• Ratajada 2016/17

• 09.03.2017 22:57
      • W zeszły piątek (16.09.2016) miała miejsce inauguracja zmagań w ramach Ratajady 2016/17. Konkurencją, która od lat rozpoczyna cykl zawodów wśród uczniów są biegi przełajowe. Odbyły się one na terenie przynależnym do Liceum Ogólnokształcącego im. Macieja Rataja. Organizatorem cyklu niezmiennie od 19 lat jest stowarzyszenie „Ratajada – młodzież przeciw uzależnieniom”.
      • Czym jest Ratajada i jaki jest jej cel ?

W roku 1998 wyszedłem z inicjatywą umożliwienia młodzieży strzeleckiej aktywnego spędzania czasu wolnego. Był to trudny czas dla strzeleckiego sportu, z powodu zawieszenia zajęć pozalekcyjnych, obcięcia godzin na Szkolne Koła Sportowe, co zdecydowanie nie wpływało korzystnie na młodych ludzi. Stąd właśnie pomysł na zagospodarowanie młodzieży wolnych popołudni. I tutaj narodziła się „Ratajada”, której jestem pomysłodawcą i głównym organizatorem. Jest to całoroczny cykl imprez sportowych, mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Nazwa pochodzi od patrona szkoły, w której pracuję tj. Macieja Rataja. Oprócz przeciwdziałania narkomanii, patologiom, alkoholizmowi, przyświecał mi cel stworzenia równych szans dla szkolnej młodzieży, gdzie nie tylko ci, którzy się wyróżniają sportowo, ale również mniej sprawni uczniowie, a pełni chęci do współzawodnictwa, mają okazję zmierzyć się z najlepszymi.

Cele statutowe „Ratajady” to :

• upowszechnienie kultury fizycznej, podnoszenie sprawności psychofizycznej dzieci i młodzieży
        • przeciwdziałanie patologiom społecznym przez zagospodarowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego
        • propagowanie i popieranie różnych form aktywności ruchowej i intelektualnej
        • oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej na rzecz aktywnego spędzania czasu wolnego
        • integrowanie środowisk międzyszkolnych
        • organizowanie szkolenia sportowego
        • współpraca w zakresie rozwoju różnych dyscyplin sportowych
        • organizacja kursów, seminariów, obozów

Impreza zaczyna się na początku roku szkolnego biegami przełajowymi. Następnie klasy rywalizują ze sobą w konkurencjach lekkoatletycznych, siatkówce, koszykówce, tenisie stołowym, piłce nożnej, strzelaniu z broni kulowej, tenisie ziemnym, a nawet w szachach. Trzy zwycięskie klasy, podczas zakończenia Ratajady, tj. w kwietniu, otrzymują puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Lista naszych uczestników i miejsca:

Podstawówka dziewczyny:

1. Agata Kowalicka - drugie miejsce