotyczące znajomości bajek i postaci bajkowych. Ponadto odczytali prośby książki dotyczące jej dobrego traktowania. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z regulaminem biblioteki oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Najważniejszym momentem w trakcie lekcji było ślubowanie. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, iż będą wzorowymi czytelnikami, szanującymi książki.

            Miłą pamiątką tego czytelniczego wydarzenia jest Wyprawka Czytelnicza, którą pierwszoklasiści otrzymali z Instytutu Książki. W jej skład wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

            To jednak nie wszystko, pełnoprawni już czytelnicy biblioteki szkolnej tego samego dnia wypożyczyli swoje pierwsze książki. Oby czytanie było dla nich przygodą towarzyszącą przez całe życie.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

             

          • Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 1 maja - Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.

          • 19 rocznica Polski w UE

          • 19 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

        • Warsztaty sztucznej inteligencji w ramach projektu #BurzaMózgów
          • Warsztaty sztucznej inteligencji w ramach projektu #BurzaMózgów

          • 25 kwietnia odbyły się w naszej szkole 6-godzinne warsztaty z Panem Maciejem Wojnickim z LOFI Robot w ramach projektu #BurzaMózgów organizowanych przez Fundację Orange. Zajęcia podzielone były na trzy bloki 2-godzinne dla klas 8 i 7, a celem było przybliżenie uczniom tematu sztucznej inteligencji, czyli zbioru algorytmów i modeli matematycznych, które działają podobnie jak ludzki mózg, rozwijają się pod wpływem bodźców i stają się coraz skuteczniejsze dzięki ogromnej ilości danych, które przetwarzają każdego dnia. Nawet jeśli moc obliczeniowa komputera, na którym one działają, jest niewielka, to sztuczna inteligencja może się okazać całkiem użyteczna, gdy tylko umiejętnie wykorzystamy potencjał komputera.

            Każda klasa miała możliwość zapoznania się z różnymi zagadnieniami na zajęciach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Pewnym ograniczeniem były komputery stacjonarne w pracowni informatycznej i brak kamery internetowej oraz mikrofonów. Pan Maciej warsztaty rozpoczął od omawiane części mózgu z wykorzystaniem Mentimenter – https://www.menti.com, gdzie uczeń mógł wybrać jedną z odpowiedzi i porównać ją z tą, wytworzoną przez sztuczną inteligencję.

            Również uczniowie zapoznali się z „Chat GPT” czyli  „Chatbot-em”, sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI. Mogli uzyskać odpowiedzi i pomocy w różnych dziedzinach, w zależności od ich potrzeb. Chatboty tworzą teksty za pomocą zaawansowanych algorytmów i technik przetwarzania języka naturalnego, na początku zostały „nauczone” na podstawie ogromnej ilości tekstu z różnych źródeł, aby zrozumieć, jakie są związki między słowami i jak można je składać w zdania. Następnie, gdy otrzymuję zadanie napisania tekstu, używają tej wiedzy, aby wygenerować odpowiednie słowa i zdania na podstawie dostarczonego kontekstu. Chatboty są bardzo pożytecznym narzędziem wspierającym proces nauczania i uczenia się, wystarczy wejść na stronę: https://chat.openai.com zarejestrować się i zapisać pytanie na które, otrzymasz odpowiedź. W wyszukiwarce Google są tysiące, setki tysięcy odpowiedzi, natomiast w Chatbotach jest jedna, która jest optymalna, może być to np.: analiza danych ekonomicznych, gdzie Chatbot dostarczy informacji, dzięki którym podejmiesz trafniejsze decyzje biznesowe lub automatyczne przetłumaczy tekst i dokonasz jego analizę, dokonasz diagnozy medycznej i wielu innych.

            Podobnego rodzaju Chatbot-y, ale bardziej rozbudowane, można wykorzystać korzystając z nowej usługi Bing – https://www.bing.com. Na stronie Bing należy się również zarejestrować, po czym zadawać pytania i uzyskiwać pełne odpowiedzi. Jest to bardzo ciekawe i przydatne narzędzie sztucznej inteligencji, które działa na przeglądarce Microsoft Edge.

            Kolejnym narzędziem sztucznej inteligencji, które zaprezentował pan Maciej jest „Canva” –  https://www.canva.com, gdzie można zamienić tekst w efektywne obrazy za pomocą aplikacji opartej na sztucznej inteligencji (Al). Należy napisać, co chcemy zobaczyć i obserwować, jak słowa nabierają kształtów. Bardzo przydatne i innowacyjne narzędzie, które potrafi utworzyć ciekawy obraz w oparciu o wprowadzony tekst.

            Innym, zaprezentowanym narzędziem sztucznej inteligencji na warsztatach jest EVOLUTION – https://keiwan.itch.io/evolution. Tworzymy patyczakowatą kreaturę składającą się z symbolicznych kości i poruszających je mięśni i trenujemy naszą kreaturę w nauce chodzenia. Celem EVOLUTION  jest rozwinięcie tematu UCZENIA MASZYNOWEGO i wprowadzenie pojęcia UCZENIA WZMOCNIONEGO. Do tego posłużyła gra – a właściwie symulacja – EVOLUTION, gdzie uczniowie uczyli komputer CHODZIĆ

            Kilka narzędzi sztucznej inteligencji, które przedstawiał Pan Maciej w ramach projektu #BurzyMózgów będzie inspiracją naszej młodzieży do poszukiwania nowych, ciekawych wątków prężnie rozwijającej się dziedziny. Sztuczna inteligencja w procesie nauczania może pomóc uczniom w rozwijaniu umiejętności związanych z technologią i nowoczesnymi narzędziami. Uczniowie mogli zapoznać się, jak korzystać z różnych narzędzi technologicznych, aby zebrać informacje i nauczyć się, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych.

            Warsztaty sztucznej inteligencji były zorganizowanego przez Fundację Orange w ramach projektu #BurzyMózgów, który realizuje Pani Łucja, a możliwość tę otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku dzięki udziałowi w konkursie, publikacji lekcji z uczniami klasy siódmej pt. „Zabawa w kalambury – czyli jak możemy wykorzystać sztuczną inteligencję”. Projekt polegał na tym, że uczniowie na lekcji informatyki wykorzystali sztuczną inteligencję podczas zabawy w kalambury. Zajęcia rozpoczęły się krótkim filmem edukacyjnym, gdzie uczniowie zapoznali się z pojęciem inteligencji i sztucznej inteligencji, sposobem uczenia się człowieka i porównywanie go z możliwościami, jakie w tym zakresie może posiadać maszyna. Podczas zabawy w kalambury dzieci spróbowały zaprezentować swoim kolegom i koleżankom, bez użycia słów, przykłady sytuacji, w których współczesny człowiek wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dzieci pracowały w zespołach, a wcielając się w roboty, poznały mechanizm uczenia się maszyn. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali na komputerach swoje przedmioty sztucznej inteligencji, czyli fraktale - obiekty, które można określić jako samopodobne, bądź też nieskończenie złożone. W tym celu uczniowie skorzystali z portalu www.alife.pl i rysowali wg Krzywej Kocha 1 swoje fraktale i tworzyli L-system.

        • Mamy finalistę na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 szkoły podstawowej
          • Mamy finalistę na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 szkoły podstawowej

          • 30 marca 2023r. odbyło się podsumowanie 3 – etapowego Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno - Informatycznego InstaLogik. W konkursie brało udział piętnastu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku. Mateusz Mądrawski z klasy 5a otrzymał tytuł  finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 szkoły podstawowej, natomiast Ignacy Śpiołek uzyskał w II etapie najlepszy wynik w powiecie strzelecko-drezdeneckim na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP.

            W konkursie wzięło udział 8909 uczniów z 1197 szkół podstawowych całej Polski. I etap rozgrywek odbył się już w październiku. Uczniowie, którzy osiągnęli dobry wynik, zostali zaproszeni do II i III etapu. Po każdym etapie był prowadzony ranking w podziale na województwa, powiaty i szkoły – osobny dla każdej grupy wiekowej. Z naszej szkoły do pierwszego etapu przystąpiło piętnastu uczniów: Bartosz Rychleski z 4a, Wiktor Banaszek, Mateusz Mądrawski z 5a, Nikodem Sikora, Roksana Szydziak, Wojciech Zieliński, i Nadia Nowaczyk z 7a, Alan Stokłosa, Alan Mazurkiewicz, Franciszek Rakoczy, Wiktor Ralcewicz i Szymon Górnicki z 8b oraz Cecylia Chełmińska, Adam Budner i Ignacy Śpiołek z 8c. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięciu uczniów: Mateusz Mądrawski, Nikodem Sikora, Alan Stokłosa, Cecylia Chełmińska i Ignacy Śpiołek, natomiast do finału dwóch uczestników. Najwyższy wynik uzyskał Mateusz Mądrawski z klasy 5a i otrzymał tytuł finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 szkoły podstawowej.

            Ogólnopolski Konkurs Matematyczno - Informatyczny InstaLogik odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Wydziału Matematyki, Informatyki
            i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w partnerstwie z Olimpiadą Informatyczną Juniorów. Organizatorem konkursu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Realizowany jest w całości online. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera (również w domu).

            Konkurs InstaLogik jest świetną okazją, aby rozwijać swoje umiejętności i pasje logicznego, algorytmicznego i kreatywnego myślenia. Jego celem było zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, które wprowadziły uczniów w świat algorytmiki i programowania. Zgłębienie tajników, pogłębianie i rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży, było ideą konkursu InstaLogik.

            Gratulujemy Mateuszowi tytułu  finalisty na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 5 szkoły podstawowej i liczymy na wytrwałość przy kreatywnym rozwiązywaniu problemów,  poszukiwaniu nowych rozwiązań w rozwijaniu pasji algorytmicznych, programistycznych  oraz nauk ścisłych.

        • SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK
          • SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK

          • W Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w miniony czwartek w Starym Kurowie, wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły. W kategorii klas 4-6 III miejsce zajęła Maja Piotrowska, a Maja Rys otrzymała wyróżnienie. Wśród uczniów kl. 7-8 Lena Piotrowska zdobyła II miejsce i otrzymała nominację do finału wojewódzkiego. Gratulujemy! 

            Zdjęcia dzięki uprzejmości GOK Stare Kurowo: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064391334394

          • Konkurs plastyczny dla uczniów kl. 4-8 z nagrodami pieniężnymi

          • Zapraszamy uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych do udziału w konkursie „Karta płatnicza moich marzeń”.

            Celem konkursu jest stworzenie najciekawszego projektu karty płatniczej. Uczestnicy powinni wykazać się kreatywnością, wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi lub graficznymi.Najlepsze projekty zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami, a wybrane projekty zostaną opublikowane na stronie projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”.

            Aby wziąć udział w konkursie należy:

            Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe!

            1. Miejsce – 800 zł
            2. Miejsce – 500 zł
            3. Miejsce – 400 zł
            4. Miejsce – 300 zł
            5. Miejsce – 200 zł

            Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2023 r. do godz. 23:59.

            Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie  https://przedsiebiorczydzek.pl/uczennice-i-uczniowie/

            Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, którego partnerami są Bank Pekao S.A. oraz Fundacja Banku Pekao S.A.

        • ADAM BUDNER ZDOBYŁ TYTUŁ FINALISTY KONKURSU WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO "PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE"
          • ADAM BUDNER ZDOBYŁ TYTUŁ FINALISTY KONKURSU WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO "PROGRAMOWAĆ KAŻDY MOŻE"

          • 22 marca 2023 roku na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbył się VII finał konkursu informatycznego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubuskiego. Adam Budner, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im Henryka Sienkiewicza w Drezdenku uzyskał tytuł finalisty VII edycji konkursu „Programować każdy może”.

            Celem konkursu było rozwijanie i kształtowanie myślenia algorytmicznego, weryfikacja własnych umiejętności programistycznych w języku C++ lub Python-ie, rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia, zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu programowania. Ideą konkursu był zwiększenie świadomości znaczenia informatyki w życiu zawodowym i społecznym wśród młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa lubuskiego. Programowanie jest dzisiaj istotnym elementem, które uczy myślenia algorytmicznego i umożliwia rozwiązywać różnego rodzaju problemy, dzięki którym rozwijamy i podnosimy swoje kompetencje. Dzisiaj, wszystkie maszyny są zaprogramowane, dlatego programista to zawód bardzo dobrze płatny.

            Konkurs zorganizowany został przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła pani prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska – rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, pani Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty.

            Ponad 150 uczniów z całego województwa lubuskiego wzięło udział w I etapie VII edycji  konkursu, a do finału zaproszono najlepszą DZIESIĄTKĘ  uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pierwszy etap konkursu przeprowadzony był na platformie elektronicznej Teams i polegał na rozwiązaniu testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi z zakresu algorytmiki i programowania. W konkursie brali również uczniowie: Cecylia Chełmińska i Mateusz Skrzypczak z 8c. Choć nie otrzymali oni tytułu finalisty, to wynik, który uzyskali w konkursie, był bardzo wysoki. Natomiast drugi etap VII edycji konkursu „Programować każdy może” polegał na rozwiązaniu zadań praktycznych z zakresu jednego z języków programowania C++ lub Python-ie.

            Gratulujemy Adamowi tytułu finalisty VII edycji konkursu województwa lubuskiego „Programować każdy może”, wytrwałości w rozwijaniu pasji programistycznych. Niech osiągnięty wynik będzie dla niego drogowskazem w wyborze szkoły ponadpodstawowej, a umiejętności programistyczne w języku Python pozwolą  mu na wytrwałość i konsekwentne dążenie do celu.

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • Dnia 5.04.23r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, promowanie talentów recytatorskich, rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

             W konkursie wzięło udział 19 uczniów, w trzech kategoriach wiekowych: klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII.

             Wyłonieni zostali następujący laureaci :

            Kategoria I-III

            • Urszula Czapla
            • Alicja Horodyska
            • Martyna Pietrzkiewicz

            Kategoria IV – VI

            • Maja Rys
            • Antonina Stanecka
            • Maja Piotrowska

            Kategoria VII – VIII

            • Lena Piotrowska

            Uczestnicy szkolnego konkursu recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy również nagrody książkowe. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!

            Wszyscy wyróżnieni recytatorzy wezmą udział w Powiatowym  Konkursie Recytatorskim w Starym Kurowie 20 kwietnia. Życzymy powodzenia!!!

             

             

          • Pomoc pogorzelcom

          • Kochani, nasza koleżanka - Kamila Steblecka, która zawsze była czuła na los innych ludzi, wielokrotnie inicjowała różne akcje charytatywne, dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. W pożarze, który wybuchł 10.04.br. straciła dom i cały dobytek. Jej 5-cio osobowa rodzina pozostała bez niczego... Nie bądźmy więc  obojętni na ich los. Proszę o wsparcie finansowe dla tej kochającej się rodziny. Każdy może pomóc poprzez wpłaty dokonane na zrzutka. pl (https://liblink.pl/Yluww7Ualh lub udział w aukcjach charytatywnych na profilu na Facebooku - Licytacje-pomoc dla pogorzelców z Drezdenka. Wierzę, że dobro, które poczyniła Kamila wróci i poczuje ona moc Naszych serc.  

            Beata Machelska - dyrektor SP nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku