ULUBIONE KSIĄŻKI Z DZIECIŃSTWA NASZYCH NAUCZYCIELI
Po długich namysłach wybrałem książkę, która wywarła na mnie ogromny wpływ przede wszystkim dlatego, że po jej przeczytaniu zmienił się mój stosunek do książek - "Hobbit tam i z powrotem" J.R.R.Tolkiena. Dobrze pamiętam okoliczności, w jakich ją przeczytałem po raz pierwszy. Pamiętam jak dziś, kiedy usłyszałem jej tytuł na języku polskim i od razu pomyślałem...po jakiego grzyba miałbym to czytać. Odczucie to potęgował fakt, że byłem do tego zmuszony, bo była to lektura szkolna - dziś nie wiem, czy jeszcze nią jest. Na pierwszym naszym spotkaniu przeczytałem około 50 stron, co dla chłopca raczej stroniącego od książek wydaje się nie lada wyczynem. Nie mogłem uwierzyć, że można słowami tak spektakularnie uruchomić wyobraźnię. To dzięki niej sięgałem częściej po książki niż opracowania lektur, streszczenia. Ta fascynująca historia zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Wracałem do niej wielokrotnie, odkrywając przesłanie, jakim był upór w dążeniu ku osiągnięciu celu i że nawet mała, z pozoru tchórzliwa istota, jest w stanie przechylić szalę zwycięstwa w walce dobra ze złem. Myślę, że wystarczy, bo o Bagginsie i kumplach mógłbym pisać i pisać.
Piotr Antczak
Książka mojego dzieciństwa...to zdecydowanie ,,Pokój na poddaszu” Wandy Wasilewskiej.
Pierwszy raz przeczytałam tę lekturę będąc w klasie 5, później sięgałam po nią jeszcze kilka razy.
Dzisiaj nie pamiętam dokładnie imion bohaterów, ale jest to historia czwórki rodzeństwa, która została przedwcześnie osierocona. Pamiętam atmosferę wielkiej biedy, w jakiej przyszło żyć dzieciom, ich zmagania z okrutnym losem. Jednak jeszcze więcej było tam miłości, empatii, wzajemnego zrozumienia, wyrzeczeń, poświęcania się, aby uszczęśliwić innych.
Polecam tę lekturę zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jakie tam były święta... skrajnie skromne, ale przepełnione miłością i troską o drugą osobę.
Ewa Ciesielska
Gdy byłam dzieckiem, czytanie książek przez rodziców nie było tak powszechne jak dzisiaj. Moją ulubioną książką była "Pollyanna" Eleanor H. Porter. Czytałam ją sama w wieku jedenastu lat.
Czy w obliczu niepowodzeń, przykrości i zmartwień można zachować uśmiech i pogodę ducha? To z pewnością niełatwe, ale jeśli spojrzeć oczami Pollyanny, okazuje się całkiem możliwe, a życie nabiera wtedy blasku, każdy dzień przynosi zadowolenie i radość. Pollyanna po śmierci ojca przybywa do domu oschłej, surowej ciotki. Uśmiechem, wewnętrzną pogodą, niezwykłą umiejętnością dostrzegania we wszystkim jasnych stron zdobywa powszechna sympatię, a jej słynna „gra w zadowolenie” odmienia los wielu ludzi w miasteczku. Dzieje Pollyanny to historia dziewczynki, która dobrocią, promienną radością i optymizmem zmienia otaczający ją świat. Jednocześnie jest to pewien sposób na życie, który okazuje się bardzo prosty: być dobrym i dostrzegać dobro w innych.
Po kilku latach wróciłam do lektury "Pollyanny" i podobała mi się tak samo, jak za pierwszym razem.
Urszula Pahl
Czytać nauczyłam się w wieku 5 lat – sama, z konieczności, bo nikt nie miał tyle czasu, żeby mi wciąż czytać, a poza tym lubiłam być samowystarczalna. Moja pierwsza książka, która służyła mi do nauki czytania, ale też pisania i rysowania to „Idzie niebo ciemną nocą” Ireny Szelburg – Zarembiny z pięknymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego – mam ją zresztą do dziś, niestety w nie najlepszym stanie, skoro, jak zaznaczyłam, służyła mi też do pisania i rysowania. Moja ulubiona książka? Zawsze dużo czytałam, więc trudno mi wybrać jedną, ale chyba były to „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy – historia dla dzieci, ale aktualna do dziś - zawsze przypomina mi się przy okazji kolejnych wyborów. Prócz tego: „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej, „Jacek, Wacek i Pankracek” Jaworczakowej i oczywiście „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Mikołajek” – czyli tradycyjnie. Z książek dla trochę starszych lubiłam powieści przygodowe i detektywistyczne - Bahdaja, Nienackiego, Niziurskiego i Verne’a. Pewnie Verne współcześnie już by nie wzbudził entuzjazmu, ale pozostałych autorów polecam – moje ulubione: „Kapelusz za 100 tysięcy”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Naprzód, Wspaniali”, "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” i cykl o panu Samochodziku. Nigdy nie lubiłam książek fantasy i science fiction, co zostało mi do dziś.
Justyna Kokot
Czytanie to jedno z wielu moich ulubionych zajęć. Literki pasjonowały mnie już od wczesnego dzieciństwa, gdyż czytać nauczyłam się już w wieku 5 lat. Jako, że mieszkaliśmy w wielorodzinnym domu, swoje umiejętności pedagogiczne ćwiczyła na mnie ciocia, która obecnie uczy kl. nauczania wczesnoszkolnego. Na początku sięgałam po różne bajki z cyklu "Poczytaj mi mamo", a że rodzice pracowali, a ja mam 3 młodszego rodzeństwa, mogłam więc śmiało, ku mojej i ich uciesze, rozwijać swoje umiejętności czytelnicze. Jednakże moją ulubiona lekturą były "Baśnie" H. CH. Andresena, szczególnie "Calineczka", "Brzydkie kaczątko", "Dziewczynka z zapałkami" i "Królowa Śniegu". Czytałam je wiele razy, tworzyłam do nich swoje ilustracje, wycinałam papierowe kukiełki i robiłam dla rodzeństwa i wraz z nim przedstawienia. Czytać uwielbiam do dziś. Później lubiłam czytać komiksy z serii "Tytus, Romek i A'Tomek" autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego czy też "Kajko i Kokosz" Janusza Christy, które opowiadały o najsłynniejszych średniowiecznych słowiańskich wojach – dzielnym Kajku i samolubnym Kokoszu broniących Mirmiłowa przed zbójcerzami. Na chwilę obecną moimi ulubionymi lekturami są thillery i kryminały zarówno polskich (R. Mróz, K. Bonda) jak i skandynawskich autorów. Zaczytuję się w nich zwłaszcza w wakacje, bo w ciągu roku szkolnego nie mam zbytnio na to czasu. Przeczytane woluminy przekazuję w obieg dalej, przeznaczam je np. na licytacje dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły. Nie wyobrażam sobie, że ktoś nie lubi czytać książek... Ja dzięki nim nie boję się ortografii, radzę sobie z tworzeniem różnych form wypowiedzi, mam spory zasób słów, dzięki czemu czuję się dobrze w różnego rodzaju konwersacjach, mam bogatą wyobraźnię, a przez to sprawdzam się w pracach plastycznych. Zachęcam więc wszystkich do sięgania po książki, nie tylko po lektury, bo wybór gatunków i rodzajów jest obecnie bardzo duży, każdy może wybrać odpowiednią dla siebie tematykę.
Alicja Graś
Pamiętam z dzieciństwa sytuacje, kiedy Mama czytała nam Baśnie Andersena i inne bajki. Jedną z pierwszych, najciekawszych przeczytanych przeze mnie książek, był „Robinson Crusoe” Daniela Defoe. Bardzo podobały mi się przygody Robinsona, w których musiał radzić sobie sam na bezludnej wyspie, na której znalazł się po rozbiciu statku. Spędził na niej sporą część życia, zbudował dom, uprawiał zboże, hodował kozy i papugę. Z rąk ludożerców ocalił człowieka, którego nazwał Piętaszkiem. Po latach udało się Robinsonowi powrócić do Anglii. Do dnia dzisiejszego chętnie sięgam po ciekawe książki.
Beata Machelska
"O psie, który jeździł koleją" - autor: Roman Pisarski
Była - i nadal jest - to moja najwspanialsza lektura. Po jej przeczytaniu żaden pies nie mógł być osamotniony. Przygarniałam wszystkie przybłędy, aby czuły się kochane, aby nic im się nie stało. Niestety skończyło się to źle - jeden z nich ugryzł mnie (brak szczepień, więc ja poniosłam tego konsekwencje).
Chociaż już jestem dorosła (bardzo dorosła) nadal jest to książka, która wyciska mi łzy. Chociaż wiem jak się zakończy to i tak czytam z zapartym tchem.
Anna Lesiak
Moją ulubioną książka z dzieciństwa były ,,Baśnie'' Andersena. Były to czasy kiedy trudno było kupić książki. Baśnie czytała mi moja babcia Wanda. Samodzielnie zaczęłam czytać pod koniec klasy pierwszej, kiedy poznałam wszystkie litery w szkole. Wychowawcą mojej klasy była Pani Franieczek. Ulubione baśnie to "Calineczka", "Nowe szaty cesarza". Wielkie emocje wywoływała baśń "Dziewczynka z zapałkami", ze względu na jej zakończenie.
Małgorzata Kąkol
Moja ulubiona książka to ,,Baśnie” Andersena. Często wracam do nich i czytam dzieciom w szkole. W związku ze zbliżającymi się świętami polecam opowiadanie "Choinka", "Królowa Śniegu" i inne.
Janka Matkowska
Kiedy byłam mała i chodziłam do szkoły, czytałam różne książki. Jedne były interesujące, a inne trochę mniej. Najbardziej w pamięci pozostała mi książka Marii Kruger pt. „Karolcia”.Opisana jest w niej historia dziewczynki o imieniu Karolcia, która mieszka z rodzicami i ciocią. Pewnego dnia, podczas przeprowadzki do nowego mieszkania, znajduje ona w szczelinie podłogi mały, niebieski koralik. Dziewczynka szybko odkrywa, że to magiczny koralik, który potrafi spełniać życzenia. Dzięki niemu Karolcia ze swoim kolegą Piotrem przeżywają wiele zabawnych i ciekawych przygód. Jakie to przygody? Dowiecie się, gdy same przeczytacie tą książkę. Zachęcam Was bardzo, abyście ją przeczytały. Jestem pewna, iż wcielicie się w postać Karolci i razem z nią przeżyjecie te przygody. Myślę, że odkryjecie też, jak fascynujący jest świat książek i jakie tajemnice kryją się w ich treści.
Anna Piątek
Moja ulubiona książka z dzieciństwa to "Wierni przyjaciele Starego Testamentu". Ówcześnie była dla mnie niezwykle interesująca. Czytałam ją wielokrotnie, aż na pamięć znałam każdą opowieść. Składała się z dwóch części. Do dzisiaj zachowałam tę książkę.
Kamila Steblecka
Prośba o głosy
Zachęcamy do głosowania na nasz projekt pn. "Siewcy dobra", który bierze udział w konkursie "PROJEKTANCI EDUKACJI" organizowanym przez Wyd. Nowa Era.
Wystarczy kliknąć w poniższy link i postępować zgodnie z wytycznymi. Zostań PRZYJACIELEM PROJEKTU!
https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=12678&fbclid=IwAR13W8p8kXp2u-QA7OM_cSOtZNKeju1s-WzJYPAL509U-74DUGFCXzIb2bo
Konkurs Świąteczny Eduelo
Sprawdźcie swoją wiedzę na temat tradycji świątecznych i wygrajcie bony na zakupy w Empiku! Szkoła może wygrać 3-miesięczny dostęp do Konta Premium, a uczniowie mogą zdobyć bony na zakupy w Empiku o wartości 50 złotych!
Spotkanie z Mikołajem... - foto- & videorelacja
Jak co roku o tej porze każdy! - i ten mały i ten duży czeka z niecierpliwością
na spotkanie z nim... ze św. Mikołajem jasna sprawa :)Wszystkie dzieci z naszej szkoły znalazły się oczywiście na liście grzecznych dzieci
i z wielką radością przywitały długo wyczekiwanego gościa :)*Obejrzyj w jakośći fullHD
3
Spektakle Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie w grudniu do oglądania w domu
Drodzy widzowie, mali i duzi!
Z racji pandemii zawieszono wszelkie spektakle, ale gorzowski teatr zaprasza na MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA BAŚNIOWE. Przygotowano kilka spektakli:
3 grudnia godz. 18.00 TAJEMNICZY OGRÓD
4 grudnia godz. 18.00 ZŁOTA KACZKA
5 grudnia godz. 18.00 MAŁY KSIĄŻĘ
6 grudnia godz. 12.00 TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN
6 grudnia godz. 18.00 ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
20 grudnia godz. 18.00 KRÓLOWA ŚNIEGU
Wszystkie spektakle będzie można obejrzeć w internecie na teatralnym kanale You Tube. Linki do poszczególnych spektakli będą również na bieżąco umieszczane na Facebooku.
Kolejny sukces naszej uczennicy
Marta Czapla z kl. 6a zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji Lubuskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze pt. „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?". Gratulacje!
Andrzejkowa zabawa w Zerówce :) - videorelacja
Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń, śmiechów, emocji i zabawy!
Już od rana wszyscy uczniowie klasy 0 rozpoczęli dzień w pięknych, jakże zabawnych strojach. Najpierw obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą Andrzejek. Następnie rozpoczęły się wróżby i zabawy.
Uczniowie zeróweczki dowiedzieli się, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu oraz jak będzie miała na imię druga połówka :)
Dzieci sprawdziły, jaki będzie ich zawód przyszłości, jakie marzenia spełnią się niebawem, jak również, jakie niespodzianki przyniesie im wylosowana liczna na magicznej kostce.
Nie obyło się także bez lania wosku i snucia domysłów, co widać na cieniu figury woskowej.
Na koniec wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki i tańczyli zumbę!
- Justyna Matkowska
KONKURS PLASTYCZNY
Wykłady i pokazy naukowe
Wykłady i pokazy na Festiwalu Nauki i Technologii w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020 możesz zobaczyć klikając na link
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYSoP_EqvBSpt5CvhXMvhxA1sJ6HA3gdW
Do 7 stycznia 2021 roku trwa rekrutacja do kolejnej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory! Szczegóły na https://www.explory.pl/informacje-o-konkursie,110
Konkurs plastyczny - zachęcamy do udziału.
UWAGA! KONKURS PLASTYCZNY
Celem konkursu jest propagowanie polskich tradycji marynistycznych. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Uczniowie biorący udział w konkursie proszeni są o wykonanie pracy plastycznej (wykonanej w dowolnej technice – malarstwo, rysunek, collage w orientacji poziomej) związanej z historią polskiego okrętu wojennego Błyskawica.
Krótka historia polskiego niszczyciela Błyskawica jest zamieszczona na przygotowanej karcie konkursowej w formacie PDF, dostępna jest również na naszej stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl zakładka Konkursy.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl/konkursy/
Konkurs ARMADA 2020 odbywa się za pośrednictwem Internetu. Wszystkie prace muszą być dostarczone po uprzednim zeskanowaniu i przesłane do 20 grudnia 2020 roku. Zeskanowane prace powinny być zapisane w formacie PDF lub JPG w rozdzielczości 300 DPI. Wielkość pracy to format A4.Prace konkursowe prosimy przesłać na adres e-mailowy: okretypodwodne@op.pl Więcej informacji na temat konkursu dostępne jest na stronie www.okretypodwodne.edu.pl. Wszystkie nadesłane prace zostaną opublikowane w albumie ARMADA 2020.
Dzień Pluszowego Misia w ZERÓWECZCE! - fotorelacja
25.11.2020 świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym.
Wzięliśy udział w spotkaniu polsko-angielskim online z misiem Teddy Eddie ze szkoły językowej Teddy Eddie School na Facebook'u, podczas których uczniowie śpiewali piosenki anglojęzyczne, powtarzali proste zwroty oraz wykonywały proste poleceniaw języku angielskim.W kolejnej częsci dnia wzięliśmy udział w spotkaniu czytelniczym online z Misiową Mamą https://www.facebook.com/100026487633242/videos/697726787786903/, a dzięki wykonaniu zadania od Misiowej Mamy otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa. Po wysłuchaniu opowiadania musieliśmy zbudować misia z klocków oraz nadać mu imię - wybraliśmy imię Tuptuś.
Obejrzeliśmy prezentację o misiach, które znamy mniej lub bardziej. Wysłuchaliśmy historii misia pluszowego.
Wykonaliśmy pracę plastyczną - Miś z rozsypanki oraz zadania matematyczne - zaznacz, ile misiów widzisz - metoda klamerkowa.
Wspólnie bawiliśmy się podczas zmisiowanej zumby w misiowych opaskach oraz na słodko zakończyliśmy dzień :)
Ze względu na brak możliwości przyniesienia naszych pluszaków - filmik mojego autorstwa, prezentujący naszych małych, jakże ważnych przyjaciół :)
Justyna Matkowska11
Konsultacje
INFORMUJĘ, ŻE WSZYSCY NAUCZYCIELE SZKOŁY W RAZIE POTRZEBY SĄ DOSTĘPNI DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI. W PODANYCH PONIŻEJ TERMINACH MOŻNA KONTAKTYWAĆ SIĘ POPRZEZ UDOSTĘPNIONE KOMUNIKATORY: LIBRUSA, POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ, TELEFONY,TEAMSA, MOŻNA RÓWNIEŻ W PRZYPADKACH TRUDNYCH UMAWIAĆ SIĘ NA SPOTKANIE Z NAUCZYCIELEM W SZKOLE PRZY ZACHOWANIU REŻIMU SANITARNEGO.
Beata Machelska - dyrektor
KONSULTACJE NAUCZYCIELSKIE
BEATA MACHELSKA - PONIEDZIAŁEK 8.00 - 9.00
KAMILA STEBLECKA - PONIEDZIAŁEK 9.00 -10.00
WIOLETTA TATAŁA - PONIEDZIAŁEK 10.00 -10.30; 11.00 - 11.30
ALICJA GRAŚ - WTOREK 8.50 - 9.45
ŁUCJA MAGDZIARZ - WTOREK 14.00 - 15
.00MARIA GORBACZEWSKA - KUŹNIAK - WTOREK 11.00 - 11.45
JUSTYNA KOKOT - ŚRODA 12.35 - 13.15
JOANNA KOZŁOWSKA - PONIEDZIAŁEK 11.50 - 12.35
ANNA LESIAK - PONIEDZIAŁEK 12.00 - 12.3
0KATARZYNA MŁYNAREK - PIĄTEK 8.00 - 8.45
WIOLETTA MIELEWCZYK - WTOREK 11.00 - 11.30
TOMASZ STACHOWICZ - WTOREK 14.00- 15.00
MAŁGORZATA KĄKOL - PONIEDZIAŁEK 11.30 - 12.00
BEATA PERZANOWSKA - PONIEDZIAŁEK 11.30 - 12.00
AGATA MAŁECKA - PONIEDZIAŁEK 9.00 - 9.45
KATARZYNA SWARYCZEWSKA - PONIEDZIAŁEK 12.30 - 13.00
KATARZYNA SOBCZAK - CZWARTEK 12.00 - 12.30
EWA CIESIELSKA - WTOREK 13.00 - 13.30
URSZULA PAHL - PIĄTEK 8.00 - 8.45(7B); WTOREK 10.30 - 11.00(2B)
ZBYSZKO KINAL - CZWARTEK 15.20 - 14.00
EWA PIETRUSZAK - PONIEDZIAŁEK 10.45 - 11.30
ALEKSANDER RACHAŃSKI - WTOREK 11.00 - 11.30
ŁUKASZ ODWROT - ŚRODA 12.00 - 12.30
PAWEŁ MAŁECKI - ŚRODA 10.00 - 10.30
MAŁGORZATA KUBISIAK ŚRODA 14.00 - 14.30
JANINA MATKOWSKA - PONIEDZIAŁEK 12.00- 12.30
MAŁGORZATA WOJCIESZAK - WTOREK 10.00 - 10.30
PIOTR ANTCZAK - PONIEDZIAŁEK 10.00 - 10.30
PAWEŁ MAŁECKI - PONIEDZIAŁEK 11.00 - 11.30
Festiwal Nauki i Technologii 25-27 listopada
W dniach 25-27.11.2020, od godz. 800-1900 na Platformie HOPIN.TO odbędzie się Festiwal Nauki i Technologii podczas Gdynia E(x)plory Week. Wydarzenia są w formule online i mają charakter OGÓLNOPOLSKI i są dostępne dla wszystkich chętnych.
Należy:
- wejść na stronę explory.pl kongres.explory.pl fzt.org.pl
- kliknąć „Join event” i założyć konto (każdy zarejestrowany Uczestnik otrzyma instrukcję jak poruszać się po Platformie)
W strefie EXPO (po zalogowaniu) dla młodzieży i wszystkich pasjonatów nauki - wykłady i warsztaty dostępne przez cały czas trwania wydarzenia, wśród nich m.in.:
- Pokaz „Elektryzujące eksperymenty", SmartLAB
- Warsztat „Zrób sam lampkę”, „Zatrzymać obraz”, „Jak patrzeć aby zobaczyć”
- Wykład „Opowieść jako produkt ewolucji biologicznej”, Wojciech Mikołuszko i wiele innych
CAŁY PROGRAM FESTIWALU ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Ten wyjątkowy dla wszystkich dzieci dzień przypada 25 listopada i świętowany jest na całym świecie. Dlatego też tym razem zapraszam Was mali milusińscy do przedstawienia portretu swojego pluszowego przyjaciela. Technika wykonania pracy dowolna. Rodziców lub opiekunów proszę o pomoc w przesłaniu zdjęcia wykonanej pracy na adres mailowy: ranchobonanza38@wp.pl do 10 grudnia 2020 r.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Pozdrawiam
A. Piątek
Wsparcie dla Julki
Szanowni Rodzice!!!
Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie dla naszej uczennicy klasy 6c Julki Widery, dziewczynka zmaga się z ciężką chorobą, która doprowadziła do operacji wycięcia jednej z półkuli mózgu. Dziewczynka przebywa obecnie w klinice w Niemczech, gdzie dochodzi do siebie po zabiegu. Koszty leczenia rosną a przed Julką jeszcze długa droga do odzyskania częściowej sprawności.
Od dłuższego czasu prowadzone są licytacje na FB pod nazwą Licytacje dla Julki Widery, gdzie bezpośrednio można wystawiać rzeczy, w Bibliotece Publicznej również można składać rzeczy na licytacje (przed budynkiem wystawiona jest skrzyneczka do której wkładamy fanty).
Zbiórka pieniężna prowadzona jest przez Fundację siepomaga.pl/julia-widera nr konta: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892 tytułem 21921 Julia Widera darowizna Fundacja Siepomaga.
Rzeczy na licytację można składać również w szkole od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 13.00 do czego gorąco zachęcam:)
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie