Z okazji nadchodzącej Barbórki, klasy 0 i 1 odwiedzili górnicy. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:
DZIEŃ GÓRNIKA
- 1
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia: co to za święto, kiedy wypada i jaka jest jego historia?
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma 120 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek.
W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zyskał Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce Miś Uszatek. Sława tych miśków przekroczyła granice krajów, z których pochodzą. Ale za sprawą telewizyjnych bajek i programów dla dzieci grono znanych misiów stale się powiększa. Co ciekawe – ten pierwszy pluszowy miś, od którego wszystko się zaczęło, wcale nie ma bajkowego rodowodu.
Dzień Pluszowego Misia – historia
Kiedy powstał pierwszy pluszowy miś i skąd się wzięła jego nazwa?
Istnieje legenda, która głosi, że ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear. Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku uczestniczył on w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent USA nie zgodził się wówczas na odstrzelenie rannego zwierzęcia. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. A wizerunek misia opublikowany w gazecie stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować podobne pluszowe misie. Na cześć prezydenta USA nazwano je „Teddy Bear” (Teddy to skrót od imienia Theodore, które nosił Roosevelt).
Prawda może być jednak zgoła inna. W 1880 roku w Giengen an der Brenz Margarete Steiff założyła swój zakład krawiecki. Poza usługami krawieckimi Steiff sprzedawała poduszeczki do igieł w kształcie słonika. Okazało się jednak, że krawieckie akcesoria pokochały także dzieci i z czasem w zakładzie krawieckim zaczęto szyć pluszowe maskotki, także w kształcie misia. W 1902 roku Richard Steiff, bratanek Margarete zaprojektował pierwszego na świecie misia z ruchomymi kończynami (model Bär 55 PB). Wkrótce pluszowy miś został zaprezentowany na targach w Lipsku i od tego czasu jego popularność stale rośnie. A legenda związana z prezydentem USA tylko pomogła mu w światowej karierze.
Dziś pluszowy niedźwiadek nadal jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. O ile inni bohaterowie popularnych współczesnych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, „Teddy Bear”, czyli klasyczny pluszowy miś, jest zabawką ponadczasową. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki?
Misie stały się także inspirującym motywem dekoracyjnym dla producentów rzeczy dla dzieci i zdobią zarówno dziecięce ubranka, pościel czy ręczniki, jak i kubki termiczne, czy piórniki.
Marzysz o pracy w agencji kosmicznej?
Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik zaprasza uczennice z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej na spotkanie online z trzema dziewczynami, które skończyły studia w zakresie nauk ścisłych i pracują w branży kosmicznej w Polsce i Europie.
Chcemy, by zainspirowały te uczennice, które jeszcze nie mają planów na przyszłość, jak i wszystkie inne, które marzą by studiować psychologię, socjologię, architekturę albo inżynierię lub inne nauki ścisłe.
KIEDY: 1 grudnia 2022 r., godz. 18.00;
GDZIE: online na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik (link wkrótce);
LINK do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/36jC6rs7O
Wyniki konkursu plastyczno-fotograficznego "Mój las"
W tegorocznej edycji konkursu „Mój Las” wzięło udział 227 młodych artystów plastyków i fotografów. Przygotowali oni prace w siedmiu kategoriach wiekowo-tematycznych. Tradycyjnie najliczniej uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolne. Listę laureatów i wyróżnionych można pobrać pod artykułem, w galerii na stronie Nadleśnictwa Smolarz można obejrzeć nagrodzone prace.
Dzieci z młodszych grup przedszkolnych przedstawiły uroki jesiennego lasu, a ze starszych narysowały, namalowały i wykleiły bogactwo gatunków leśnych zwierząt. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z zadaniem przedstawienia dwóch poważnych zagrożeń dla lasów ze strony człowieka – zaśmiecania i pożarów. Najstarsi uczniowie szkół podstawowych pokazali niezwykłość kształtów i barw grzybów, oraz ich ogromne bogactwo. Najmniej prac dotyczyło zimowego dokarmiania ptaków. Po raz pierwszy przygotowana została także kategoria fotograficzna dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak nie wzięli oni udziału w konkursie.
Na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród serdecznie zapraszamy wszystkich laureatów i wyróżnionych wraz z opiekunami 7 grudnia 2022 r. na godzinę 15:00 do Nadleśnictwa Smolarz. Zdobywcom nagród i wyróżnień gratulujemy pomysłowości i talentu, a wszystkie dzieci i młodzież już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu*.
(Materiał zaczerpnięty ze strony Nadleśnictwa Smolarz: Wyniki konkursu „Mój Las” - Aktualności - Nadleśnictwo Smolarz - Lasy Państwowe)
Wyniki w załączniku:
Lista_laureatow_i_wyroznionych_w_konkursie_MOJ_LAS.pdf
Nasi uczniowie również zostali docenieni i nagrodzeni. W kategorii 1B (przedszkola i „zerówki” przy szkołach podstawowych, 5-6-latki; praca plastyczna „Mieszkańcy lasu”) uczeń kl. 0 - Filip Della-Valle zajął II miejsce. W kategorii 4A (szkoły podstawowe, klasy VII-VIII; fotografia „Piękno i różnorodność grzybów”) Antoni Kapiczak z kl. 8c zajął I miejsce, na miejscu III uplasowała się Maja De Jong z tej samej klasy. Maja De Jong zajęła też II miejsce w kategorii 4B (szkoły podstawowe, klasy VII-VIII; praca plastyczna „Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc a nie zaszkodzić”).
Poniżej prace uczniów naszej szkoły.
Dzień Postaci z Bajek
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Klasy 4-8 prezentowały wybrane bajki iście z disneyowską precyzją. Klasa 4a zaprezentowała Alladyna, 4b My little Pony, 5a Alvina i Wiewiórki, 5b Klub Przyjaciół Myszki Miki, 6a Zakochanego Kundla, 6b Vaiana. Starsze klasy rozpoczęły swoją prezentację od wprowadzenia publiczności w Krainę Lodu zaprezentowaną przez klasę 7a, następnie 8a pokazała się w scence z Pięknej i Bestii, a 8b popląsała z Zaplątaną.
Dodatkowymi konkurencjami w których zmierzyły się klasy były: Quiz wiedzy o bajkach, matematyczne labirynty z Kubusiem Puchatkiem, tworzenie drugiej połówki postaci z bajki, takiej, aby była jak najwierniejsza pierwowzorowi, Zatrute jabłko, oddzielanie fasoli od grochu, pomoc Jasiowi i Małgosi w powrocie do domu.
Zwycięzcami dzisiejszych zmagań w kategorii 4- 6 została klasa 6b pod opieką p. Alicji Graś, w kategorii klas 7- 8 w dogrywce zwyciężyła klasa 8b pod opieką p. Justyny Kokot.
Święto Niepodległości raz jeszcze
Wczoraj świętowaliśmy Dzień Niepodległości w naszej szkole, a dziś uczestniczyliśmy w miejskich obchodach tego święta - oto fotorelacja:
12
Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości przypada jutro, ale już dziś uczciliśmy ten dzień w naszej szkole, oglądając montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów kl. 8c pod opieką p. K. Swaryczewskiej. Zdjęcia poniżej.
2
Z wizytą w CPK
W miniony wtorek, 8.11 uczniowie klas ósmych odwiedzili Centrum Promocji Kultury, gdzie obejrzeli spektakl przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Przedstawienie poruszało jakże istotne problemy związane z tolerancją, brakiem akceptacji, hejtem. Młodzi widzowie uświadomili sobie, jak ważny jest w życiu wzajemny szacunek i empatia wobec innych.
Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach plastycznych!
Szczegóły na stronie:
http://fsd.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=136&dzialy=136&artykul=1411&akcja=artykul&fbclid=IwAR2gDDte_gq7Zrv8sO5FBFbFuVi86aCQxJsJmR0NSK4Ssek3pRpJAoBATOk
Sczegółowy regulamin: https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1051/8446/Konkurs_plastyczny_dla_uczniow_Szkol_Podstawowych_pt___Recepta_na_zdrowie/?fbclid=IwAR13eQg3XKJlXYz7QL7Zl7e8c7_FdCavew4NRPqaDWzaIsAzTChlr0u4-U8
SPOTKANIE Z LOKALNĄ AUTORKĄ ALINĄ MICHALAK
W bibliotece szkolnej odbyła się promocja bajki ,,Basia Myszka z Żurawinowego Uroczyska” napisanej przez lokalną autorkę p. Alinę Michalak, która jest pedagogiem, animatorem kultury, pieśniarką, autorką wierszy, bajek i piosenek dla dzieci. Od 40 lat związana jest z edukacją i wychowaniem. Od 2009 r. mieszka w Gościmiu - malowniczej wsi lubuskiej. To właśnie nad gościmskimi jeziorami powstała bajka o Basi Myszce, która mieszkała blisko autorki, na Żurawim Uroczysku. Basia wiedzie spokojne życie w otoczeniu przyrody oraz przyjaciół. Ma braci i siostry, więc jest im wesoło.
Na spotkanie z p. Aliną Michalak zostały zaproszone klasy 0 i 1. Autorka prowadziła wspaniałe zajęcia, podczas których dzieci nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły. Było dużo zabawy, śpiewu i zagadek. Oczywiście nie zabrakło czytania bajki o Myszce Basi przez samą autorkę i pana Tomasza Walczaka.
Na zakończenie dzieci miały możliwość zakupienia książeczek oraz otrzymania wpisu z dedykacją i autografem.
Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy jeszcze raz p. Alinie Michalak.
12
BAL JESIENI
Bal Jesieni już za nami - oto fotorelacja:
14
Ogólnopolska Olimpiada Informatyczna OLIMPUS
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas I-IV liceum ogólnokształcącego do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej OLIMPUS. Celem olimpiady jest sprawdzenie wiedzy, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych u uczniów oraz stymulowanie ich aktywności poznawczej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.olimpus.edu.pl/informatyka/regulamin
Konkurs plastyczno-fotograficzny "Mój las"
Nadleśnictwo Smolarz i Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 3 w Drezdenku zapraszają dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego i fotograficznego „Mój Las”.
W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Smolarz oraz z Drezdenka i Dobiegniewa. Dla każdej grupy wiekowej została przygotowana osobna kategoria tematyczna:
1A. Przedszkola – grupy 3- i 4-latków – praca plastyczna na temat „Jesień w lesie”
1B. Przedszkola – grupy 5- i 6-latków oraz oddziały zerówkowe przy szkołach podstawowych - praca plastyczna na temat „Mieszkańcy lasu”
2. Szkoły podstawowe – klasy I-III – praca plastyczna na temat „Piękny las to las bez śmieci”
3. Szkoły podstawowe – klasy IV-VI – praca plastyczna na temat „Ogień zagrożeniem dla lasu”
4A. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII – fotografia pt. „Piękno i różnorodność grzybów”
4B. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII – praca plastyczna na temat „Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc a nie zaszkodzić”
5. Szkoły ponadpodstawowe – fotografia na temat „Piękno leśnych szlaków”.
Na prace konkursowe czekamy do 10 listopada. Szczegółowe zasady konkursu, w tym wymagania techniczne dotyczące prac, znajdują się w załączonym regulaminie.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie