• Warsztaty wielkanocne, czyli w gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy  im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku
      • Warsztaty wielkanocne, czyli w gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku

• 06.04.2017 17:54
      • W poniedziałek - 27.03.2017 r., oraz w czwartek 30.04 br., uczniowie klas IA i IB Gimnazjum nr 2 w Drezdenku gościli w drezdeneckiej bibliotece. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej oraz warsztatach wielkanocnych.
      • Gimnazjaliści zostali miło przyjęci przez dyrektor biblioteki, panią Teresę Debaere oraz inne pracownice tej placówki. Zapoznano ich z zasobami tej placówki, jej salami, wyposażeniem oraz przybliżono szeroką działalność na rzecz szerzenia kultury i sztuki. Uczniowie przejżeli kroniki i fotografie dokumentujące np. liczne spotkania z ciekawymi postaciami, wydarzenia związane z działalnością Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w ramach cyklu Drezdenecka Scena Literacka.

Uczniowie naszej szkoły z zaciekawieniem wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, które poprowadził pan Henryk Pieluszczak z Trzebicza. Ten znany nie tylko w okolicy twórca ludowy przybliżył młodzieży trudną sztukę zdobienia jaj tradycyjną metodą - techniką skrobania. Jego kraszanki zdobyły uznanie w całej Polsce, gdyż p. Henryk jej laureatem kilku konkursów na kraszanki o zasięgu krajowym. Po krótkim wykładzie na temat tradycji kraszenia oraz technik farbowania i zdobienia jaj w wykonaniu artysty, nasi uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, by własnoręcznie wykonać kraszanki. Efekt ich działań zaskoczył nawet samego p. Henryka, który chwalił talent młodych adeptów sztuki ludowej. Szczególne uznanie zdobyły kraszanki uczennic: Oliwii Czoszyk z kl. IA oraz Kasi Synowiec, Beni Urbańskiej, Natalii Robak, Oli Trzebiatowskiej i Amelki Zatorksiej z kl. IB. To "żywe"spotkanie ze sztuką ludową z pewnością pozytywnie wpłynęło na zainteresowanie młodzieży tradycjami polskiej wsi, przybliżyło uczniom arkana trudnej działalności artysty ludowego, było ciekawa lekcja plastyki.

Alicja Graś