• Ciekawe zawody - STEWARDESSA/STEWARD

• Zawód Stewardessy/Stewarda, to nie zawód dla osób, które po 8 godzinnym czasie pracy pragną jedynie wrócić do swojego domu, by odpocząć od ludzi i zgiełku. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda praca stewardessy lub stewarda.

ZAWÓD STEWARDESSA/STEWARD

Stewardessa/Steward to jedyna osoba z załogi na pokładzie samolotu, która ma bezpośredni kontakt z pasażerami. Podstawowym zadaniem stewardessy/stewarda jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów. Przed każdym lotem odbywa się szczegółowy briefing całej załogi, w trakcie którego omawiane są zadania dotyczące bezpieczeństwa pasażerów. Każda z osób personelu jest odpowiedzialna za poszczególne zadania, takie jak np. blokowanie i sprawdzenie drzwi przed startem, sprawdzenie wyposażenia awaryjnego w samolocie (gaśnice, latarki, kamizelki, etc.), zapowiedzi dla pasażerów, pokazy demo, czyli wskazanie pasażerom najbliższej drogi ewakuacyjnej oraz oczywiście obsługa pasażerów w trakcie lotu.

Zadania Stewardessy/Stewarda przedstawiają się następująco:

- dbanie o stworzenie właściwej atmosfery wśród nierzadko zestresowanych pasażerów,

- służenie wszelką pomocą,

- udzielanie informacji,

- zagwarantowanie komfortowych warunków lotu.

Stewardessa/Steward musi także zapanować nad emocjami podróżnych w sytuacjach zagrożenia, nieprzewidzianych zdarzeń, zmiany trasy samolotu spowodowanej warunkami pogodowymi. Musi być więc doskonałym psychologiem, osobą budzącą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Obowiązkiem w tej pracy jest oczywiście schludny wygląd oraz konieczność noszenia kompletnego munduru. Jako ciekawostkę powiemy Wam także, że nawet kształt buta i kolor pończoch są dokładnie określone.

WYKSZTAŁCENIE STEWARDESSY/STEWADRA

Wymagania względem Stewardessa, czy Stewarda podamy na przykładzie firmy PLL LOT. Obowiązuje wiek od 19 do 30 lat, wzrost w przypadku kobiet 160-175 cm, mężczyźni muszą się zmieścić w przedziale 170-180 cm. Kandydat musi wykazać się znajomością dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz jednego z wymienionych: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego. Wymagane jest obywatelstwo polskie oraz płynność komunikowania się w języku polskim.

O ile nie ma państwowych szkół wyższych przygotowujących do wykonywania tego zawodu, to istnieją szkoły policealne, czy odpowiednie kursy, które pozwalają szkolić się w zawodzie Stewardessy/Stewarda. Jednakże żadna z tych szkół nie gwarantuje zatrudnienia.  O wiele szybciej zostanie zatrudniona osoba z biegła znajomością kilku języków obcych.

RYNEK PRACY

Wymiar pracy stewardessy/stewarda to przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz 480 godzin w przyjętym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jednorazowo czas wykonywania czynności może wynosić maksymalnie od 12 do 14 godzin na dobę, a w przypadku lotu długodystansowego może w określonych przypadkach być zwiększony do 18 godzin.

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z ofert firm lotniczych. Tym samym otwierane są nowe połączenia, a co za tym idzie nowe stanowiska pracy. Poza tym, jak mogliście przeczytać wcześniej wiek osób pracujących w tym zawodzie jest ściśle określony, dlatego też nie jest to praca na całe życie, a rotacja pracowników w firmie jest bardzo duża.

ILE ZARABIA STEWARDESSA/STEWARD?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie stewardessy/stewarda (lotnictwo pasażerskie) wynosi 4 100 zł. Zarobki 50% stewardess/stewardów (lotnictwo pasażerskie) wahają się od 3 200 zł do 5 290 zł. Premia stanowi średnio 16% pensji całkowitej, natomiast 84% to płaca podstawowa.

DODATKOWE INFORMACJE O ZAWODZIE

Podczas rekrutacji należy złożyć komplet dokumentów w biurze kadr, a następnie uzbroić się w cierpliwość. Zaproszenie na rozmowę dostaniecie dopiero w momencie, kiedy będzie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Warto także śledzić ogłoszenia prasowe, gdzie pojawiają się informacje o naborze do pracy w charakterze personelu pokładowego.

W momencie otrzymania zaproszenia na rozmowę musicie przygotować się na wieloetapową rekrutację, która obejmuje egzaminy językowe, rozwiązywanie zadań grupowych oraz testy psychologiczne. Po pomyślnie zdanym egzaminie i wykazaniu się nienaganną aparycją rozpoczyna się kilkutygodniowe szkolenie. Dodatkowo kandydaci przechodzą szczegółowe badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Kurs przygotowuje do:

- reagowania w sytuacjach awaryjnych,

- zapoznaje z wyposażeniem samolotu,

- przybliża zasady obsługi klienta klasy ekonomicznej oraz business,

- dbania o bezpieczeństwo na pokładzie samolotu

- przeprowadzania ewakuacji w przypadku lądowania awaryjnego,

- budowy kabiny pasażerskiej i sprzętu awaryjnego

- udzielania pierwszej pomocy ratownictwa wodnego

- posługiwania się językami obcymi

- wykonywania makijażu,

- zarządzania zespołem.

Pozytywnie zdany egzamin końcowy uprawnia do rozpoczęcia lotów instruktorskich, początkowo krajowych potem zagranicznych.