Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 18.01.2017 11:44
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 115 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.
Anna PiątekPrzez przeszło 100 lat Pluszowy Miś stał się jedną z ważniejszych ikon współczesnej kultury. Jest bohaterem setek książek: Kubuś Puchatek, Miś Paddigton, filmów i kreskówek: Miś Uszatek, Coralgol. Pluszowy Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką każdego dziecka na całym świecie. Mięciutkim towarzyszem i najwierniejszym przyjacielem. To Jemu powierza się największe tajemnice, dzieli się radościami i smutkami, to z Nim bezpiecznie zasypia każdego wieczoru... a niektórzy dorośli z sentymentem przechowują Go latami na strychach w starych skrzyniach. Jednym słowem kochamy Go wszyscy.
Od jedenastu lat urodziny misia obchodzone są także w naszej bibliotece z dziećmi z klas 0 – III. Świętujemy ten dzień poprzez śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków, odgadywanie zagadek o misiach. Dzieci udawały małe niedźwiadki wyjadając miód z talerzyków - niektórym uczestnikom zabawy bardzo smakował, prosiły nawet o dokładkę. Leżąc na plecach huśtały swoje misie chodząc "na czterech łapach" nosiły je na plecach. Kolejna zabawa polegała na narysowaniu misia z zamkniętymi oczami. Zabawy było przy tym co niemiara. Dzieci naśladowały też misie i zbierały wykałaczki w wielkiej rękawicy. Tańczyły w rytm piosenki "Jadą, jadą misie". Wachlowały na papierowego misia wprawiając go w ruch. Wygrywał ten miś, który pierwszy pojawił się na mecie.
Co roku ogłaszany jest konkurs wykonania dowolną techniką według własnego pomysłu – figurki swojego ulubionego misia. Uczestnicy konkursu z różnych materiałów i różną techniką wykonali swojego przyjaciela Misia, a komisja spośród wszystkich prac wyłoniła zwycięzców. Wszystkie prace umieszczane są na wystawie w bibliotece którą można zwiedzać w godzinach otwarcia.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły