• Bezpieczna +

• 18.10.2016 11:24
      • Pierwsze zajęcia z programu "Bezpieczna +" za nami!
      • W ramach programu "Bezpieczna +" uczniowie gimnazjum odbęda następujące zajęcia:

1. 1. " Świadomy wybór" - zajęcia warsztatowe  dla uczniów kl. I -III Gimnazjum - 63 osoby dot. alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy oraz hazardu , uczniowie dogłębnie  zrozumieją pojęcie „środki psychoaktywne” i poznają ich wpływ na organizm człowieka, aby wiedzieć, jakie są przyczyny sięgnięcia po środki psychoaktywne i rozumieć pojęcie nałóg i trudności związane z wyzwoleniem się z niego ,nauczą się  odmawiać, gdy ktoś proponuje mu papierosa, alkohol lub narkotyki - wykorzystają  pojęcie asertywności, będą potrafili dokonać wyboru z korzyścią dla swojego zdrowia, wiedzieć, jakie są zasady zdrowego stylu życia. Zajęcia realizowane będą przy współudziale Fundacji "Barka" w Drezdenku, gdzie dodatkowo  odbędą się  spotkania z terapeutą ds uzależnień, mieszkańcami Domu Wspólnoty.
        2. 2. "Uczeń w sieci" - multimedialne zajęcia warsztatowe dla uczniów gimnazjum - 112osoby z zakresu cyberprzemocy, uwrażliwienie na specyfikę problemu związaną z możliwymi konsekwencjami psychologicznymi, prawnymi tego typu działań, zarówno dla ofiar i sprawców, dbanie o własny wizerunek w sieci,cybergrooming, cyberbulling.

Realizatorami ich będą: p. K. Steblecka - pedagog szkolny, p. A. Piątek - nauczyciel - bibliotekarz, p. A. Graś - nauczyciel - doradca zawodowy.

Oczekiwane rezultaty:

- zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z instytucjami i podmiotami, które mogą wspierać działania szkoły w środowisku lokalnym;

- ustabilizowanie trendów i zmniejszanie zakresu i nasilenia problemów oraz zachowań problemowych dzieci i młodzieży, zmniejszenie poziomu agresji i przemocy, zmniejszenie używania substancji psychoaktywnych, uzależnienia od gier komputerowych, Internetu, podniesienie umiejętności uczniów w zakresie prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów, zwiększenie efektywności działań w zakresie rozwiązywania kryzysów rozwojowych oraz życiowych dzieci i młodzieży;

- zwiększenie zaangażowania szkoły na rzecz upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, zwiększenie zaangażowania szkół w zakresie kształtowania u uczniów prawidłowych nawyków dbania o zdrowie własne i innych.