- Plan pracy dla Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku na rok szkolny 2022/2023 w ramach projektu „Trzymaj Formę”
- Jak dietą wspomóc organizm w walce z infekcją?
- W zdrowym ciele zdrowy duch
- Zdrowe przekąski dla dzieci
- Ile jest kostek cukru w ...
- Aktywność fizyczna a zdrowie człowieka
- Tajemnicze E
- 10 zasad zdrowego żywienia
- Energetykom mówię NIE!
- Dlaczego warto czytać etykiety produktów żywnościowych (i nie tylko)?
- Uważne jedzenie – teoria i praktyka
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ ETYKIETY PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH (i nie tylko!) ?
Przede wszystkim po to, aby dokonywać lepszych i świadomych wyborów.
Produkt produktowi nierówny.. Wybierając w sklepie np. jogurt warto przeczytać jego etykietę w celu wyboru tego, który nie zawiera dodatku cukru i ma zmniejszoną zawartość tłuszczu.
Poniżej kilka powodów, dla których warto czytać etykiety.. Czego dowiemy się z etykiety
Skład produktu, który często może nas zaskakiwać – dowiemy się co dokładnie zawiera produkt, czy jest się czego obawiać, być może zawarto w nim składniki lub dodatki, których spożycia chcielibyśmy uniknąć.
Zawartość tłuszczu w produkcie, czy nie dodano go za dużo, czy jakość tłuszczu nam odpowiada – należy pamiętać o tym, że nie wszystkie tłuszcze są „złe” (unikamy kwasów tłuszczowych nasyconych).
Zawartość węglowodanów (a w tym cukrów) w produkcie – węglowodany złożone są dla organizmu niezbędne, natomiast węglowodany proste wręcz przeciwnie. Im mniej cukru w produkcie, tym lepiej. Na etykiecie pozycja „węglowodany” jest oddzielona od pozycji „w tym cukry”, na którą szczególnie należy zwracać uwagę.
Zawartość soli w produkcie – wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile soli dostarczamy każdego dnia do organizmu z różnymi produktami. Jak wiadomo nie od dziś - nadmiar soli szkodzi i nie powinniśmy przekraczać spożycia 5g soli dziennie (ok. 1 płaskiej łyżeczki).
Ilość „kalorii” zawartych w produkcie – poznamy wartość energetyczną produktu; każdy z nas ma inne zapotrzebowanie energetyczne, a nadmiar spożywanych kalorii przekłada się na wzrost masy ciała.
Informacja o tym, w jakim stopniu dany produkt pokrywa zapotrzebowanie przeciętnej osoby dorosłej na poszczególne składniki – dzięki wskaźnikowi RWS (referencyjna wartość spożycia). Na przykład ile procent zapotrzebowania na węglowodany pokryjemy spożywając dany produkt.
Informacja o alergenach – dowiemy się czy produkt zawiera jakieś alergeny.
Informacja o tym, do kiedy bezpiecznie możemy spożyć produkt.
Kupuj świadomie
Źródło: NCEŻ https://ncez.pzh.gov.pl/.../8-powodow-dla-ktorych-warto.../