W dniach 1-3.06.2022 r. w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki, uczniowie SP nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Dofinansowanie pozyskane z tego programu (ok. 15 tys. zł) pozwoliło pokryć znaczną część kosztów wycieczki, dzięki czemu spora grupa uczniów z kl. 4-8 naszej szkoły mogła zwiedzić stolicę.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Łazienki Królewskie – XVIII wieczny zespół pałacowo-ogrodowy, gdzie m.in. ujrzeliśmy Pomnik Fryderyka Chopina, wysłuchaliśmy z grającej ławeczki jeden z jego utworów, zwiedziliśmy Starą Oranżerię, Ogród Chiński, Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Pałac Myślewicki. Później udaliśmy się do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie – odbyliśmy spacer po ogrodach królewskich, wysłuchaliśmy historii związanych z pałacem króla i obiektami przypałacowymi. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy, rozpoznawaliśmy charakterystyczne dla stolicy miejsca i obiekty. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i do hotelu, gdzie po relaksującej kąpieli, znużeni trudami podróży, pełni wrażeń po wykładach pani przewodnik, szybko padliśmy w objęcia Morfeusza, co zaskoczyło naszych opiekunów.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od sytego śniadania i wizyty na PGE Narodowym, by tam zachwycić się historiami związanymi z tym obiektem jak też samym stadionem. Później zwiedzaliśmy Stare Miasto – Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii tego miejsca łącznie z dziejami dotyczącymi Kolumny Zygmunta III Wazy. Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski, po czym podążyliśmy szlakiem Kanonii, Gnojnej Góry, dotarliśmy na Rynek Starego Miasta, odwiedziliśmy Szeroki Dunaj, zobaczyliśmy mury obronne, Barbakan, przeszliśmy się ul. Świętojańską, ujrzeliśmy Bazylikę św. Jana Chrzciciela. Po smacznym i sytym obiedzie ruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poeksperymentować, zbadać różne zjawiska fizyczne, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z wielu dziedzin nauki, np. odbyć praktyczne lekcje fizyki, chemii i biologii. Zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi wiedzę i praktykę, po kolacji i wieczornej toalecie marzyliśmy o odpoczynku, bo ostatni dzień wycieczki zapowiadał się równie ciekawie, ale i też męcząco, bo czekała nas podróż powrotna do domu.
Piątek rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem i wyruszyliśmy na poznawanie historii związanych z tragicznymi wydarzeniami, cichymi bohaterami minionych czasów i wielkimi Polakami. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poszczególne ekspozycje i sale poświęcone historii tego zrywu wprowadziły nas w zadumę. Później odwiedziliśmy Cmentarz Stare Powązki – jedną z najszlachetniejszych i największych nekropolii w Polsce, miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków. Na koniec mogliśmy porozmyślać o bohaterskich czynach ludności Warszawy na Cmentarzu Powstańców Warszawskich pod Pomnikiem „Poległych - Niepokonanych”. Był to już ostatni punkt naszej wycieczki, więc po obiednim posiłku wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotna do Drezdenka. Im bliżej domu, tym wracały nam humory i wstępowały w nas nowe siły, o czym świadczył gromki śpiew uczestników wycieczki do znanych melodii, które akurat nadawała stacja radiowa.
Wycieczka ta pozwoliła uczniom nie tylko poznać miejsca związane z historią własnego kraju, odbyć praktyczne lekcje, ale pokazała też, że nasi podopieczni doskonale się ze sobą integrują, są dla siebie życzliwi, mili i potrafią z kulturą zachowywać się w miejscach publicznych.
Poniżej obszerna fotorelacja.