• Bierne palenie to zjawisko określane mianem pochłaniania środowiskowego dymu tytoniowego.

Polega ono na wdychaniu przez osoby niepalące mieszanki dwóch form dymu pochodzącego ze spalania tytoniu, która jest obecna w otoczeniu:

• głównego strumienia dymu - dymu wydychanego przez palacza;
          • bocznego strumienia dymu - dymu pochodzącego z dopalającej się końcówki papierosa; ten rodzaj dymu charakteryzuje się wyższym stężeniem związków rakotwórczych i jest bardziej toksyczny niż zwykły dym; dodatkowo dym ten ma mniejsze cząsteczki, niż główny strumień dymu, co sprawia, że łatwiej przedostaje się do płuc i innych komórek naszego ustroju.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała nawet dym tytoniowy obecny w otoczeniu za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, a jednym z nich jest rak płuc. Bierne palenie przyczynia się również do rozwoju raka krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, czy też piersi.

Co ciekawe, bierne palenie tytoniu powoduje raka płuc nawet u osób, które nigdy same nie zapaliły ani jednego papierosa (i to aż o 24%!).

Jakie jeszcze są efekty biernego palenia? Lista skutków ubocznych jest długa. Dla przykładu, związki zawarte w dymie tytoniowym mają szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne zwiększając w ten sposób ryzyko udaru mózgu i zawału serca u osób niepalących. Szacuje się, że bierne palenie może powodować nawet aż 25% wzrost ryzyka chorób serca.

Palenie bierne to również zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Niewątpliwie, dym tytoniowy zwiększa ryzyko śmierci. Według niektórych opracowań, bierne palenie może być przyczyną blisko 1000 zgonów w Polsce. Z kolei biorąc pod uwagę dane ogólnoświatowe, z powodu biernego palenia rocznie umiera aż 600 000 osób niepalących.

WPŁYW BIERNEGO PALENIA NA DZIECI

Bierne palenie jest szczególnie szkodliwe dla dzieci. Może być przyczyną wielu dolegliwości, jak również istotnie zwiększać ryzyko niektórych chorób. Skutki biernego palenia u dzieci zostały wymienione poniżej:

• występowanie objawów ze strony układu oddechowego w postaci kaszlu, duszności i kichania;
          • większe ryzyko infekcji dróg oddechowych (np. zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc);
          • wzrost ryzyka pojawienia się infekcji ucha środkowego;
          • zaostrzenie przebiegu astmy (częstsze i cięższe ataki astmy);
          • wystąpienie problemów z uczeniem się i koncentracją;
          • zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń rozwoju mowy;
          • zwiększone ryzyko zaburzeń zachowania.

Sugeruje się, że bierne palenie może również u dzieci zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, w tym chłoniaka, białaczki, raka wątroby, jak również raka mózgu.

Dlatego tak ważne jest, by uchronić dzieci przed paleniem, w tym biernym paleniem.

Źródło: https://www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki