- Czym zajmuje się doradca zawodowy?
- Moja inspiracja do kariery
- Pomocne materiały, filmiki, testy itp.
- Informator dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych
- Jaki jestem? - style uczenia się
- Test wiedzy o zawodach
- Barometr zawodów
- Ciekawe zawody - CUKIERNIK
- Ciekawe zawody - FIZJOTERAPEUTA
- Ciekawe zawody - STRAŻAK
- Ciekawe zawody - POLICJANT
- Ciekawe zawody - STEWARDESSA/STEWARD
- Ciekawe zawody - SĘDZIA
- Ciekawe zawody - WETERYNARZ
- Ciekawe zawody - TECHNIK WETERYNARII
- Ciekawe zawody - TESTER GIER
- Wycieczki zawodoznawcze
Fizjoterapeuta jest specjalistą, który zajmuje się wykonywaniem zabiegów fizjoterapeutycznych w terapii, rehabilitacji oraz profilaktyce. Pracuje on z osobami niepełnosprawnymi, z zaburzeniami neuromięśniowymi i mięśniowo-szkieletowymi, z osobami po amputacjach. Zadaniem terapeuty jest powstrzymanie postępujących zmian w organizmie, poprawienie sprawności ruchowej oraz działalność profilaktyczna poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży i ćwiczeń.
Rozpoczynając pracę z pacjentem fizjoterapeuta musi uwzględniać wszystkie przeciwwskazania zdrowotne do wprowadzenia danej terapii oraz w odpowiedni sposób dobierać ćwiczenia i zabiegi, aby odniosły pożądany skutek.
Jak zostać fizjoterapeutą? – szkoła, kwalifikacje, kursy
Zawód fizjoterapeuty można wykonywać po ukończeniu studiów wyższych na kierunku „fizjoterapia”. W zależ-ności od uczelni nauka trwa 3 lata (studia I stopnia) w trybie stacjonarnym, lub 3,5 roku w przypadku studiów niestacjonarnych (istnieją także studia 4,5-roczne).
Studia I stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i umożliwiają pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Można także kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, które trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich.Fizjoterapeuci pracujący w publicznej służbie zdrowia zarabiają kwoty rzędu 2000 - 2500 złotych. Dlatego wielu z nich decyduje się na pracę w prywatnych firmach lub samozatrudnienie.
Otworzenie gabinetu fizjoterapii to kosztowne przedsięwzięcie. Potrzebny jest lokal spełniający wymagania Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, który będzie znajdował się na parterze lub w budynku przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podstawą wyposażenia jest profesjonalny stół do masażu, którego zakup to wydatek co najmniej 5 tys. złotych. Konieczny jest też zakup szyn oraz akcesoriów do fizjoterapii takich jak piłki, pasy, materace, wagi itp. Aparaty do fizykoterapii, ultradźwięku czy urządzenia do ćwiczeń bloczkowo-ciężarkowych to już wydatek od kliku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kriokomory kosztują nawet milion złotych.
Fizjoterapeuci mogą również wyjeżdżać na wizyty domowe. Część specjalistów, których nie stać na otworzenie gabinetu właśnie w ten sposób pracuje. Jest to jednak, ze względu na ograniczenia związane ze sprzętem, mniej dochodowe zajęcie.
Do otworzenia gabinetu fizjoterapii potrzebne są:
· odpowiednie wykształcenia,
· uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty na terenie RP,
· co najmniej dwuletnia praktyka zawodowa (nie wlicza się do tego staż),
· członkostwo w Okręgowej Izbie Fizjoterapeutów,
· specjalistyczny sprzęt,
· lokal spełniający normy, samochód (niekoniecznie),
· działalność gospodarcza.
Ze względu na charakter pracy fizjoterapeuta powinien wykupić ubezpieczenie. Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie polisy przeznaczone dla tej grupy zawodowej.
(źródło informacji: https://www.zawodowe.com)