• Gimnazjum

      • 11.10.2016 13:32
      • Gimnazjum to drugi etap edukacji podstawowej, obowiązkowy dla każdego ucznia. Młody człowiek idący zgodnie z harmonogramem nauczania powinien uczęszczać do gimnazjum między 13 a 16 rokiem życia. Spędzi więc w tej szkole trzy lata, które zakończy egazminem.
        Znalezione obrazy dla zapytania gimnazjum nr 2
      • Uczęszczanie do gimnazjum jest w Polsce obowiązkowe

        Uczęszczanie do gimnazjum jest w Polsce obowiązkowe

        Od momentu gdy w 1999 rokugimnazja pojawiły się w polskim systemie edukacji, spędzają one sen z powiek rodzicom, których dzieci mają wkrótce skończyć szkołę podstawową. Większość z nich, to osoby, które nie chodziły do gimnazjów, ponieważ szły do liceów przed 1999 rokiem, na dodatek wokół nowego systemu szkolnictwanarosło wiele niepokojących mitów, które karzą myśleć gimnazjum jako onajtrudniejszym dla młodzieży okresie edukacji. Za jedną z największych wad uważa się powtarzanie z podręcznikiem programu ze szkoły podstawowej, co ma zrównać poziom dzieci chodzących wcześniej do różnych szkół podstawowych. W efekcie, zdaniem wielu rodziców, traci się sporo czasu.

        Choć wielu rodziców obawia się gimnazjów, zamiast obaw powinni raczej zastanowić się nad najbardziej sensownymi kryteriami, jakimi powinni się kierować wybierając wraz z dzieckiem szkołę, do której będzie ono chodziło. Ważne jest to, żeby rzeczywiście takiego wyboru dokonywać razem. Nie warto narzucać dziecku autorytarnie swojej woli, ale też nie powinno się oddawać mu całej inicjatywy. Trzeba rozmawiać, rozważać różne ‘za’ i ‘przeciw’. Aby to jednak zrobić, trzeba wiedzieć czym się kierować przy wyborze.
        Podstawowa informacja jest taka, że uczęszczanie do gimnazjum jest w Polsce obowiązkowe, w związku z czym obowiązuje rejonizacja. Oznacza to w praktyce, że w lokalnym gimnazjum dziecko musi zostać przyjęte (trzeba jednak pamiętać o złożeniu na czas podania wraz z dokumentami). Gimnazjum rejonowe może być bardzo dobrym rozwiązaniem, trzeba jednak wcześniej zasięgnąć języka na temat poziomu tej szkoły. Ważne są też sprawy bezpieczeństwa, to jak szkoła radzi sobie z problemami charakterystycznymi dla tego rodzaju szkół. Dobrą stroną korzystania z lokalnego gimnazjum jest niewątpliwie krótszy czas potrzebny na dotarcie do szkoły. Daje to więcej czasu na zajęcia pozalekcyjne i naukę w domu.

        Może się oczywiście zdarzyć, że najlepiej byłoby wybrać inną szkołę, położoną trochę dalej. Wówczas jednak lepiej zorientować się jakie są w danej szkole kryteria naboru. Jest to ważne, ponieważ bez względu na poziom szkoła ma obowiązek przyjąć w pierwszej kolejności dzieci z rejonu, miejsc pozostaje więc niewiele. Szkoła ma możliwość zorganizowania:

        • testu,
        • rozmowy
        • lub konkursu świadectw, który zadecyduje o tym które dzieci spoza listy rejonowej zostaną przyjęte, a które nie.

        Podstawowym kryterium jednak powinno być zdobycie informacji o danym gimnazjum, najlepiej z pierwszej ręki, od rodziców dzieci, które do tej szkoły chodzą lub niedawno chodziły. Dopiero wówczas można podjąć decyzję. Na szczęście absolwenci szkół podstawowych mogą składać podania o przyjęcie do aż trzech szkół naraz, można więc pokusić się o wybór bez wielkiego ryzyka.

      • Wróć do listy artykułów