Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje, dlatego i tym razem nie zawahaliśmy się. 19 października nasza szkoła przystąpiła do IV MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Cel akcji to m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego i pomysłowego wydarzenia czytelniczego.
Akcję czytelniczą promowały plakaty wykonane przez uczniów oraz plakaty pobrane ze strony WOM–u. Zamieszczona została również informacja na stronie internetowej szkoły i w Librusie
w ogłoszeniach.
W czwartek 19 października podczas 3 przerwy śródlekcyjnej uczniowie czytali przyniesione przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej książnicy oraz kącik utworzony na potrzeby akcji ,,Podziel się książką”.
Tym razem każda klasa miała wyznaczony krąg do czytania.
W akcję zaangażowali się uczniowie kl. IVb czytając w klasach 1 -3 opowiadania R. Piątkowskiej. Natomiast grupę 6 latków odwiedziła p. A. Kołwzan – intendentka z drewnianym teatrzykiem Kamishabai, czyli czytanie przy wykorzystaniu dużych plansz z obrazkami i tekstem. Dzieci były zachwycone.
Wśród uczniów czytających spacerowały dziewczynki przebrane za Panie Jesień z koszami pełnych liści z tekstami wierszy. Kto nie miał książki, mógł sięgnąć po taki liść. Do tajemniczej skrzyni można było sięgnąć po cytat o książkach i głośno przeczytać.
Udział w akcji wzięło 258 uczniów wraz z pracownikami szkoły, wynik jest wielce zadowalający.
Mam nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim uczestnikom, propagatorom i zaangażowanym w organizację i przebieg akcji składam serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu. Spotkajmy się, nie tylko za rok, na przerwach przy… książkach!
A. Piątek