• 01.10.2020 11:34
      • 29 września 2020 roku  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001. Jego patronką obrano Joannę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. 29 dzień września to właśnie dzień jej urodzin.

Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

W naszej szkole święto obchodzono w bibliotece szkolnej, zorganizowane przez p. bibliotekarką A. Piątek, gdzie zaproszeni goście, pracownicy szkoły oraz wychowawcy klas przeczytali uczniom klas 0 – 3 opowiadanie pt. ,,Gadatliwy ptak Narina”. Opowiadanie zostało  przedstawione w postaci teatrzyku Kamishibali.

W związku z tym, że tematem czytanego opowiadania byli biedni mieszkańcy afrykańskiego miasta Kampala, bibliotekarka przedstawiła ich życie za pomocą prezentacji multimedialnej. Opowiedziała również krótką historię powstania teatru Kamishibali.

Dzieci słuchały czytanego opowiadania z wielkim zainteresowaniem, nie tylko ze względu na treść, ale też na nową formę przekazu, jaką był teatr Kamishibali  oraz zaproszeni goście.

A. Piątek