Od 22 do 25 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Drezdenku gościła grupa młodzieży ze szkoły z Winsen. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w naszej placówce. Do Drezdenka przybyła czternastoosobowa grupa młodzieży wraz z trójką opiekunów. Goście z Niemiec zakwaterowani byli w Karczmie Lubiatka w Lubiatowie. Program wizyty gości był bogaty i różnorodny. Przez cały czas nasi uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim partnerom w realizacji poszczególnych punktów programu, który na prośbę gości ewaluował.
Dzień 1 - 22 października 2019 roku
Cała szkoła zaangażowała się w przyjęcie gości. Towarzyszył nam ogromny stres, bo każdy chciał dobrze wypaść. Szkoła wysprzątana, panie z kuchni upiekły przepyszny placek, woda na herbatkę gotowa…. Tylko goście mają problemy z dojazdem - korki na drogach. Nasi uczniowie, czekając na kolegów z wymiany, „ szlifują” słówka i coraz bardziej się denerwują, czy dadzą sobie radę.
Późny przyjazd w wieczornych godzinach pozwolił jedynie na przywitanie i rozlokowanie naszych gości oraz zapoznanie ich z planem dnia następnego. Goście zaznajomili się z topografią miejscowości, odwiedzili piękny teren rekreacyjny znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Karczmy Lubiatka. Urokliwe miejsce wśród przepięknych lubiatowskich krajobrazów, zaangażowanie i miła obsługa personelu bez wątpienia pozytywnie nastroiły naszych gości (po trudach wielogodzinnej podróży) do kolejnego zapowiadającego się emocjonująco i ciekawie dnia.
Dzień 2 - 23 października 2019 roku
Od 7.30 nasi uczniowie gotowi byli do przywitania gości. Zdenerwowani, niepewni swoich umiejętności językowych, ale pełni ochoty do wspólnej zabawy czekali na nich w holu szkoły. Parę minut przed ósmą na naszą szkolną zajezdnię zajechał wielki, żółty autobus. Na korytarzach wyczuwało się podniecenie, radość i zaciekawienie. Wszyscy wyszliśmy ich przywitać i zaprosić do szkoły. W świetlicy szkolnej nastąpiło oficjalne przywitanie przez Panią Dyrektor. Nasi tłumacze (panie: Joanna Kozłowska, Anna Kostuś, Wioletta Ruszkowska, Aleksandra Paziewicz) mieli wiele do roboty. Jeden z niemieckich uczniów dzień wcześniej miał urodziny, więc zaśpiewaliśmy niemieckie sto lat i oczywiście nasze polskie, a uczeń dostał prezencik - polskie słodkości. Młodzi przyglądali się sobie i po powitaniach, bez granic i zażenowania, zaczęli ze sobą rozmawiać i tworzyć tak zwane pary robocze. Bez namysłu ruszyli dwójkami, trójkami do zwiedzania szkoły i zapoznawania się. Czas szybko mijał i musieliśmy ruszać do pierwszych zadań. Autobusem szkolnym ruszyliśmy do lasu, a raczej w dzikie tereny. Chcieliśmy pokazać gościom rezerwat przyrody z jeziorem Łubówko. Naszym przewodnikiem był Pan Tomasz Jerczyński – zajmujący się edukacją pracownik Nadleśnictwa „Smolarz”. Poznaliśmy zasady zachowania się na terenie rezerwatu, dowiedzieliśmy się, jakie drzewostany możemy tam znaleźć i jakie zwierzęta zamieszkują ten teren. Pogoda nam dopisywała i widoki zapierały dech. Nasi goście urzeczeni krajobrazem wykonywali mnóstwo zdjęć, którym towarzyszył zachwyt. Po spacerze i poszukiwaniach drzew, wszyscy rozłożyliśmy się na pomoście, zajadając drożdżówki i popijając je soczkiem - pełne lenistwo 😊 Potem czekał nas spacer do wieży widokowej w Zagórzu. Tam poczekaliśmy na autobus, który przywiózł całą gromadkę do szkoły na obiad. Zmęczeni, ale zadowoleni szybko pochłonęliśmy jedzenie i pożegnaliśmy naszych gości z Niemiec. Nie na długo jednak, bo już o 18.00 spotkaliśmy się ponownie na wspólnej dyskotece w szkole. Tańce w grupie, tańce w parach i pociąg - nic nam nie było obce.
Dzień 3 - 24 października 2019 roku
Od godziny 8.00 już byliśmy razem. Dzień miał być równie emocjonujący jak poprzedni. Młodzież wymieniła się informacjami na temat segregacji śmieci, przeróbki odpadów. Następnie wzięliśmy udział w grze wirtualnej na ten temat - zajęcia edukacyjne, ale na wesoło. O 11.30 ruszyliśmy zwiedzać zabytki naszego miasta. Zainteresowanie uczniów z Winsen było ogromne. Odwiedziliśmy kompleks pałacowy, muzeum. Skorzystaliśmy z gościnności gospodarzy i dokładnie zwiedziliśmy te obiekty. Niestety czas nas gonił, więc resztę zabytków mogliśmy obserwować tylko zewnętrznie. Wielkie zainteresowanie wzbudził nasz Park Kultur Świata i miniatury. Wróciliśmy do szkoły, a tam czekali na nas przedstawiciele urzędu: pani burmistrz - Karolina Piotrowska i opiekun projektu - pani Anna Oźminkowska. Razem zjedliśmy obiad i pożegnaliśmy się, ale już o godzinie 18.00 spotkaliśmy się ponownie. Harcerze z drużyny „Szamani” przygotowali grę terenową pełną wesołych zadań. I znowu okazało się, że tam, gdzie młodość i zabawa, język nie stanowi bariery. Po tych harcach czekało ognisko i kiełbaski. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki, chociaż już czuć było smutek. To ostatnie chwile razem. Przyszedł czas rozstania i … polały się łzy. Tylko parę dni, a zawiązały się przyjaźnie. Dobrze, że jest era FB, bo ledwo się rozstali, a już rozmawiali na portalach społecznościowych. Należy nadmienić, że nie tylko młodzi zżyli się z sobą - opiekunowie również bardzo się ze sobą związali, też wymienili adresy.
Dzień 4 - 25 października 2019 roku
O godzinie delegacja z naszej szkoły pojechała do „Lubiatówki” pożegnać gości. Pani dyrektor Beata Machelska wraz ze słowami podziękowania za wizytę zawiozła uczestnikom wymiany prowiant na drogę, aby umilić czas podróży powrotnej. Nastąpiło podsumowanie spotkania i ustalenie dalszych planów na kolejne wymiany młodzieży. Uczniowie byli i są bardzo zadowoleni z projektu, chociaż od „gadania” bolały ich buzie i … ręce. 😊 Minęło już troszkę czasu od tych dni, a znajomości bynajmniej nie bledną, wręcz przeciwnie - dzięki FB coraz lepiej się rozwijają.
Realizacja projektu została dofinansowana ze środków w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) .
Anna Lesiak