• Żyj smacznie i zdrowo!

• 30.01.2017 19:14
      • To już VII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo!", który ma na celu  promowanie zdrowego trybu życia, racjonalnego żywienia i smacznego gotowania. Nasi uczniowie też biorą w nim udział.
      • Jako Szkoła Promująca Zdrowie zobowiązani wręcz jesteśmy do tego, by edukować dzieci i młodzież w kwestiach zdrowego trybu życia - racjonalnego odżywiania i promowania aktywności fizycznej. Służą temu programy prozdrowotne realizowane zarówno wśród uczniów klas SP nr 3 jak i Gimnazjum nr 2 w Drezdenku. Jednym z nich jest program "Żyj smacznie i zdrowo!". Przypomnę, że w IV jego edycji uczniowie gimnazjum zdobyli dla szkoły tablicę multimedialną, odbyli też zajęcia z dietetyczką, która przeprowadziła nietypowy quiz żywieniowy. Uczniowie wzięli udział w grze opartej na zasadach znanego turnieju Milionerzy. Przy pomocy pilotów do testów Interwrite odpowiadali w grupach na pytania dotyczące zdrowego żywienia. Później gimnazjaliści mieli okazję spróbować swoich sił podczas warsztatów tanecznych prowadzonych przez gwiazdę You Can Dance.

Co Was czeka podczas zajęć odbywanych w ramach programu? Ciekawostki odnośnie odżywiania, składu potraw, zapotrzebowania naszego organizmu na poszczególne składniki pokarmowe, a wszystko to przekazane w atrakcyjny sposób z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez twórców programu. Dodam, że w tym roku w program zaangażował się znany Wam zapewne Sheo.  Sheo to pełen pozytywnej energii 21-latek. Od pięciu lat z powodzeniem prowadzi kanał rozrywkowy na YouTube, który ma sporą widownię i grono oddanych fanów. W życiu wyznaje podstawową zasadę – zero negatywnych emocji. W „Żyj smacznie i zdrowo” Sheo oderwie się na chwilę od komputera, by podjąć wyzwanie związane ze zdrowym odżywianiem.

Zachęcam do udziału w zajęciach! A tymczasem... kilka wskazówek:

10 PRZYKAZAŃ ZDROWOTNYCH

I Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.

II Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.

III Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce.

Znalezione obrazy dla zapytania jedz warzywa i owoce

Znalezione obrazy dla zapytania IV Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

V Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery.

Znalezione obrazy dla zapytania przetwory mleczne

VI Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.

Znalezione obrazy dla zapytania zdrowe tłuszcze

VII Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

Znalezione obrazy dla zapytania niezdrowe mieso

VIII W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.

Znalezione obrazy dla zapytania cukier i sól biała śmierć           Znalezione obrazy dla zapytania cukier i sól biała śmierć

IX Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie.

Znalezione obrazy dla zapytania pij wodę

X Unikaj nałogów!

Znalezione obrazy dla zapytania unikaj alkoholu

Źródło informacji i grafiki: Internet