• Przekąski dla dzieci. Temat rzeka. Dawać, nie dawać, zapychają, nie zapychają? A może sama nazwa ma negatywny wydźwięk, a nie są niczym złym? Dziś skupimy się na nieco starszych dzieciach, takich od 2 roku życia wzwyż. Dzieci powinny spożywać 5 posiłków dziennie.  Regularnie i zdrowo. 3 duże posiłki (śniadanie, obiad, kolację) oraz 2 przekąski (np. 2 śniadanie i coś małego przed kolacją). Zapychanie dziecka ”co chwilę” przekąskami sprawia, że nie odczuwa wcale głodu, nie je konkretnych porcji na dania główne, jego organizm wciąż pracuje i trawi, bez chwili odpoczynku.

Dzieci lubią przekąski (dorośli również, prawda?). Niektórym dorosłym wydaje się, że dobre przekąski dla dzieci muszą być słodkie, sklepowe, gumowe, misiowe, tłuste, słone i przyprawione pewnymi EEEE…

Czy wiesz, że jeśli dasz dziecku do wyboru TYLKO zdrowe produkty, to samo ustawi sobie zbilansowaną dietę (o ile oczywiście nie będzie miało w zasięgu wzroku i ręki śmieciowego jedzenia).

Słodycze, niezdrowe przekąski i tłuszcze są dla dziecka taką samą pokusą jak dla nas! Na szczęście dzieci mają nas – dorosłych, którzy decydują o tym, co znajduje się w „szafce z przekąskami”. Czy będą to chrupki, paluszki, chipsy, napoje gazowane? Czy zupełnie proste i naturalne przekąski…np. warzywa.
          Dziś mamy dla Was zupełnie inną propozycję – zdrowe przekąski dla dzieci składające się… z samych warzyw. Jesteście na to gotowi?

Bywa i tak, ale czy to oznacza, że należy się poddać i zamienić je na coś gorszego? Warzywa i owoce zajmują 1/2 talerza żywieniowego. Należy je jeść codziennie x 5! Przekąska w formie warzywa jest więc najbardziej pożądaną jej formą:)

Jak więc zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Oswajaj dziecko z warzywami.

Przekąski dla dzieci - warzywa

Postaw przed dzieckiem kilka warzyw. Pozwól mu wybrać to, na które być może ma ochotę (pamiętaj! dziecko nie jest w stanie do końca racjonalnie określić czy na pewno ma na coś ochotę, czy na pewno zje to w całości, nie sugeruj więc ”wybierz to co na pewno zjesz, bo jak nie…”). 4-6 latek z powodzeniem poradzi sobie z obieraniem czy krojeniem niektórych warzyw. Maluchy (2-3 l) z przyjemnością będą pewnie rozrzucać wszystko dookoła lub naciskać guziczki w blenderze (tylko pod czujnym nadzorem mamy!).

Jak zrobić zdrowe, domowe chipsy z warzyw?

Dzieciaki uwielbiają chrupać, chrupanie powoduje przyjemne uczucie w mózgu:) i sprawia że jemy więcej i więcej. Dlatego tak trudno dorosłym poprzestać na jednym crunchipsie. Chipsy warzywne będą więc idealną warzywną przekąską! Jak zrobić zdrowe, domowe chipsy z warzyw? To banalnie proste!

Wystarczy umyć i obrać ulubiony zestaw warzyw np. buraki, bataty, seler, ziemniaki i pokroić je w bardzo cienkie plasterki. Można tez użyć do tego blendera, który szybko przygotuje nam surowe warzywa!

Następnie dodaj ulubioną przyprawę np. tymianek suszony, oregano, bazylię czy wędzona paprykę, posyp warzywa, skrop oliwą z oliwek i przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz ok 30-35 minut (w zależności od grubości i rodzaju warzywa, buraki pieką się najdłużej) w 210 stopniach z termoobiegiem na środkowym poziomie piekarnika. Chipsy z batatów są bardzo słodkie i znikają w 3 sekundy. Może je zaproponować np. podczas urodzinek czy spakować w śniadaniówkę do szkoły. Ludzie to wzrokowcy, czasem mały element taki jak opakowanie może być powodem do ciekawości i spróbowania. Przesyp gotowe i ostygnięte chipsy do papierowej torebki podaj dziecku:) A może ozdobi ją najpierw kolorowymi kredkami?

WIĘCEJ PRZEPISÓW NA PYSZNE I ZDROWE PRZEKĄSKI WARZYWNE ZNALEŹĆ MOŻNA NA STRONIE: https://alaantkoweblw.pl/zdrowe-przekaski-dla-dzieci/

Materiał pochodzi właśnie z powyższej strony, którą serdecznie polecamy. :)