21 marca przypada nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa, który jest obchodzony od 14 lat (w tym od 2012 r. pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych). Tegoroczne hasło: „Nikt nie zostanie pominięty” jest cytatem z rezolucji ONZ z 25 września 2015 na temat konieczności przekształcania świata na rzecz zrównoważonego rozwoju. Hasło nawiązuje też do smutnych wniosków dotyczących społecznej sytuacji osób z Zespołem Downa. „Dzisiejsza rzeczywistość wskazuje, że przeważają postawy negatywne, niskie oczekiwania, dyskryminacja i wykluczenie osób z Zespołem Downa, co powoduje właśnie, że są one zostawiane w tyle. To dzieje się w społeczeństwie, ale też w środowisku osób niepełnosprawnych i społeczności osób z ZD. Tymczasem te osoby muszą w trakcie swojego życia mieć dostęp do takich dziedzin jak edukacja, opieka zdrowotna, szansę na budowanie relacji społecznych i praca na równi z pozostałą częścią społeczeństwa.” – argumentują organizatorzy tegorocznego Dnia Zespołu Downa.
Data 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Tego dnia organizatorzy ŚDZD zachęcają do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być też z różnych, niepasujących do siebie par.
(Informacje zaczerpnięto ze stron: https://stacja7.pl/z-kraju/masz-kolorowe-skarpetki-dzis-swiatowy-dzien-zespolu-downa/)
Alicja Graś