• Tajemnicze E w żywności

      • 05.01.2018 06:16
      • Prawie wszystkie produkty dostępne obecnie w sklepach zawierają w swoim składzie sztuczne substancje barwiące, konserwujące, czy smakowe – tajemnicze „E”. Żadne z tych substancji nie są zdrowe, ale niektóre mogą oddziaływać na nasz organizm szczególnie niekorzystnie.
        Znalezione obrazy dla zapytania e w żywności

        Jedzenie wpływa przecież bezpośrednio na to, jak się czujemy, jak pracujemy, a nawet na to, jak wyglądamy. Polepszacze, zagęszczacze, barwniki i sztuczne konserwanty mają nadać atrakcyjny wygląd, poprawić smak, przedłużyć okres przydatności do spożycia, spulchnić, zagęścić. Jednak ogromna ilość z tych substancji dodanych do żywności może powodować lub nasilać problemy zdrowotne, np. reakcje alergiczne, bóle żołądkowe, astmę, zapalenia skóry, migrenę, katar sienny i nadwrażliwość sensoryczną.

      • Tajemnicze E w żywności

        Znalezione obrazy dla zapytania e w żywności

        Związki chemiczne zawarte w żywności mogą prowadzić także do wzrostu ilości substancji toksycznych w ludzkim organizmie.
        Większość z nich niestety nie została zbadana pod kątem długoterminowego, wieloletniego oddziaływania na nasze zdrowie. Nie możemy wobec tego jednoznacznie stwierdzić, jakie mają właściwości w połączeniu z innymi związkami – albowiem nie każda substancja jest szkodliwa pojedynczo, ale może się nią stać w połączeniu z inną, tworząc reakcję stanowiącą nawet bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Możemy podejrzewać tylko, że wzrastająca liczba tzw. chorób cywilizacyjnych jest wynikiem spożywania produktów wysokoprzetworzonych, zawierających substancje chemiczne.

        Warto zdawać sobie sprawę, że substancje dodatkowe stosowane w żywności nie są objęte jednolitym prawem. Niektóre, dopuszczone do użycia w Polsce, są zabronione w krajach Unii, inne odwrotnie. Wynika to m.in z tego, że substancje te podlegają ciągłym badaniom mającym stwierdzić ich właściwości i konsekwencje stosowania.

        Przyjrzyjmy się, dla przykładu, jaki skład mają bardzo popularne małe jogurty/serki, reklamowane jako źródło energii, wapnia, witamin i innych składników odżywczych potrzebnych każdemu rozwijającemu się dziecku. Oprócz wapnia (warto zaznaczyć, że przy zrównoważonej diecie nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowej ilości wapnia), cukru (w jednym jogurcie mogą być go nawet 3 łyżeczki), występują jeszcze:

        • sztuczne wsady owocowe – owoce w jogurtach mogą być naturalne (np. w jogurcie truskawkowym), ale w większości są to substancje wzbogacone o barwnik i aromat imitujący konkretny owoc (np. w jogurcie o smaku truskawkowym); wsady mogą zawierać także cukier lub szkodliwy syrop glukozowo-fruktozowy;

        • aromaty i barwniki – smak i wygląd jogurtu jest najczęściej wynikiem dodania sztucznych związków chemicznych: smakowych (np. waniliny zamiast naturalnej wanilii w jogurcie waniliowym) i barwiących (imitujących kolor konkretnego owocu);

        • zagęszczacze – swoją “jedwabistą” gęstość jogurty zawdzięczają najczęściej substancjom zagęszczającym, tj. skrobia ziemniaczana, skrobia modyfikowana, żelatyna wieprzowa, pektyna, karagen.

        Barwniki, konserwanty, emulgatory. Znajdują się nie tylko w chipsach i coli, ale także w produktach, które mogą wydawać się “zdrowe”. Na przykład w bakaliach znajdziemy konserwant E220 – dwutlenek siarki, w wodach smakowych i serze E211 – benzoesan sodu, a w płatkach zbożowych i kaszach E123 – amarant. Metodą na uniknięcie jedzenia produktów ze szkodliwym E jest kupowanie produktów z pewnego źródła lub tych posiadających certyfikaty żywności ekologicznej oraz – co najważniejsze – uważne czytanie etykiet na opakowaniach żywności.

        Większości E lepiej unikać, chociaż część z nich uważana jest za substancje nie mające wpływu na zdrowie człowieka. E stają się szczególnie szkodliwe, kiedy spożywamy je długotrwale i w dużych ilościach. Niektóre, jak na przykład E300 to kwas askorbinowy, znany szerzej jako witamina C. Poniżej przedstawiona jest lista tych “E”, które zostały uznane za związki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia.

        Kilka prostych zasad, jak czytać etykietę:
        Zawsze patrzymy na tył opakowania i sprawdzamy:

        1. datę ważności, funkcjonuje jako:

        • Termin przydatności do spożycia (na produkcie znajdziemy napis "Należy spożyć do ...", określa dzień, miesiąc i rok) - dotyczy to żywności nietrwałej i łatwo psującej się, np. mięso, nabiał; oraz 

        • Data minimalnej trwałości ("Najlepiej spożyć przed...", określa miesiąc i rok) - na produktach długoterminowych, suszonych, mrożonych

        2. warunki przechowania, np. w suchym i chłodnym miejscu;

        3. wartości odżywcze, kalorie, GDA z ang. Guideline Daily Amounts, czyli wskazane dzienne spożycie;

        4. skład produktu - podawany w sposób malejący, czyli od składnika, którego jest najwięcej, do takiego którego jest najmniej (patrz np. kakao „dla dzieci” – kakao czy cukier?).

        Pamiętaj! Im krótsza lista składu produktu spożywczego, tym zdrowiej.

        5. właściwą nazwę produktu; łąkowe, śmietankowe czy „prosto z natury” nie musi oznaczać masła.

        Czy wiedzieliście, że w ciągu zaledwie roku przeciętny człowiek spożywa wraz z żywnością blisko 2 kg chemicznych dodatków do żywności? Jeśli myślicie, że to mało, spróbujcie wyobrazić sobie tę ilość, wizualizując ją poprzez np. Worki cukru, albo jeszcze lepiej - chipsów.

        Konserwanty, barwniki i spulchniacze (te naturalne i sztuczne) to dodatki do żywności, do których obecności na etykietach produktów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wiadomo, że te, które weszły w skład danego towaru są bezpieczne i znalazły się tam za zgodą odpowiednich organów kontrolujących trafiającą do sklepów żywność. Wiadomo jednak też, że niekoniecznie musimy się godzić, by to wszystko trafiało do naszego organizmu. Odrobina zdrowego rozsądku przy zakupach i trochę wiedzy wystarczą, by w sklepie wnikliwie i ze zrozumieniem czytać etykiety, a potem wybierać zdrowsze produkty.

        Dodatki do żywności to ogromna grupa chemicznych specyfików, które nie są sobie równe pod względem szkodliwości. Są wśród nich zarówno mali złoczyńcy, jak i cisi zabójcy. Dlatego poniżej zamieszczam listę dwudziestu najbardziej szkodliwych dodatków do żywności, tych najbardziej trujących i niebezpiecznych dla zdrowia, które lepiej omijać szerokim łukiem.

         

         

        Do czego dodawany?

        Szkodliwość/wywoływane choroby

        akryloamid

         chipsy, frytki, ciasta i ciastka

        może uszkadzać układ nerwowy i pokarmowy

        aspartam (E951)

        coca cola, jogurty, płatki śniadaniowe, gumy do żucia, produkty typu "light", słodziki

        silnie rakotwórczy, może prowadzić do epilepsji, choroby Parkinsona, cukrzycy, chłoniaka, zaników pamięci

        glutaminian sodu (E621)

        produkty instant

        nudności, zawroty głowy, palpitacje serca

        erytrozyna (E127)

        konserwowane wiśnie, czereśnie, koktajle owocowe, herbatniki, ciasto biszkoptowe, lukrowane wiśnie, osłonki na kiełbasy 

        wysypka, bóle brzucha; może powodować uczulenie na światło, astmę, nadpobudliwość, rakotwórczy; działa niekorzystnie na wątrobę, serce, tarczycę, płodność, żołądek

        benzoesan sodu (E211)

        żywność przetworzona: gotowe zupy, sosy, dipy, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, napoje gazowane

        rakotwórczy, może wywoływać astmę, pokrzywkę, podrażnienia żołądka

        guma arabska (E414)

        wyroby cukiernicze (zwłaszcza kakaowe i czekoladowe), galaretki i polewy, guma do żucia, napoje bezalkoholowe, piwo, żywność bezglutenowa oparta na zbożach, żywność dla niemowląt

        może przyczyniać się do wystąpienia wysypki, pokrzywki i kataru siennego, a także nasilić objawy astmy

        sacharyna (E954)

        słodziki, napoje, produkty dla diabetyków

        może podrażniać przewód pokarmowy

        kwas fosforowy (E338)

        coca cola, napoje energetyzujące, konserwy, sery i wędliny pakowane próżniowo

        odmineralizowuje kości i zęby

        błękit pantotenowy (E131)

        gazowane napoje, lody, galaretki

        działa rakotwórczo

        zieleń (S) brylantowa (E142)

        sosy, galaretki, lody, ciasta w proszku

        może wywoływać objawy alergii i anemii

        kwas sorbowy (E200)

        wyroby cukiernicze,lemoniada, sery, chleb żytni, ciastka i pieczywo, pizza, skorupiaki, sok cytrynowy, wino, alkoholowy napój jabłkowy , zupy

         alergie

        siarczyn sodu (E221)

        polepszacz do chleba

        może obniżać zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia; wzmaga symptomy kaca; wzmaga objawy alergii i astmy

        azotyn potasu

        peklowane, wędzone wędliny, przetwory rybne

        może wywołać astmę, zapalenie nerek, , bóle i zawroty głowy, rakotwórczy

        tartrazyna (E 102)

        w napojach gazowanych o smaku pomarańczowym, w produktach instant, słodyczach, konserwach, sosach, sztucznym miodzie i musztardzie

         może wywoływać reakcje astmatyczne u alergików; w połączeniu z benzoesanami może wywoływać nadpobudliwość u dzieci

        diacetyl

        stosowany do aromatyzowania pieczywa, margaryn, popcornu (ma maślany smak i zapach)

        może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz choroby płuc

        czerwień Allura (E129)

        żelki, ciastka, galaretki, słodkie napoje i płatki zbożowe

        wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenia nerek, alergie, nadpobudliwość u dzieci

        karagen (E407)

        jako zagęstnik - w konserwach, wędlinach, w mleku w proszku, w dżemach, galaretkach

        zmiany złośliwe żołądka i jelit

        azotan (III) sodu (E 250 )

         wędliny

        rakotwórczy

        azotan (V) sodu (E 251 )

         wędliny, sery podpuszczkowe i topione

        rakotwórczy

        Butylohydroksyanizol (BHE) - E 320 

         tłuszcze i produkty tłuszczowe

        rakotwórczy

        Butylohydroksytoluen (BHT) - E 321 

         tłuszcze i produkty tłuszczowe

        powoduje uczulenia

        Opracowała: Sylwia M. Teresiak



        Źródła informacji:

        https://tipy.interia.pl/artykul_12554,co-oznacza-e-na-produktach-cz-i-niebezpieczne-konserwanty.html

        https://urodaizdrowie.pl/tajemnicze-e-szkodliwe-czy-nie

        https://kobieta.wp.pl/co-kryje-tajemnicze-e-5982673820869761a

        https://tipy.interia.pl/artykul_12554,co-oznacza-e-na-produktach-cz-i-niebezpieczne-konserwanty.html

        https://portal.abczdrowie.pl/dodatki-do-zywnosci-e


         

      • Wróć do listy artykułów